Kanal İstanbul'la ilgili flaş açıklama

Kanal İstanbul'la ilgili flaş açıklama

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, "Şu an itibariyle, Kanal İstanbul’un proje çalışmaları, imar tasarıları bitirilmiştir ve ihale hazırlıkları devam etmektedir" açıklamasında…

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, "Yüz bin birey başına trafik kazalarında can kaybında dünya ortalaması 18 iken, ülkemizde bu sayı 2019 sonu haysiyetiyle 6,6'ya gerilemiştir." dedi. Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürlüğünde tertip edilen 71. Bölge Müdürleri Genel Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, kara yolcuların, Türkiye'yi baştan başa abluka eten konforlu ve emniyetli yolları yaparken aynı zamanda ülkenin dünyayla bağlarını kuvvetlendirdiklerini bildirdi.

Bugün artık dünya ticaret yolları üzerinde kontrol kurmaya başlandığını ifade eden Karaismailoğlu, "Her gün Cumhuriyetimizin 100. seneyi için koyduğumuz maksatlara bir adım daha yaklaştık. Kara yolları yatırımlarımız, Türkiye'nin, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma yolunda her daim en ehemmiyetli yardımını oluşturdu." diye konuştu. Yatırımların tesiriyle senelik vasati 1 milyon 20 bin karakter istihdam ihtimali doğduğunu anlatan Karaismailoğlu, erişim ve haberleşme alanında yatırımlara süratle devam edeceklerini belirtti.

Bugünün dünya ticaretinde ve imalinde laf sahibi olan Avrupa, Asya ve Afrika'nın bütün merkezinde bulunan Türkiye'nin lojistik süper efor haline getirildiğine dikkati sürükleyen Karaismailoğlu, İngiltere'den Çin'e erişen Orta Koridor'un hem en ehemmiyetli köprüsü hem de egemeni olma yolunda ilerlediklerini kaydoldu. Bitirmek üzere olan Marmara ringiyle Marmara Bölgesi'nin dünya ticaretinin en ehemmiyetli kavşak noktası haline getirileceğini vurgulayan Karaismailoğlu, "Yaptığımız her proje insanımızın konforu, hayat niteliğinin çoğalması ve ülkemizin köyden kente tamsal kalkınması içindir. Kaynaklarımızı en usçu şekilde kullanarak zenginliklerimizin gelecek jenerasyonlara aktarılabilmesi içindir." dedi.

"VEFATLI TRAFİK KAZALARI HABERLERİ ARTIK YOK DENECEK KADAR AZALDI"

Tehlikesiz ve yanılgısız yollar sayesinde senelerce arkasını art kesilmeyen, tüm ülkeyi yasa boğan vefatlı trafik kazaları haberlerinin de artık yok denecek kadar eksildiğine dikkati sürükleyen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

"Kara yollarımızda izleyen araç rakamı çoğalırken, 100 milyon vasıta×km başına düşen kaza anında vefatlar 5,72'den 1,21'e düşerek kazalarda yaşamını kaybedenlerin rakamında yüzde 79 eksilme sağlandı. Yüz bin birey başına trafik kazalarında can kaybında dünya ortalaması 18 iken, ülkemizde bu sayı 2019 sonu haysiyetiyle 6,6'ya gerilemiştir. Dağılınmış yollarımızdaki süratimiz de saatte 40 kmden 88 kmye çıkarken, seyahat süresi yarı yarıya eksilmiştir. Yollarımızın firma performansının artırılmasıyla bugün zaman ve mazottan senelik 19 milyar liraya yakın tasarruf sağlıyoruz. Sanayicimize, çiftçimize mülkünü daha süratli ve daha tasarruflu bir biçimde nakliye etme ihtimali sunarak ticari zaferlerine de katkı yapmış oluyoruz."

Karaismailoğlu, teknolojik ihtimallerden faydalanarak, ülke sathındaki tüm kara yollarının hareketlilik, yararlılık ve güvenlik açısından merkezi olarak idaresini, hakimiyetini ve takibini yapacak sistemi yaşama geçirdiklerini anlatarak, büyüyen dünyada ticaretin en süratli biçimde yapılabilmesi ve mesafelerin kısaltılması için tüm erişim modlarının entegre çalışabilmesinin çok ehemmiyetli olduğunun altını çizdi.

"HAZİRANDA YURTTAŞLARIMIZI ANKARA-SİVAS VE KONYA-KARAMAN YHT HATTI İLE BULUŞTURACAĞIZ"

Erişim sistemlerini "tümleşik mod" temeline göre değerlendirdiklerine işaret eden Karaismailoğlu, kara yoluyla yapılan yük ve yolcu taşımacılığının, hava yolu, demir yolu ve deniz yoluyla her noktada birleşerek faal lojistik sistem oluşturulması için mücadele gösterdiklerini kaydoldu.

Demir yollarını yine devlet siyaseti haline getirdiklerini anlatan Karaismailoğlu, "Haziran ayı haysiyetiyle tam yurttaşlarımızı Ankara-Sivas ve Konya-Karaman YHT hattı ile buluşturmuş olacağız." diye konuştu.

"KANAL İSTANBUL'UN İHALE HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR"

Son yarıyılda gündemde olan dev projelere de değinen Karaismailoğlu, dünyanın gelişen ve büyüyen ticaret yolları perspektifinden bakıldığında Kanal İstanbul'un ehemmiyetinin görüldüğünü bildirdi. Dünyada yük trafiğinin yüzde 90'a yakınının deniz yollarının karşıladığını ifade eden Karaismailoğlu, "Yük giderek çoğalmakta, dünya ticareti çok merkezli hal almaktadır. Bu vaziyet karşısında ülkelerin yüklerini Karadeniz'e indirip boğazlardan güneye ve Orta Koridor'a aktarma gayretlerini yakından takip ediyoruz. Karadeniz ve Hazar'daki enerji hareketliliği ve Karadeniz ile Ege kıyılarında yapılan liman yatırımları bizlere şunu gösteriyor; Orta Koridor'un ve Kuzey Güney Koridoru'nun kesişimindeki İstanbul, dünya ticaretinin odak şehri olacak ve boğazlardan geçen yük ölçüyü her sene çoğalacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoğlu, 2050'de senelik 78 bin gemi geçişinin olacağı İstanbul Boğazı'ndaki muhtemel duraksamanın dünya ve ülke ekonomisini çok ciddi hasarlara uğratabilecek tehlike teşkil ettiğini dile getirerek, gemi hacimlerinin gelişmesi, riskli maddelerin bu gemilerle taşınmasının tehlikenin ebatlarını daha da artırdığını söyledi.

Giderek çoğalan boğaz geçişi arzının, şehir içi deniz trafiğini ihtimalsiz hale getireceğini, gemi bekleme vakitlerini uzatacağını ve en ehemmiyetlisi etraf facialarına neden olabilecek kaza ihtimallerini artıracağını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:
"İstanbul Boğazı aşikar dönüşleri, dip akıntıları ve yoğun trafiği suratından idarenmesi güç bir su yoludur. Bugün takribî 14 saat olan bekleme zamanları, ileriki senelerde 48 saatlere varacak. Bu da küresel ticaret akışını negatif güzergahta etkileyecek faktördür. Kanal İstanbul ise gemi geçişi için ideal bir su yolu olarak projelendirilmiştir. Faal bir lojistik idareyle gemiyi kumanda eden özerk rehber kaptan takviyesiyle, uslu seyrüsefer sistemleri kapsamında gemilerin yüzde 100 tehlikesiz geçişi sağlanacak. Proje, Türkiye'nin vizyon projesi olduğu kadar dünya ölçeğinde bakıldığında da en büyük lojistik projelerinden biridir. Kanal İstanbul'un proje çalışmaları, imar tasarıları bitirilmiştir ve ihale hazırlıkları devam etmektedir. Çok yakın bir zamanda projeye başlayacak ve kısa zamanda bitirecek eforda ve kararlılıkta olduğumuzu bir defa daha ifade etmek isterim."