Kanada'nın Quebec eyaletinde aşı olmayanlar sağlık vergisi ödeyecek

Kanada'nın Quebec eyaletinde aşı olmayanlar sağlık vergisi ödeyecek

Kanada'nın Quebec eyaletinde Covid aşısı olmayanların sağlık vergisi ödeyecekleri açıklandı. Kararı tertip ettiği bir basın buluşmasıyla duyuran Quebec Başbakanı Francois Legault, vergi ölçüsünü henüz

Francois Legault, "Quebec'de popülasyonun takribî yüzde 10'u henüz aşı olmadı. Bu kesim, eyalette kalan herkes için mali yük oluşturuyor. Böylesi bir ihtiyatın, fedekarlık yapan yüzde 90'lık kesime borcumuz olduğunu düşünüyorum" dedi.

Legault, uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceğini ise açıklamadı. Dünyada daha evvel hiçbir bölgede Covid aşısı olmayan erişkinlere, sağlık vergisi ödeyecekleri söylenmemişti.

Yalnızca Yunanistan'da önümüzdeki haftadan itibaren, aşı olmayan 60 yaş üstü şahıslar her ay 100 euro ödeyecek.

EN FAZLA KORONA VEFATININ GÖRÜLDÜĞÜ EYALET

Quebec, Kanada'da yalnızca Fransızca'nın resmi dil olduğu tek eyalet. Kanada'da koronavisürün neden olduğu Covid-19 hastalığı neticeyi en fazla vefatın görüldüğü eyalet Quebec olmuştu.

Gözden KaçmasınSon dakika... Pfizerdan flaş yeni aşı açıklamasıSon dakika... Pfizer'dan flaş yeni aşı açıklamasıHaberi görüntüle

Eyalette son yarıyılda hadise sayısında büyük çoğalış var. Yetkililer, son 24 saatte 8 bin 710 hadise görüldüğünü, koronavirüs testlerinin pozitif çıkma oranının yüzde 20'ye yükseldiğini açıkladı.

Takribî 8 milyon popülasyonlu Quebec'te şu ana kadar Covid-19'dan can verenlerin sayısı 12 bini aştı.

Quebec'in en büyük kenti Montreal'de sağlık kurumularda neredeyse boş yatak olmadığı, Covid dışındaki hastalıkların rehabilitasyonlarının hudutlandırıldığı bildiriliyor.

Resmi bilgilere göre Quebec'de, sağlık kurumularda yoğun bakımdakilerin takribî yarısı aşı olmayanlar. Eyalette her gün 22:00-05:00 saatleri arasında caddeye çıkma yasağı uygulanıyor.

Quebec yönetimi geçen hafta, içkili alkol ve neşe emelli esrar satılan dükkanlara yalnızca aşı sertifikası olanların girebileceğini açıklamıştı.