Kameraya böyle yakalandı: Güzelliği göreni büyüledi!

Kameraya böyle yakalandı: Güzelliği göreni büyüledi!

Gerek görüntüleri gerekse senelerdir çözülmeye çalışılan tutumlarıyla deniz canlıları arasında çok özel bir yere sahip olan ahtapotlar utangaçlıklarıyla tanınıyor ve insanlardan kaçarak yaşıyor. Çok

Avustralya’nın kuzeydoğusunda bulunan Büyük Set Resifi’nde ender görülen battaniye ahtapotu, dalgıç Jacinta Shackleton’ın kamerasına yansıdı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Shackleton, “Bugün dalışta fantastik bir şey oldu ve bir battaniye ahtapotu ile karşılaştım. Bu hayvanlar, tüm yaşam döngülerini sarih ummanda geçiren, ender görülen bir pelajik ahtapot cinsidir. İlk ve son olarak 2002’de görülmüştü” dedi.

Kameraya böyle yakalandı: Güzelliği göreni büyüledi
“YAŞAMIMDA BİR DEFA DENEYİM EDEBİLECEĞİM BİR KARŞILAŞMA”

Shackleton, ender görülen bu ahtapota tesadüftüğü için çok minnettar olduğunu ve uğurlu sezdiğini ifade ettiği paylaşımında, “Ender Battaniye Ahtapotu. Perşembe günü genç bir dişi battaniye ahtapotuyla karşılaşmamdan birkaç görüntü paylaşıyorum. Renkleri olağanüstüydü ve suda hareket edişini izlemek büyüleyiciydi. Netlikle yaşamımda bir defa deneyim edebileceğim bir karşılaşma, çok minnettarım” ifadelerine yer verdi.

Kameraya böyle yakalandı: Güzelliği göreni büyüledi Gözden KaçmasınDünyayı şaşkına çeviren keşif Bin 306 bacaklı kırkayak buldularDünyayı afallamışa çeviren keşif! Bin 306 bacaklı kırkayak buldularHaberi Görüntüle

BATTANİYE AHTAPOTU NEDİR?

Tremoktopus, subtropikal ve tropikal denizlerde orta sularda ortaya çıkan dört cins kapsayan pelajik sefalopod türüdür. Genellikle battaniye ahtapotu olarak öğrenilirler ve erişkin dişilerin sırt ve sırt yanı kollarını bağlayan uzun, saydam ağlardan dolayı bu ismi almışlardır.

Öteki kollar çok daha kısadır. Dişilerin boylarının 2 metreye kadar erişebildiği ifade edilmektedir.

Kameraya böyle yakalandı: Güzelliği göreni büyüledi

Battaniye ahtapotuna bu alışılmadık ve büyüleyici hoşluğu sağlayan saydam ağlar ise yalnızca cinsin dişisine özgü ve bilim insanlarına göre dişi battaniye ahtapotları bu özelliklerini düşmanlarından korunmak için kullanıyor.

Battaniye ahtapotlarını şimdiye kadar neredeyse bir avuç insan tarafından görüntülenebildi, bu surattan da deniz dünyasının en sırlı canlılarından biri haline geldi.

Gözden KaçmasınKanadada heyecanlandıran keşif: 890 milyon yıl öncesine ait hayvan fosili bulunduKanada'da heyecanlandıran keşif: 890 milyon sene evveline ait hayvan fosili bulunduHaberi Görüntüle