Kaçış rotası

Kaçış rotası

Eğitimci Nazmi Arıkan ile sürücüyü Şerif Eker’in öldürülmesiyle alakalı detaylar gün suratına çıkmaya başladı.

Nazmi Arıkan Gelibolu’ya bağlı Karainebeyli köyüne 2 km mesafedeki çiftliği 10 sene evvel kurdu. Çiftliğin arazisi 300 bin metrekareydi. Arıkan köydeki arazisini zamanla 1 milyon metrekareye kadar çıkarttı. Çiftlikte 200 büyükbaş ve 400 küçükbaş hayvan bakıyordu. Yaz aylarını çiftlikte geçiriyor, köylülerle de çok iyi uyuşuyordu.

Jandarma’nın soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre, cinayetin işlendiği gece çiftlikte çalışan baytarla beraber saat 23.00’e kadar oturdu. Hayvanların sıhhatini ve gelecek tasarılarını konuştular. Baytar ile onu evine vazgeçecek olan sürücü Şerif Eker, saat 23.00’te konuttan ayrıldı. Arıkan 15 dakika sonra telefonla sürücüsünü aradı. İkili arasında 30 saniyelik bir görüşme oldu. Varsayımlara göre Arıkan, Ufuk Akçekaya’yı karşısında gördükten sonra sürücüsünü destek istemek için aramıştı.

SIRTINDAN BIÇAKLAMIŞ

Cesetler yan yana bulunduğunda Nazmi Arıkan’ın göğsünde, kolunda, boynunda ve kasık bölgesinde 42, sürücüyü Şerif Eker’in ise sırtında 38 bıçak yarası tespit edildi. Varsayımlara göre katil Arıkan’ı öldürdükten sonra odada saklanmış, ona destek etmek için üzerine eğilen Şerif Eker’i ise sırtından bıçaklamıştı. Vahim cinayet ertesi gün öğle saatlerinde çiftlik çalışanları Nazmi Arıkan ve Şerif Eker’e ulaşamayınca ortaya çıktı.

KAMERALAR PLANI BOZDU

Cinayet kuşkulusu Ufuk Akçekaya cinayetten dün otobüsle Gelibolu’ya gelerek bir otelde konaklamıştı, kimse ile bağlantı kurmadı. Ertesi gün taksi ile çiftliğe gitti. İki saat sonra yine aynı taksiyi çağırarak Gelibolu’ya döndü. Uzmanlara göre, çiftliğe gittiği taksinin sürücüsünün anlattıkları, cinayetten sonra sürüklediği video ve Gelibolu’ya kendi arabayı yerine otobüsle gelmesi bir cinayet tasarısını ortaya koyuyordu. Tasarıda, görünmemek için siyah elbiseler seçmek de vardı ancak Ufuk Akçekaya bir hayli yerde güvenlik kameraları tarafından görüntülendi. Akçekaya zati daha evvel de Nazmi Arıkan’la meseleler yaşamıştı. Bu da kendisini ilk kuşkulu yapıyordu. Güvenlik kameralarından da Gelibolu’ya geldiği tespit edilince, bir cinayet tasarısının çöktüğü değerlendirilmesi yapıldı. Çanakkale’den İstanbul’a gelen Jandarma takımları, olaydan 24 saat sonra Ufuk Akçekaya’yı Etiler’deki evinde nezaretine aldı.

KATİLİ GÖREN YOK

Arıkan’ın öldürülmesinin tüm köylüleri salladığını söyleyen Karainebeyli Köyü Muhtarı Ali Yıldırım, çiftliğin köye 2 km mesafesi olduğu için enteresan bir olayla karşılaşmadıklarını anlattı. Çiftliğin çevresinde tel örgü olmadığını söyleyen Muhtar Ali Yıldırım, şöyle dedi: “Çiftlikte takribî 10 kadar devamlı çalışan var. Nazmi Arıkan’ın kaldığı konut ile çalışanların kaldıkları konutlar arası da 300 metre mesafede. Oldukça büyük bir çiftlik. Köpekler de var ancak katil olarak nezaretine alınan şahıs daha evvel çiftliğe gelmiş. Köpekler onu tanıdığı için havlamadığını düşünüyorum. Katil anayolda taksiden indiği için farlarını da kimse görmemiş ve dikkat toplamamış. Jandarmalar etrafta araştırma yapınca, çiftlikderi anayola çıkan arazide 3 komando bıçağı kılıfı buldular. Bıçaklar yoktu. Bunları araştırmak için götürdüler. Ayçiçek tarlasında da ayak izleri bulunmuş. Jandarma çok detaylı analiz yapıp tüm kanıtları derledi.”

'GELİBOLU'YA GELMEDİM’ YALANINI KAMERA BOZDU

Etiler’de nezaretine alındıktan sonra cinayet soruşturmasını yapan Çanakkale Jandarması’na teslim edilen Ufuk Akçekaya evvelki gün keşif için cinayetlerin işlendiği çiftliğe götürüldü. Yargılamaları yalanlayan Ufuk Akçekaya, 7 ay kadar evvel de geldiğini söyleyerek çiftlikteki binaları tarif etti. İlk ifadesinde cinayet sırasında Gelibolu’da olmadığını öne süren Ufuk Akçekaya, kameralardaki görüntüleri gösterildiğinde Gelibolu’da olduğunu kabul etti. Ancak cinayetleri kendisinin işlemediğini, çiftliğe geldiğinde iki şahsı da ölü olarak bulduğunu ve korktuğu için kaçtığını öne sürdü.

Kaçış rotası

TAKSİ SÜRÜCÜYÜ ANLATTI: ÇOK UYSALDI

Ufuk Akçekaya’yı cinayetin işlendiği çiftliğe götürüp getiren taksici Ayhan Kütükçüler şunları söyledi: “Benim numaramı internet üzerinden bularak erişti. Beni aradı. Eceabat’tan almamı istedi. Gelibolu minibüsüyle Eceabat’ın Kilitbahir kavşağından saat 20.00’de aldım. Üzerinde siyah bir tişört ve siyah bir pantolon vardı. Bir kol çantası taşıyordu. Uysaldı. Daha evvel de ilçeye geldiğini söyledi. Olay yerine gitmek istediğini söyledi. Bigalı, Kumköy ve Yolağzı’ndan sonra olayın olduğu Karainebey köyüne eriştik. Köyü 1 km geçtikten sonra hayvan çiftliğinin orada indi. 205 TL taksi fiyatını verdi. Sabahtan ise Muğla’nın Bodrum ilçesine gitmek istediğini ne kadar yakalayacağını sordu. ‘4 bin 500 TL meblağ’ dedim. Kabul etti, sabah onu Bodrum’a götürmek üzere laflaştık. Ben ayrıldım. Ancak gece tekerrür aradı, 23.45’te yanına gittim. Bodrum’a değil, Gelibolu’ya gitmek istediğini söyledi. Saat 00.24’te Gelibolu garajına götürdüm. 520 TL yakaladı. Cebinde 460 TL olduğunu söyledi. Helalleştik. Ayrıldı.” 

Kaçış rotası

İŞTE UFUK AKÇEKAYA
HOCALIKTAN ÇİFTE CİNAYET KUŞKULUSUNA

Fizik hocayı Ufuk Akçekaya, 2011 senesine kadar muhtelif dershanelerde kendisi gibi hoca olan eşiyle beraber çalıştı. Talebelerine göre, soğuk mizahlar yapan ancak kendileriyle iyi uyuşan bir hocaydı. 2011 senesinde, Bakırköy’de çalıştığı müesseseden ayrılarak kendi dershanesini kurdu. Eğitimde yeni bir model amaçlıyordu. Dershane işi kısa müddette gelişti, Akçekaya birkaç butik şube daha açtı. Talebeleri bir otelde ders çalıştırdığı proje de geliştirdi.

