Kanser hastaları için önemli koronavirüs uyarısı

Kanser hastaları için önemli koronavirüs uyarısı

Türkiye'de yapılan toplam koronavirüs aşı rakamı 29 milyon 660 bini aştı. Prof. Dr. Mehmet Artaç, senelik 15 bin kanser hastasına hizmet verdiklerini belirterek, "Tanı konulan hastalarımıza…

Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Mehmet Artaç, üniversiteye bağlı onkoloji sağlık kurumunun Konya başta olmak üzere bir hayli şehirden senelik 15 bin kanser hastasını takip ettiğini belirtti. Prof. Dr. Artaç, "Bu süreçte takip ettiğimiz hastaların takribî yüzde 5 kadarı Covid enfeksiyonu geçirdi. Hastalarımızın vefat oranı da takribî yüzde 4 ortamındaydı. Bu yarıyılda sağlık kurumuna gelme fobisi ortaya çıkınca, hastalarımızda kısmi bir aksama yaşandı. Özellikle yeni tanı alacak hastalarda bu daha da çok dikkatimizi çekti ve Covid yarıyılında kanser tarama programlarının azıcık geciktiğini gözlemledik" diye konuştu.

'COVİD AŞILARINI OLMALARINI ÖNERİYORUZ'

Kanser hastalarından koronavirüs aşısıyla alakalı çok sual aldığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Artaç, "Tanı konulan hastalarımıza kemoterapi rehabilitasyonlarına başlamadan evvel Covid aşısını yaptırmasını söylüyoruz, şayet bu muhtemel değilse rehabilitasyon alan bir hastaysa kesinlikle hekimine danışarak aşısını yaptırmalı.

 

Kanser hastaları için önemli koronavirüs uyarısı
Aşı, kanser hastalarında özellikle faal rehabilitasyon alan hastalarda gözeticilik oranı, banal insanlara göre az daha düşük. Ama yeniden de gözetici olma olasılığı yüzde 50'nin üzerinde. Mutant virüs kanser hastaları için bir risk.

Kanser hastaları kendilerini daha fazla gözetmeleri gerekiyor. Yalnızca sağlık kurumu civarında değil, konutlarında da kesinlikle ziyarete dikkat etsinler, kalabalıktan kaçsınlar'' dedi.

BionTechten sevindiren haber: Aşının sırrı T hücresi yanıtı... Etkinliği uzun sürecekBionTech'ten neşelendiren haber: Aşının gizemi 'T hücresi cevabı'... Aktifliği uzun sürecek!