Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? 1 Mart’ta açılacak mı? İşte detaylar

Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? 1 Mart’ta açılacak mı? İşte detaylar

Kafelerin ve restoranların açılış tarihi gündemde yer alıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında paket servis ve gel al şeklinde hizmet veren kafelerin ne zaman açılacağı merak konusu. Geçtiğimiz…

Kafelerin ve lokantaların ne vakit açılacağı merak ediliyor. Son yapılan Bakanlar kurulu Toplantısı’nın hemen peşinden Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, salgın önlemleri nedeniyle işine ara vermek zorunda kalan esnafı deşarj olacak adımların da atılacağını belirmişti. Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 7 günlük veriler ışığında, hastalığın seyrine göre şehir hıfzıssıhha heyetlerince yerel kararlar alınabileceğine ve belli faaliyetlere mertebe aşama geçilebileceğine değindi.

KAFELER VE LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Kafelerin ve lokantaların açılış tarihi daha netleşmedi. Bakanlar kurulu Toplantısı sonrası Reisicumhur Erdoğan kısıtlamalarla alakalı izahlarda bulunmuştu.

Reisicumhur Erdoğan, salgın önlemleri sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan esnafı deşarj olacak adımların da atılacağını belirterek, "Lokanta, kafe, kahvehane ve benzeri esnafımızı deşarj olacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde izah edecektir." izahını yaptı.

Reisicumhur Erdoğan "Mart, aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve allahın izniyle sahiden oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede şehirlerimizi, Sıhhat Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Şehirlerimizi olay ve aşı oranları gibi kriterlere göre 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek rizikolu' olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz." diye konuştu.

BİLİM HEYETİ AZASI İLHAN'DAN KAFE VE LOKANTALAR İÇİN TEKLİF

Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 7 günlük veriler ışığında, hastalığın seyrine göre il hıfzıssıhha heyetlerince bölgesel kararlar alınabileceğine ve belli faaliyetlere aşama aşama geçilebileceğine değindi.

Salgın sürecinde bilhassa lokanta, kafe gibi yeme içme sektörünün hastalık seyrine göre kısmi hizmet verdiğini hatırladan İlhan, bunun bazı dönemlerde belli saat sınırlaması ve paket servis hizmeti şeklinde yapılabildiğini aktardı.

Salgının seyrine göre şehir hıfzıssıhha heyetlerinin alacağı kararlar doğrultusunda lokanta, kafe ve restoranların belli kaideler çerçevesinde kapılarını yine açabileceğini aktaran İlhan, "İşletmeler, şehir bazında hastalık seyri ve aşılama oranları göz önünde tutularak açılabilecek. Bunlar yerinde alınacak kararlar doğrultusunda hayata geçirilecek. Lokanta, kafe ve kahve gibi yeme içme sektörüne yönelik adımların yol haritası önümüzdeki günlerde belli olacak. Bunun için çalışmalar yürütülüyor, tahliller yapılıyor, kriterler belirleniyor." şeklinde konuştu.

Kafeler ve lokantalar ne zaman açılacak 1 Mart’ta açılacak mı İşte ayrıntılar

"KAPASİTE SINIRLAMASI GETİRİLEBİLİR"

Prof. Dr. İlhan, ekonomik sıkıntı içinde olan yeme içme sektörünün deşarj olunması için atılacak adımlarda bu arada halk sıhhatinin savunmasının asal olduğunun vurguladı.

Bu doğrultuda istenilecek kriterlerin henüz netlik kazanmadığına işaret eden İlhan, önceden yaz döneminde işletmelerin açıldığını ancak yurttaşların kaidelere uymaması sebebiyle kasım başında vaka sayılarının hızla artmaya başladığını söyledi.

Bu tür suistimallerin olmaması gerektiğinin vurgulayan İlhan, alınabilecek tedbirlere ait şunları kaydetti:

"Bu dönemde özellikle bulaşma hızı yüksek olan değişinimli virüsün de tesiri göz önünde tutulmalı. Zira geçmiş dönemde virüsün bulaş hızı bu derece değildi. O nedenle yeme içme sektörünün il bazında salgın seyri göz önünde tutularak açılması halinde yeniden Bakanlığımızca belirlenen kaideler uygulanmalı. Sıkı kaideler ve denetlemeler çerçevesinde, yemek yenilen iç mekanlara kapasite sınırlaması getirilebilir. İşletme personeline düzenli olarak Kovid-PCR testi yapılabilir. İşletme personeline ilerleyen süreçte aşı yapılabilir. Müşterilerden mekana alınmadan önce HES kodu istenebilir. Girişte, kişilerin ateş ölçümü yapılabilir. Diğer taraftan, mekanda masalar arasındaki mesafe en az 1,5-2 metre olacak şekilde yerleştirilebilir ve masada çapraz oturma düzeni oluşturulabilir. Maskeler ancak ve ancak yemek yenilirken çıkarılabilir. Müşterilerin mekanda bulunma müddetine sınırlama getirilebilir. Bulaşma rizikosunun önlenebilmesi emeliyle, mevzubahis mekanlarda müşterilerin yüksek sesle konuşmasına ve ortamda canlı müzik yapılmasına müsaade edilmeyebilir."