Kanal İstanbul’a ilk köprü haziranda

Kanal İstanbul’a ilk köprü haziranda

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün üretimine haziran sonunda başlanacağını, her biri 350 milyon dolardan 6 köprü yapılacağını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, gemilerin geçiş için neden kanalı seçim edecekleri güzergahındaki suale, “İstanbul Boğazı’nda emniyetli geçiş rakamı 25 bin, gün geçtikte İstanbul Boğazı’ndaki gemi geçiş rakamı çoğalacak ve gemiler günlerce beklemek zorunda kalacaklar ve bekleme müddetlerini, maliyetlerini hesaplayacaklar ona göre Kanal İstanbul’u seçecekler” dedi.

TANESİ 350 MİLYON $

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul üzerine yapılacak köprülerin maliyetinin 140 milyar TL olduğunu iddialarını yalanlayarak, “Köprülerin bir tanesinin maliyeti 350 milyon dolar, bunun hesabını öğrenen biri bu iddiaları söylemez. Önümüzdeki 100 seneyi tasarlayan bir ülke olarak lojistik hareketleri, gemilerin hareketliliği var... Bu proje kaçınılmazdır. Dünya ekonomisinde ilk 10’a oynayan Türkiye’de böyle mega projeler yapmak zorundayız. Türkiye dünyanın lojistik merkezi niçin olmasın?” diye konuştu.

SAYI DÜŞTÜ HACİM GELİŞTİ

İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi rakamının eksildiğini belirten Karaismailoğlu, “İstanbul Boğazı’ndan şu anda 43 bin gemi geçiyor. Evvelden 50 binin üzerinde gemi geçiyordu. Natürel gemi rakamları düştü ama gemi hacimleri çok gelişti ve yük ölçüyü arkasıydı. Riskli madde geçişleri de yükseldi. Şu an dünyada 12 milyar ton yük taşınıyor. Bunların yüzde 90’ı deniz yolu ile taşınıyor. Önümüzdeki 15 sene içerisinde bunun 35 milyar tona çıkması bekleniyor. Kuzey ve Güney ülkelerindeki imal ve tüketimin çoğalması ile Türkiye üzerinden gemi geçişleri çoğalacak. Mesela, Süveyş Kanalı 19 bin geçirerek 3.6 milyar dolar kâr elde ediyor. Bunun 2 katından fazla olan İstanbul Boğazı’yla kıyas edilemeyecek kadar düşük” dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara