Kanada’da Müslüman anne-kıza İslamofobik saldırı

Kanada’da Müslüman anne-kıza İslamofobik saldırı

Kanada’nın Hamilton kentinde, Müslüman anne ile kızı, bir şahsın İslamofobik hücumuna maruz kaldı. 40’lı yaşlardaki saldırgan, nefret kabahati sebebiyle nezaretine alındı.

Hamilton Polisinden yapılan açıklamaya göre, kentin Ancaster Meadowlands bölgesindeki bir otoparkta yürüyen anne ile kızın üzerine doğru bir taşıt gelmeye başladı.

Polisin açıklamasına göre sürücü, başörtülü olan anne ve kızına Müslüman cemiyeti hedef alan ırkçı hakaretler ve tehditler savurmaya başladı.

62 yaşındaki anne ve 26 yaşındaki kızı sokağın karşısına koşup çalıların arda saklandı. Polis, adamın onları aradığını ve bulduğunda öldürmekle tehdit ettiğini söyledi.

Bayanlardan birinin çığlık atarak koşması üzerine hadiseye etraftakilerin müdahale ettiğini duyuran Hamilton Polisi, görgü şahitlerinin verdiği bilgilerle saldırganı tuttu.

40’lı yaşlardaki saldırgan, nefret kabahati sebebiyle nezaretine alındı.

Aile ismine hazırlanan yazılı açıklamayı medyaya dağıtan Kanada Müslümanları Milli Konseyi NCCM, bu evrede ailenin kimlik bilgilerinin açıklanmayacağını duyurdu.

: İlginize Sürükleyebilir Bir ilçe ona ağlıyor! Gizem acısı...Ve Mehmet Aydın konuştu! Duruşmada dikkat toplayan diyaloglarİşte en kısmetsiz yaş grubu!

Ailenin açıklamasında ise şu görüşlere yer verildi:

“Ailemize yapılan ataktan sonra sallandık ama kırılmadık. Sarih konuşalım, bu şahıs ailemizi terörize etmeye çalıştı. Bu şahıs riskli bir biçimde aile azalarımıza doğru vasıtasını sürdü. Onlara küfürler etti. Onları ırkçı ve İslamofobik hakaretlerle lanetledi. Onları öldürmekle tehdit etti. Onları vasıtasıyla kaçırmaya çalıştı. London kentindeki hamlenin ışığında, bu ailemiz için olağanüstü derecede ürkütücü. Yeter artık. Hükümet daha güçlü adımlar atmayı vaat etmelidir. Ailemiz ciddi biçimde hasar göreöğrenirdi ve bu hadiselerin devam etmesine izin tüberkülozayız."

Kanada'nın Ontario eyaletine bağlı London kentinde 8 Haziran günü asıllaşan terör atağında, vasıtasını kaldırımda yürümekte olan Müslüman bir ailenin üzerine süren saldırgan, aynı aileden 4 şahsın vefatına neden olurken, 9 yaşındaki bir oğul da ağır yaralamıştı.