Kanada tarihinde 'en ölümcül gün' yaşanmıştı! Felaketin gerçek boyutu belli oldu

Kanada tarihinde 'en ölümcül gün' yaşanmıştı! Felaketin gerçek boyutu belli oldu

Kanada’nın batı eyaletlerini tesiri altına alan fazla sıcakların neden olduğu can kaybı rakamının açıklanandan fazla olduğu bildirildi.

British Columbia Adli Tıp Müessesesinden yapılan açıklamada, British Columbia eyaletinde fazla sıcaklar sebebiyle 25 Haziran-1 Temmuz tarihlerini içeren yarıyıl için daha evvel 719 olarak açıklanan can kaybı rakamı 808 olarak aktüellendi.

Fazla sıcaklardaki "en ölümcül günün" 29 Haziran olduğu belirtilen açıklamada, bu tarihte Lytton köyünde kaydolunan 46,9 santigrat derece sıcaklığın Kanada için "yeni bir rekor" olduğu ve kayıtlara geçen 808 can kaybının 300’namın 29 Haziran'da kaydolunduğu ifade edildi.

Müesseseye göre, eyalette son 5 senenin aynı yarıyılında bildirilen vasati vefat rakamı 198'di.

British Columbia Adli Tıp Müesseseyi Başkanı Lisa Lapointe, 3 Temmuz'da yaptığı yazılı açıklamada, 25 Haziran-1 Temmuz yarıyılında eyalet genelinde fazla sıcaklardan toplam 719 şahsın can verdiğini duyurmuştu.

"ETRAFINIZDA YAŞAYAN YAŞLILARI MÜMKÜN OLDUĞUNCA SIK HAKİMİYET EDİN"

Lisa Lapointe, can verenlerin çoğunun yaşlılar olduğuna işaret ederken, bu şahısların çoğunun havalandırması beceriksiz konutlarda ve tek başına yaşadıklarına dikkati çekti.

Lapointe, millete çağrısını yineleyerek, "Etrafınızda yaşayan yaşlıları mümkün olduğunca sık hakimiyet edin." nasihatinde bulundu.

Öte yandan Batı Kanada’da yaşanan fazla sıcakları araştıran beynelmilel abuhava bilimci grup World Weather Attribution, yaşananları "son derece ender" olarak nitelendirdi.

Grup, küresel sıcaklıklar çoğaldıkça bunun gibi fazla sıcak hava dalgalarının daha muhtemel hale geleceği mevzusunda uyardı.

Kanada’nın batı eyaletleri haziran ayının son haftasından bu yana fazla sıcakların tesiri altında bulunuyor.

Fazla sıcaklar, bölgede suratlarca ayrı noktada orman yangınlarına da neden oluyor.