Kadir Gecesi ne zaman? Mübarek Kadir Gecesi 2021'de o tarihte idrak edilecek

Kadir Gecesi ne zaman? Mübarek Kadir Gecesi 2021'de o tarihte idrak edilecek

Rahmet ve bereket ayı ramazanın başlamasına kısa bir süre kalmasıyla, Kur'an-ı Kerim'de 'Bin aydan daha hayırlı' olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nin ne zaman olduğu merak konusu oldu. 2021 Kadir…

Tüm Müslümanlar için oldukça ehemmiyetli günlerden birisi olan Kadir Gecesi için geri sayım başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2021 senesi dini günler takvimine göre, İslam aleminin en mukaddes gecelerinden olan Kadir Gecesi bu sene mayıs ayında iman ve dualarla algı edilecek. İşte, 2021 Kadir Gecesi tarihi...

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2021 seneninde 13 Nisan'da başlayacak ve 12 Mayıs'da son bulacak. 13 Mayıs'ta ise Ramazan Bayramı'nın birinci günü algı edilecek.

Ramazan ayı içinde olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak dile getirilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de algı edilecek.

KADİR GECESİ'NİN EHEMMİYETİ

Kur’an-ı Kerim’i bu kutlu gecede indirdiğini bizlere bildiren Rabbimiz, bu gecenin değerini ve ehemmiyetini ismini bu geceden alan Kadir suresi ile anlatmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de bu gecenin değerini "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) şeklinde dile getirmiştir.

Allah (c.c.) Kadir Suresinde “Kuşkusuz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin müsaadesiyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ” emrederek Kur’an-ı Kerim’in bizleri bu gecede şereflendirdiğini ve bu gecenin Kur’an’ın nuruyla bin aydan daha hayırlı olduğunu söylemektedir.