Kahreden ölüm: Uyuşturucu çeteleriyle savaşan savcıyı balayında infaz ettiler!

Kahreden ölüm: Uyuşturucu çeteleriyle savaşan savcıyı balayında infaz ettiler!

Yeni konutlu olan Paraguaylı savcı Marcelo Pecci ve gazeteci eşi Aguilera, balayına gittikleri adada plajda güneşlenirken uyuşturucu mafyası tarafından infaz edildi. Eşi kurtulurken savcı hayatını kaybetti.

Paraguay'da, uyuşturucuyla çaba mevzusunda verdiği çetin gayretle tanınan savcı Pecci, balayı için gittiği Kolombiya’da öldürüldü.

Marcelo Pecci, dün, Kolombiya'nın Karayip adasında balayında denizden çıkan birkaç adam tarafından infaz stilinde vurularak öldürüldü.

Paraguay cumhurbaşkanı kabahati "ödlekçe bir cinayet" olarak ayıpladı ve bu cinayet şeklinin "mafyayı" hatırlattığını söyledi.

45 yaşındaki Pecci, 30 Nisan'da Cartagena kentinde evlendiği eşi Paraguaylı gazeteci Claudia Aguilera'yla beraber balayı için gittiği ve turistlerin yoğun alaka gösterdiği Baru'da bir plajda dinlenirken iki mermiyle yere yığıldı.Kahreden ölüm: Uyuşturucu çeteleriyle savaşan savcıyı balayında infaz ettilerParaguaylı savcı Marcelo Pecci, uyuşturucu çeteleriyle verdiği cesur gayretle tanınmıştı

DENİZDEN GELDİLER

Bahtsız kadın El Tiempo gazetesine verdiği beyanatta, "İki adam Marcelo'ya saldırdı. Ufak bir tekneyle ya da jet ski ile geldiler, hakikat şu ki olan biteni iyi görmedim" dedi.

Aguilera, saldırganlardan birinin dışarı çıktığını tek kelime etmeden Marcelo'yu iki defa vurduğunu, mermilerden birinin kocasının suratına, ötekisinin de sırtına isabet ettiğini söyledi.

Aguilera, kocasının tehditler aldığını ancak iki haftadan beri bu tehditlerin durduğunu açıkladı.

Kahreden ölüm: Uyuşturucu çeteleriyle savaşan savcıyı balayında infaz ettiler Yeni konutlu çift balayı tatillerini geçirdikleri sahilde hücuma uğradı

Çiftin kaldığı Decameron Otel'den yapılan açıklamada, "Suikastçılar sahile geldi... ve davetlilerimizden birine saldırdı ve öldürdü" ifadesi kullanıldı.

MAFYA TARZI İNFAZ

Cinayetin sebebi öğrenilmemekle beraber, Pecci'nin bir meslektaşı olan Paraguaylı savcı Augusto Salas, çalışma şeklinin ‘uyuşturucu mafyasının tipik bir misali’ olduğunu söyleyerek aksi ispatlanana kadar dostunun bu biçimde öldürüldüğünü düşüneceğini açıkladı.

Kolombiya polis şefi Jorge Luis Vargas, beş cinayet müfettişinin Baru'ya sevk edildiğini ve Paraguaylı ve Amerika Birleşik Devletlerili uzmanlardan destek alacaklarını söyledi.Kahreden ölüm: Uyuşturucu çeteleriyle savaşan savcıyı balayında infaz ettilerClaudia Aguilera'nın Instagram hesabında bu hoş resmi paylaşmasının üzerinden daha 24 saat dahi geçmedi

PARAGUAY 'YAS TUTUYOR'

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Twitter'da cinayeti "ayıpladı" ve Paraguaylı mevkidaşı Mario Abdo Benitez'e başsağlığı dilediğini ve "mesulleri bulmak için iş birliği" lafı verdiğini söyledi.

Benitez ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Paraguay milletinin tamamı Kolombiya'da savcı Marcelo Pecci'nin ödlekçe öldürülmesinin yasını yakalıyor. Bu acıklı olayı en güçlü biçimde ayıplıyoruz ve organize kabahatle çaba vaadimizi iki katına çıkarıyoruz” laflarını kullandı.

Pecci'nin bürosundan yapılan açıklamada da "Destek sağlamak ve ailesinin güvenliğini garanti altına almak için" adımlar atıldığı belirtildi.

PECCİ CESUR BİR SAVCIYDI

Cesur bir savcı olan Pecci organize kabahat, uyuşturucu firariciliği, kara para aklama ve terörizmin finansmanı mevzularında uzmanlaşmıştı.

Pecci, sahte pasaport skandalı sebebiyle 2020 senesinde birkaç ay Paraguay'da yakalanan Brezilyalı futbolcu Ronaldinho hakkındaki soruşturmalara da katılmıştı.

Adi bir hücumda hayatını kaybeden savcı, kara para aklama yoluyla elde edilen düzinelerce mülkün ele geçirilmesine ve bu sene takribî 30 şahsın hapsedilmesini sağlayan işleme de liderlik etmişti.

Kahreden ölüm: Uyuşturucu çeteleriyle savaşan savcıyı balayında infaz ettiler Paraguaylı uyuşturucuyla çaba savcısı Marcelo Pecci, organize kabahat, uyuşturucu firariciliği, kara para aklama ve terörizmin finansmanı mevzularında uzmanlaşmıştı Kasım 2021

Paraguay'daki Amerika Birleşik Devletleri büyükelçiliği, Pecci'nin hoşlandıklarına başsağlığı diledi ve Pecci'nin "organize kabahatle çabaya olan bağlılığını, profesyonelliğini ve bağlılığını" vurguladı.

BEBEK AYAKKABILARI

Aguilera'nın daha dün Instagram hesabında paylaştığı son gönderide, ön tasarıda bir çift bebek ayakkabısıyla bir kumsalda kucaklaşan bir çift vardı; başka bir deyişle çift gebelik ilanını bu biçimde yapmış oldu.

Çiftin paylaştığı son resimlerin hepsi Cartagena ve Baru'daki düğün ve balayılarından mutlu anlara aitti...

Paylaşılan bu resimlerin yarattığı büyük yeis üzerine sayısız Paraguay ve Kolombiya yurttaşı ve hatta dünyadan bir hayli şahıs bu gönderilerin altına baş sıhhati ve yeislerini belirten şeyler yazdılar.

PARAGUAY’IN ÖZEL KONUMU

Dünyanın en büyük kokain üreticisi Kolombiya, FARC gerilla grubunu silahsızlandıran ve takribî altı senelik bir iç çatışmayı sona erdiren 2016 barış uyuşmasına karşın bir şiddet dalgasıyla çaba ediyor.

Ülkenin bazı bölgelerinde karşı FARC gerillaları, ELN başkaldırıcı grubu, paramiliter eforlar ve uyuşturucu kartelleri arasında toprak ve kaynaklar için savaş devam ediyor.

Kahreden ölüm: Uyuşturucu çeteleriyle savaşan savcıyı balayında infaz ettiler Bu mutluluk resimlerde kaldı...

Brezilya, Bolivya ve Arjantin arasında yer alan ve denize kıyısı olmayan Paraguay, Avrupa'ya giden uyuşturucular için ehemmiyetli bir bölge haline geldi.

Paraguay ve Kolombiya, yakın zamanda organize ve hudut ötesi kabahatle gayrette ittifaklarını kuvvetlendirmişti.