Kahramanmaraş'taki 'Dünyanın en saçma binasının' yıkımına başlandı

Kahramanmaraş'taki 'Dünyanın en saçma binasının' yıkımına başlandı

Google'da 'Dünyanın en absürt binası' olarak yapılan aramada ilk sırada çıkan Kahramanmaraş'taki 18 katlı Şehir Özel Yönet binasının tahribine başlandı. İlk etapta içindeki demir profillerin söküldüğü

Trabzon Caddesi'nde 1994 senesinde yapılan Kahramanmaraş Şehir Özel Yönet binası, gerek mimari yapısı, renkleriyle kentin sembolü haline geldi. Şehrin bir hayli noktasından görülmesi sebebiyle insanların merkezdeki bir adresi tarif ederken kullandıkları ilk yol olan ve Kahramanmaraşlılar'ın 'Sarı bina' olarak adlandırdıkları binanın şöhreti Türkiye'yi de aştı. İnternet arama motoru Google'a 'Dünyanın en absürt binası' yazılıp, görsellerde arama yapıldığında ilk sırada çıktı. 2019 senesinde binanın devrilmesine karar verildi.

BİNANIN HURDALARI ŞİRKETE AİT

Kasım ayında tertip edilen ihaleyi 6 milyon 600 bin lira öneriyle kazanan müteahhit şirket, binanın tahribine başladı. Tebliğe göre 4 ayda tasarlanan imha için belediyenin kasasından tek kuruş çıkmayacak. İhaleye göre binadan çıkacak tüm çelik, demir gibi geri dönüşümü muhtemel hurdalar müteahhit şirketin olacak.

Gözden KaçmasınDünyanın en saçma binasının yıkımı başladı'Dünyanın en absürt binasının' imhayı başladıHaberin Tüm Görselleri

Megakent Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, yakında tarihe karışacak olan binanın imhasını yerinde araştırdı. Binanın içerisine girip katları dolaşan Güngör, şirket yetkilisinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkan Hayrettin Güngör, 4 ayda devrilmesi tasarlanan binanın 2 sene içerisinde bitirmeyi tasarladıkları kent alanının bir parçası olduğunu söyledi.

Gözden KaçmasınDünyanın en saçma binasına 30 milyon TL teklif etti Yeter ki yıkılmasın'Dünyanın en absürt binası'na 30 milyon TL öneri etti! 'Yeter ki yıkılmasın'Haberi Görüntüle

Alanın yapılacağı alanda bulunan daha önceki adliye ve AFAD binalarının devrildiğini anımsatan Güngör, şöyle devam etti:
"Kahramanmaraş’ımızın en merkezi sokaklarından Trabzon Caddesi'ne cepheli bu binamızın imha çalışmalarına başladık. Bildiğiniz gibi Etraf ve Şehircilik Bakanlığımız ile beraber Şehir Özel Yönet binamızın da bulunduğu bu 40 dönümlük alanda bir mutasyon çalışması yürütüyoruz. Valiliğimiz, daha önceki adliye binası ile özel mülkiyete mevzu olan 40 dönümlük bir alanın mutasyondan bahsediyoruz. Daha Önceki adliye ve AFAD binamızın imhasını geçekleştirdik. Şimdi de 18 katlı ve Google'da da yazdığınızda dünyanın en çirkin binası olarak çıkan bu binanın yıkımına reelleştiriyoruz. 30 sene evvel o günün koşullarına göre yapılmış ama yapıldığı günden bu yana hep tenkit mevzusu olmuş. Bir; binanın etraftaki binaları temel aldığımızda silueti bozması, bir değişiği de çok fonksiyonel olmaması gibi sebeplerle buradaki mutasyon çalışmalarında bu binanın tahribine başladık."

Kahramanmaraştaki Dünyanın en saçma binası yıkılıyor Çalışmalar başladı

'BÜTÇEMİZDEN RASTGELE BİR GİDER YAPMIYORUZ'

Binayı devirmeye karar verdikten sonra devrilmesi yerine restore edilmesi güzergahında teklifler geldiğini ifade eden Güngör, "Daha evvel bu binanın devrilmemesi, restore edilip daha fonksiyonel getirilmesi noktasında çalışmalar yaptık. Gördük ki, binanın fonksiyonel hale getirilmesi için yapacağımız tüketme devrilip yapılmasındaki maliyetten daha yüksek bir maliyet olduğu için bunun yıkımına reelleştiriyoruz. Burada kamuoyunda aşinasının aksine binanın imhayı için belediye bütçemizden rastgele bir gider yapmıyoruz. Yapmış olduğumuz ihale neticesinde burayı deviren şirket, hem binayı devirecek hem de belediye bütçemize 6 milyon 600 bin liralık bir katkı sağlayacak. Başka Bir Deyişle biz, binanın imhayı için bir gider yapmadığımız gibi aynı zamanda bütçemize de bir katkı sağlıyoruz" diye konuştu.

Başkan Güngör, kent alanı için çalışmaların devam ettiğini, trafik ve otopark meselesini çözmek için 1500 vasıtalık otoparkının da olacağı alanı 2 sene içerisinde bitirmeyi kastettiklerini de sözlerine ilave etti.

Gözden KaçmasınDünyanın en saçma binası yıkılacak'Dünyanın en absürt binası' yıkılacakHaberi Görüntüle