Kadir Şeker davasıyla ilgili yeni gelişme! Tahliye için Yargıtay'a başvurdular

Kadir Şeker davasıyla ilgili yeni gelişme! Tahliye için Yargıtay'a başvurdular

Kadir Şeker'in avukatları, mahallî duruşmanın kararının bozulması ve müvekkillerinin tahliye edilmesi arzıyla Yargıtay'a müracaat etti.

Konya'da sevgilisini darbettiğini düşündüğü şahsı yasaklamak isterken öldürdüğü bahanesiyle Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde suçlanan ve 12 sene 6 ay mapus cezası verilen Kadir Şeker'in dosyasının Konya Bölge Adliye Duruşması 1. Ceza Dairesince araştırılıp itirazların yalanlanmasının ardından Şeker'in avukatları temyize gitti.

Avukatlar, mahallî duruşmanın kararının bozulması ve müvekkillerinin tahliye edilmesi arzıyla Yargıtay'a müracaat etti.

VAKA

İddiaya göre, üniversiteye hazırlanan Kadir Şeker, 5 Şubat'ta merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi'ndeki parkta dinlediği münakaşa sesleri üzerine bir kadının şiddet gördüğünü düşünmüş, çifti ayırmaya giden genç, bu sırada Özgür Duran'ın laflı ve fiziki müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Kadir Şeker'i bir vakit kovalayan ve darbeden Özgür Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığılmış, göğsündeki yara sebebiyle ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Duran yaşamını kaybetmişti.
Polis ekipleri, vaka yerindeki kan izlerini takip ederek Şeker'i, ikamet ettiği teyzesinin evinde nezaretine almıştı.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddia belgesinde Şeker hakkında "haksız tahrik altında isteyerek öldürme" yargılamasıyla 12 seneden 18 seneye kadar mapus cezası istenmişti.

Duruşma, maznun Şeker'e "isteyerek öldürme" kabahatinden müebbet mapus cezası vermişti. Kurul, Şeker'in cezasını haksız tahrik sebebiyle 15 seneye, iyi hal indirimiyle de 12 sene 6 aya düşürmüştü.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, "haksız tahrik indiriminin üst huduttan uygulanması gerektiği", Kadir Şeker'in avukatları "vakanın yasal müdafaa veya hududun aşılması kapsamında değerlendirilmesi gerektiği" ve maktul Özgür Duran'ın avukatları da maznuna "haksız tahrik indirimi uygulanmaması gerektiği" bahanesiyle kararın bozulmasını istemiş ve Konya Bölge Adliye Duruşması 1. Ceza Dairesine itirazda bulunmuştu. İstinaf duruşması, itirazları kabul etmemişti.