Kahramanmaraş’ta yeni karar: Ormanlara giriş yasaklandı

Kahramanmaraş’ta yeni karar: Ormanlara giriş yasaklandı

Kahramanmaraş'ta ormanlık alanlara girişlerle, piknik, kamp ya da konaklama gibi aktiflikler 31 Ekim tarihine kadar menedildi.

Şehir genelinde orman yangınlarının önlenmesi çerçevesinde Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun imzasıyla genel emir yayımlandı. Genel emirle beraber, şehir hudutlarında orman yangını çıkma olasılığı olan orman ve ormanlık sahalara yetkililerden ve yetkili makamlardan izinli olanların dışında girilmesi menedildi.

Ayrıca, orman ve ormanlık sahalar etrafında ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mülki amirden izin almadan aktiflik, piknik yapmaya ve konaklamaya da izin verilmeyecek. Aynı zamanda, orman ve ormanlık alanlarda çadır kurulması ve kamp yapılması da yasak olacak. Yurttaşlar, sadece kendilerine bölen izinli park, piknik ve mesire alanları ile tabiat parklarından zorunlu temkinleri almak kaydıyla faydalanabilecek.

Aynı genel emir güzergahında; orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla pakliğinden alana gelen dallar ile her türlü nebat örtüsünün yakılması da menedildi.

31 Ekim 2022 tarihine kadar geçerli olacak bu genel emre uymayanlar hakkında yönetimsel ve adli operasyon yapılacak.