Kaçkarlar'da 48 'alg' türü tespit edildi

Kaçkarlar'da 48 'alg' türü tespit edildi

Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Bülent Şahin, Rize'nin Kaçkar Dağları'nda 'su likeni' olarak da öğrenilen; nehir, göl ve denizlere

Doğu Karadeniz'de son buzul çağda oluşan ve yarıyılın izlerini taşıyan yüksek dağ göllerini inceleyen Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Bülent Şahin, Rize'nin Kaçkar Dağları'nda 2 sene süresince 'su likeni' olarak da öğrenilen; nehir, göl ve denizlere renk veren alge müteveccih araştırma yürüttü. Saha araştırmaları neticeyi 15'i ulusal park hudutları içinde, 17’si gölde 230 liken cinsi tespit edildi. Ayrıntılı analiz neticeyi cinslerin 48'inin Türkiye'de ilk defa görüldüğü tanımlanan araştırmanın neticeleri, beynelmilel yazılar ile bilim dünyasıyla paylaşıldı.

Kaçkarlarda 48 alg türü tespit edildi

Rize’nin yüksek dağ gölleri bakımından zengin olduğunu belirten Prof. Dr. Şahin, "17 gölle işe başladık ve elde ettiğimiz florayı araştırdığımızda 230 cinsin 48 tanesi, Türkiye liken florası için yeni kaydederek karşımıza çıktı. Hem ülkemizin hem de ulusal parkın biyoçeşitliliğine katkıda bulunmak ismine elde ettiğimiz neticeler oldukça ehemmiyetli. Liken sözcüğünün Türkçe karşılığı olarak su algıdır. Yurttaşlarımız algleri nehir, göl kenarları ve deniz kıyılarındaki taşlarda ipliksi dediğimiz yeşil ve kahverengi renklerde olanlarını görebilirler. Bizim çalışmalarımız daha ziyade mikroskobik ebatta olanlarla alakalıdır" dedi.

Kaçkarlarda 48 alg türü tespit edildi

‘YENİ CİNSLER BULMA ŞANSIMIZ VAR’

Prof. Dr. Şahin, Rize ve Artvin coğrafyasının ekolojik açıdan çok kıymetli olduğunu ve bu bölgede gelecekte yapılacak çalışmalarda, daha fazla rakamda yeni kayıt cinsleri elde etmeyi beklediklerini belirterek, "17 gölden 48 yeni kayıt tespit ettiğimize göre, olanak olup tam göllere erişebildiğimizde çok daha fazla yeni kayıt cins hatta belki de dünya için yeni cinsler bulabilme bahtımızın da olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Kaçkarlarda 48 alg türü tespit edildi

Öte yandan Prof. Dr. Bülent Şahin, daha evvel de Gümüşhane Artabel Gölleri Tabiat Parkı'nda 256 liken cinsi tespit edip, bunlardan 41'inin ilk defa Türkiye'de görüldüğünü tanımladı.