Kaldırım taşı dolandırıcıları için 33’er yıl hapis talebi

Kaldırım taşı dolandırıcıları için 33’er yıl hapis talebi

İsviçreli bir şirketi, 36 milyon dolar karşılığı 10 bin ton bakır yerine boyadıkları kaldırım taşlarını yollayarak dolandıran 16 şahıs hakkında dava açıldı.

Teşkilat liderleri olmakla yargılanan Hasan Kayacıköse ile Soner Çokyiğit’e teşkilat kurmak, kaliteli dolandırıcılık ve zincirleme özel dokümanda sahtecilik kabahatinden 33 sene 3 aya kadar, öteki maznunlar hakkında teşkilata abone olmak, dolandırıcılık ve dokümanda sahtecilik kabahatinden 29 sene 3 aya kadar mapus cezası istendi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddia belgesinde, yaşananların Cumhuriyet tarihinde bir şahsa müteveccih azami ölçüde dolandırıcılık hadiseyi olduğunu belirtti ve süreç şöyle anlatıldı: Organizasyonu firma sahipleri Hasan Kayacıköse ve Soner Çokyiğit yaptı. Saime Çokyiğit ve Soner Çokyiğit dolandırılan şirket ile irtibatı sağladı.

SAHTE DAMGALAR TAKILDI

Dursun Çokyiğit ve Muammer Karaman bakır yerine sevk edilecek kaldırım taşlarını Orhan Molaoğlu’nun işletmeyi üzerine satın aldı. Kaldırım taşları konteynerlere yüklendikten sonra Başak Yeşilbaş ve Sedat Uzun devreye girdi. Sigorta yaptırılan konteynerlerin gümrükten geçirilmesini sağladı. Sinan Çokyiğit, Ufuk Çatalbal ve Dursun Çokyiğit kullanılacak damgaları TIR sürücülerinden aldı, sürücülerin fabrikada dolaşmalarına mani oldu. Bu damgalar yerine sahte damgalar takıldı. Tayfun Gıcır da sahtecilik evresinde vazife aldı.

Kaldırım taşı dolu konteynerlerin gemiye meselesiz olarak yüklenmelerini Vedat Ulusoy, Sedat Uzun, Çağrı Koçoğlu ve Bora İbiş sağladı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara