Kahin lakaplı ünlü ekonomist uyardı... Yeniden düşüşe geçen Bitcoin'le ilgili flaş açıklama!

Kahin lakaplı ünlü ekonomist uyardı... Yeniden düşüşe geçen Bitcoin'le ilgili flaş açıklama!

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un, Bitcoin’i legal ödeme vasıtayı olarak kabul etmesinin ardından, 38 bin doların üzerine yükselen kripto para piyasalarının azami hacimli birimi, Beynelmilel…

Beynelmilel Para Fonu IMF ve Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Bütçe alt kurulundaki konuşmasında, kripto paraların terör örgütlerinin finansmanında kullanılabildiğini, Hazine olarak bunun önüne geçmek için bir hayli tedbir aldıklarını söyledi.

Salvador kararının ardından IMF’den yapılan bir açıklamada da, kripto para birimlerinin para birimi olarak kullanmanın muhakkak legal güçlükler doğurabileceği ihtarı yapıldı. Bitcoin’in para birimi olarak kabul edilmesinin "çok dikkatli inceleme gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve legal meseleyi gündeme getirdiği"nin altını çizen yetkili, IMF’nin "büyümeleri yakından izlediğini" ve El Salvador yetkilileriyle görüşmelerin sürdürüleceğini de sözlerine ilave etti.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin yatırımcılarından kazanç aidatı alınmayacağını da açıkladı. Ayrıca, Tesla CEO’su Elon Musk’ın "karbon ayak izi" açıklamalarına bağlı olarak, satışlarda Bitcoin ödeme dayanağını sonlandırmasından haftalar sonra, El Salvador’un kripto para birimi yapımı için volkanlardan elde edilecek enerjinin kullanılacağını duyurdu.

Son 24 saat içinde 35,847.59 ve 38,334.33 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 0.56 düşüşle 36.726.16 dolara gerilerken, birimin haftalık kaybı yüzde 2.63 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de takribî 5.0 milyar dolarlık düşüşle 689 milyar dolara geriledi.

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi Ethereum da, 2,410.39 ve 2,602.40 dolar arasında dalgalandığı son 24 saatte yüzde 3.77 düşüşle 2,463.76 dolara geriledi. Birimin haftalık kaybı yüzde 10.14 ve piyasa hacmi de takribî 12 milyar dolarlık düşüşle 286 milyar dolar seviyesindeydi.

Kripto para piyasalarında, geçen hafta sonunda yine üçüncü sıraya yükselen Tether de, 1.00 doların hemen üzerinde dalgalandığı son 24 saatte yüzde 0.02 yükseldi. Birimin haftalık kaybı yüzde 0.05 ve piyasa hacmi de değişmeyerek 62 milyar dolar seviyesindeydi.

Piyasalarda, satış ağırlıklı hareketlerin tesiriyle, kripto para piyasalarının en büyük 100 biriminden 84 birimin kıymeti son 24 saatte düşerken, düşenlerden sekiz birim de ilk 10 birim arasındaydı.

Bu büyümelerle tüm piyasalarda toplam hacim 1.0 trilyon 578 milyar dolar ile 1.5 trilyon doların üzerinde tutundu. Kripto para piyasalarında toplam hacim ilk defa;

- 7 Ocak’ta 1.0 trilyon dolar,

- 15 Şubat’ta 1.5 trilyon dolar,

- 10 Nisan’da 2.0 trilyon dolar,

- 7 Mayıs’ta 2.5 trilyon dolar hududunu aşmıştı.

Toplam 10,400 kripto para biriminin harekât gördüğü 381 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 43.6’sını Bitcoin, yüzde 18.2’sini de Ethereum oluşturuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik harekât hacmi de 102 milyar dolar seviyesindeydi.

ÜNLÜ EKONOMİSTTEN BİTCOİN YORUMU

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Bitcoin'in bir para olarak belirlenemeyeceği doğrultusundaki görüşlerini bir defa daha yineledi.

CoinGeek'in Zürih'te tertip ettiği konferansta konuşan Roubini Bitcoin'in her hangi bir şeyin maliyetlenmesinde kullanılabilmek için çok oynak olduğunu korundu.

Bitcoin'in rastgele bir "temel bir bedele" sahip olmadığını, kullanımı bulunmadığını ve tutarlı bir depolama bedeline sahip olmadığını belirterek bir var varlık olarak değerlendirilemeyeceğini öne süren Roubini, Bitcoin'de "çok fazla manipülasyon" olduğunu da ifade etti.

Roubinin ardından konuşan Nassim Nicholas Taleb ise, Bitcoin'in yalnızca illegal etkinlikler için olduğu doğrultusundaki görüşüne katılmadığını belirterek, kripto paraların hiç kimse için, şuçlular ve teröristler için dahi iyi olmadığını korundu.

Taleb, kripto paraların izlenebilir olduklarını ve tüm etkinliklerin blok zincirlerde kayıt altına alınıyor olması sebebiyle gerçekten "anonim" olmadıklarını da ifade etti.

Bitcoin'i ilk düşündüğünde bu fikri hoşlandığını anlatan Taleb, ancak yaşanan oynaklığın bu fikrini değiştirdiğini vurguladı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara