Kadın sporcuların 'münasip' giysi tartışması infial yarattı!

Kadın sporcuların 'münasip' giysi tartışması infial yarattı!

Kadın sporcular için İngiltere ve Norveç'te 'münasip müsabaka elbiseyi' tartışmayı baş gösterdi. Yaşananlar iki ülkede de büyük tepki topladı.

Çifte dünya şampiyonu İngiliz para-atlet Olivia Breen, kendisine bir müsabakada "daha münasip" şortlar giymesinin söylenmesinin ardından çok dargın olduğunu ve söyleyecek bir şey bulamadığını belirtti.

24 yaşındaki Breen Pazar günü yapılan İngiltere Şampiyonası'nda, bir yetkilinin kendisine giysilerinin "çok kısa ve sarih" olduğunu söylediğini anlattı.

Kısa mesafe koşucusu ve uzun sıçramacı atlet, başkalarının başına gelmesini önlemek için yaşadıklarını kamuoyuna duyurmaya karar verdiğini söyledi.

Breen "Beni çok sinirlendirdi ve çok yanlıştı. Bizim ne giyip giyemeyeceğimiz hakkında yorum yapamazlar." dedi.

Sancak yarışında ve uzun sıçramada dünya şampiyonlukları bulunan sporcu, kariyeri süresince müsabakalarda hep aynı elbiseleri giydiğini belirtti.

Breen BBC'de yayımlana radyo programı Woman's Hour'a yaptığı açıklamada "Yüksek belirli bikini altı gibi. Bunları dokuz yıldır giyiyorum. Hiç sorun yaşamadım ve giysilerimiz rahat olmalı. Yarışırken muhtemel olduğunca hafif olmalısınız, ağır ve rahatsız hissetmemelisiniz." dedi.

Londra 2012 Paralimpik oyunlarında da bronz madalya alan sporcu, vakanın Bedford kentindeki uzun sıçrama müsabakası sırasında yaşandığını belirtti.

Kadın sporcuların münasip giysi tartışması infial yarattı

"Müsabaka bitmişti ve yetkililere takviyeleri ve destekleri için teşekkür ediyordum. Sonra biri gelip 'Görüşebilir miyiz' dedi ve ben de 'Natürel, sorun ne?' dedim. Bana 'Giysinin çok sarih olduğunu düşünüyorum. Yeni şortlar almayı düşünmelisin' dedi. Ne söyleyeceğimi öğrenemedim ve ilk olarak 'Şaka mı yapıyorsun' diye düşündüm"

Breen erkek atletlerin eş tenkitlere maruz kalmadığını ve vakayı sosyal medyada paylaştıktan sonra, kadın atletlerin eş tecrübeler yaşadıklarını anlattıklarını belirtti.

NORVEÇ EKİBİNE BİKİNİ YERİNE ŞORT GİYME CEZASI

Bu arada, Avrupa Hentbol Federasyonu, Avrupa Plaj Hentbol Şampiyonası'nda bikini altı yerine, şort giyen Norveç ekibine 1500 euro ceza verdi.

Avrupa Hentbol Federasyonu EHF cezanın "uygunsuz elbise" sebebiyle verildiğini açıkladı.

Bulgaristan'ın Varna kentinde tertip edilen şampiyonada İspanya'ya karşı oynanan bronz madalya maçında, Norveçli oyuncular bikini altı yerine şort giymişlerdi.

Norveç Hentbol Federasyonu, daha evvel oyunculara para cezası verilmesi halinde, cezayı federasyonun ödeyeceğini söylemişti.

EHF'den yapılan açıklamada, oyuncu başına 150 euro, toplamda 1500 euro para cezası verildiği belirtildi.

Açıklamada, Norveçli oyuncuların şortlarla oynadığı ve bunun "Uluslararası Futbol Federasyonu'nun plaj voleybolu kurallarında belirlenen sporcu elbisesine uygun olmadığı" vurgulandı.

Norveç Hentbol Federasyonu Başkanı Kare Geir Lio, AFP'ye yaptığı açıklamada cezanın ödeneceğini belirtti ve "Standartlaştırılmış bir çerçeve içinde özgür seçim yapılabilmeli. Ehemmiyetli olan karşılaşmaya sporcuların rahat olduğu malzemelerle çıkmak" dedi.

Kadın sporcuların münasip giysi tartışması infial yarattı

Şampiyonadan evvel Norveç EHF'den şortla müsabakalara çıkma izni istemiş, ancak kural ihlallerine para cezası verileceği söylenmişti.

Norveç'in bu mevzudaki farklılık arzını uluslararası federasyonlara getirmesi bekleniyor.

EHF Sözcüsü Andrew Barringer "EHF bu konuşu aza federasyonlarla görüşme vaadine bağlı. Ancak kural farklılıkları sadece Uluslararası Hentbol Federasyonu seviyesinde yapılabilir" dedi.

Mevzu son birkaç yıldır plaj sporları etraflarında ele alınıyo. Zira bazı oyuncular bikiniyle oynamanın hem alçaltıcı olduğunu hem de pratik olmadığını düşünüyor.

: İlginize Sürükleyebilir İşte ilk görüntüler! Kapsül dünyaya indi... Bezos'un uzay yolculuğu tamamlandıErdoğan 'Buradan AB'ye sesleniyorum' deyip açıkladı: Ne oldu, siz sözünüzü yakaladınız mı?Kentte alarm! Toplu halde tutuldular