Kamuoyundan özür diledi: Aşı dolandırıcılarını deşifre etti

Kamuoyundan özür diledi: Aşı dolandırıcılarını deşifre etti

Güney Kore’nin Daegu kenti Belediye Başkanı Kwon Young-jin, kendisine 30 milyon Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısı satma lafı veren yabancı bir işletmenin “Sahte aşı dolandırıcılığı” yaptığını belirterek,…

Daegu kenti Belediye Başkanı Kwon Young-jin, resmi açıklama yaparak yabancı bir işletmeyle 30 milyon Pfizer Kovid-19 aşısı için görüşmelere başladıklarını ve Güney Kore Sağlık Bakanlığı’nın satın alma sürecinin devamında tedarikçi yabancı şirketin bilgilerinde güvenlik sarihi tespit ettiğini açıkladı.

Belediye Başkanı Kwon Young-jin, açıklamasında bakımsızlığın tamamen kendisinde olduğunu ve bu vakayla Daegu kentinin imajını yaralayarak kamuoyunu hayal kırıklığına uğrattığı için özür diledi.

Belediye Başkanı kaleme aldığı özür mektubunda, yabancı bir işletmeyle belediye sağlık konseyinin nasihatine uyarak aşı görüşmelerine başladıklarını ve amaç mektubunun sevk edilmesi için Güney Kore Sağlık Bakanlığı’na müracaat ettiklerini ifade etti.

Bakanlık tarafından işletmenin geçmişi ve bilgileri incelendiğinde güvenlik sarihi keşfedildiğini belirten Kwon Young-jin, Pfizer’ın üçüncü parti tedarikçilerle aşı mevzusunda çalışmadığını belirtti.

Öte yandan dünya genelinde 2 milyar 220 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı.

Son dakika haberler: Koronavirüste yeni belirtiler... Doktorlar bu semptomlarda artış var diyerek açıkladı.. İşitme kaybı..Son dakika haberler: 'Koronavirüs'te yeni bulgular... Hekimler bu semptomlarda çoğalış var diyerek açıkladı.. Duyma kaybı..

Sağlık Bakanlığının bilgilerine göre, Türkiye'de bugüne kadar 31 milyon 646 bin 417 doz Kovid-19 aşısı yapıldı.

Türkiye, toplam aşı rakamı bakımından dünyada 10. sırada yer alırken her 100 şahsa düşen aşı rakamı 37,46 oldu. 18 milyon 279 bin 281 şahsa ilk doz, 13 milyon 367 bin 136 şahsa da ikinci doz aşılar uygulandı.