Kalitesiz maskelere dikkat

Kalitesiz maskelere dikkat

Uzmanlar çoğalan değişinimli virüs olaylarına karşı özellikle çift maske takılması mevzusunda ihtarda bulunurken, piyasadaki maskelerin hâlâ yeterli standartta olmadığı belirtildi. Özellikle…

Son yarıyılda dünyanın büyük kısmında ve Türkiye’de günlük koronavirüs hadiseleri çoğalış gösteriyor. Aşı çalışmaları da bir taraftan süratle devam etse de bu yarıyılda şahsi korunma kritik ehemmiyette olmayı sürdürüyor. Değişinimli virüsden korunmak için çift maskenin koşul olduğuna vurgu yapılıyor. Ancak satışa sunulan maskelerin hala niteliği lüzumlu standartlara uygun değil. Piyasadaki üreticilere göre standartlara uygun imal yapan işletme oranı yüzde 10’u dahi geçmiyor.

SIKI TEFTİŞ

Bu standart dışı imale karşı Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Makine Müesseseyi’nun TİTCK harekete geçtiği belirtildi. Standart imalde maskelerdeki gözeticilik oranını yüzde 90’da yüzde 98’e çıkaran meltblown malzemesinin kullanılmadığını tespit eden TİTCK Piyasa Himaye ve Teftiş Müesseseyi, bu cins mahsullere sıkı bir teftiş getiriyor. Şimdiye kadar 400’nam üzerinde işletmenin imali teste alındı çıkacak neticeye göre bugünden itibaren bu cins mahsullerin piyasadan toplatılması bekleniyor.

HERKES BU İŞE GİRDİ

Pandemi yarıyılında ilgili ilgisiz her sektörden yatırımcının maske işine girdiğini ve niteliğin ciddi oranda düştüğünü belirten Tüm Tıbbi Makine Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu TÜMDEF Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, “Maskeye çoğalan arz ilk yarıyıllarda imal mevzusunda bazı kasvetler oluşturdu. Daha sonra çok rakamda birey maske imali işine girdi. Ancak bu niteliksiz maskelerin piyasaya sürülmesi yurttaşlar için ciddi bir tehlike oluşturdu” dedi.

TEFTİŞTEN KAÇIYORLAR

Çok rakamda markaya ait maskenin büyük marketlerde ‘meltblown gözetici’ yaftasıyla satıldığını söyleyen Delikanlı, “Ancak bunların bir haylisinin içini açıp baktığınızda bu tabakayı göremiyoruz. Bu işletmeler onay alma süreçlerinde de devleti aldatma yoluna gidiyor. Onay için TİTCK’ya yolladıkları mahsullerde gerçekten meltblown kullanıyorlar ancak piyasaya sürdüklerinde değişik bir malzeme kullanıyorlar. Hatta çanta astarı dahi kullanan olduğunu görüyoruz. Bu sahtekârlara bakanlığın dur diyecek olması sektör profesyonelleri açısından coşturucu büyüme. Sektör temsilcileri olarak biz bu teftişlerin sıklaştırılmasını istiyoruz. Teftişler sıklaştırılsın ki aramızdaki çürük elmalar ufalasın” diye konuştu.

HARCAYICI DE HAKİMİYET ETMELİ

Yurttaşın yapması gerekenin emin markaların mahsullerine yönelmek ve aldıkları mahsullerin içeriğini hakimiyet etmek olacağını ifade eden Erkin Delikanlı, şunları söyledi: “Yurttaş salt suretle kutu üzerinde yer alan barkod numarasından ÜTS uygulamayı kamerasından mahsulü okutup kaydı var mı diye hakimiyet etmeli gerekirse yeniden aynı uygulamadan şikayet butonunu kullanarak içeriği başka olan mülkleri şikayet etmeli.”

‘KABUL EDİLEMEZ’

Erkin Delikanlı, “Salgının yayılım süratini düşürmek istiyorsak, kullandığımız maskelerin nitelikli ve gözeticilik oranı en az yüzde 98 seviyelerinde olmalı. Bu da üç katlı olarak üretilen maskelerin ortasına meltblown katmanın konulmasını gerekli kılıyor. Bir Hayli AB ülkesi toplu taşımada N95 maske kullanımını gerekli hale getirmişken Türkiye’de gözeticiliği düşük maskelerin kullanılıyor olması kabul edilemez. Gözeticiliği yüksek bir maskede kesinlikle meltblown malzeme bulunması gerekiyor. Bu tabaka, alt ve üstteki iki tabakayla beraber ağız ve burundan çıkacak parçacıkları süzebilir ve maskeye filtrasyon özelliği kazandırır” ifadelerini kullandı.