HAYATI 2016’DA DEĞİŞTİ

2016 senesinde Nazmi Arıkan’la tanıştıktan sonra hayatı tamamen değişti. Mektep ve kurs sayıları 8’e, senelik cirosu kendi söylediğine göre 5 milyon dolara çıktı. Ancak sayı çoğaldıkça meseleler de çıkmaya başladı. 2019 senesinde hocaların parasını ödeyemediği, bir hayli veliye aşırıdan paralar çıkardığı iddia edildi. Mektepleri bir bir kapanmaya başlamıştı. Yurdun dört bir yanından velilerin, hocaların başkaldırıyı yükseliyordu.

POLİTİKAYA MERAKLIYDI

Bu arada Akçekaya politikaya da çok meraklıydı. 2018 genel tercihlerinde İstanbul’dan milletvekili aday adayı oldu ancak listede gösterilmedi. Daha sonra yeniden 2018 senesinde Tokat’ta Beykent Mektepleri’nın bir şubesini açtı. Kısa vakitte de parasal olarak güç gidişatta olan Tokatspor’un başkanı oldu. Ekibin teknik direktörlüğüne Oktay Derelioğlu’nu getirdi. Ancak Tokat’taki hikâye de aşina bir sonla bitti. Beykent Mektepleri kapandı. Başkan olduğu sene 2. Lig’de oynayan Tokatspor da acemi kümeye düştü. Ancak Ufuk Akçekaya, Tokatspor Başkanı kimliğini çok hoşlanmıştı.

FORMAYLA KAPI AÇTI

Politik adlara Tokatspor forması hediye ederek kapıları açıyordu. Hatta Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü sebebiyle protestolar tertip edilen Prof. Dr. Melih Bulu’yu da ziyaret ederek Tokatspor forması hediye etti. Ancak Tokatspor’daki en büyük rezaleti, 2021 senesinin nisan ayında oldu. Sosyal medyada yaptığı canlı yayında, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ile bazı işinsanlarına “Ya bana 3 milyon dolar verirsiniz ya sigara fabrikasının yerine ortak edersiniz ya altınızdaki arabayı verirsiniz ya da sizi caddeye çıkamaz ederim” diye seslendi. Bu lafları Tokat’ta olay oldu.

İMAMOĞLU YALANI ORTAYA ÇIKTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu geçen sene Süleymaniye Camisi’nde elleri arkadan bağlı biçimde yürürken görüntülenince CİMER’e şikâyet edildi. Akçekaya ise şikâyet edenin kendisi olduğunu açıkladı. Ancak palavra söylediği ortaya çıktı. CİMER Ulusla İlişkiler Dairesi Başkanı Evren Başar, “Bu şahsın CİMER kayıtlarında böylesi bir müracaatı mevzubahisi değildir” açıklaması yaptı. 18 Ekim 2021’de Etiler’de bıçaklandığını iddia eden Akçekaya, bu atakla alakalı da ilk olarak Ekrem İmamoğlu’nu yargıladı. Ancak ciddiye alan olmadı.

Kaçış rotası

2 YILDIR TOKAT’A UĞRAYAMADI

Ufuk Akçekaya, Tokatspor 2’nci Lig’de çaba ederken 2018’deki kurultay ile kulübün başkanı oldu. Tokatspor aynı sezon 2’nci Lig’den 3’şöhretçi Lig’e, ardından da Bölgesel Acemi Lig’e düştü. Bu ligde devam etmeyince ekip, acemi kümeye düştü. Akçekaya’nın en son 11 Ekim 2020’de Halide Edip Adıvarspor ile oynanan 3’şöhretçi Lig maçı için geldiği, bir daha da kente uğramadığı belirtildi.