Kanser hastalarının ilaçlarını satan hemşire tutuklandı

Kanser hastalarının ilaçlarını satan hemşire tutuklandı

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu'nde, kanser hastalarının kullandığı antikor ilaçlarını yasa dışı yollarla satıp, kamuyu 7 milyon lira hasara uğrattığı tanımlanarak nezaretine alınan hemşire

Şehir Emniyet Müdürlüğü Firaricilik ve Organize Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü Mali Ofis Amirliği takımları, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Hematoloji Bölümü'nde uyuyan hastalara istenen 2 değişik antikor ilacının el altından dışarı satıldığı bilgisine erişti. Yüksek maliyetli ilaçlarla alakalı teknik ve fiziki takip başlatan takımlar, piyasa bedeli takribî 7 milyon lira olan 689 kutu ilacın serviste uyuyan hastalara verilmediğini, yasa dışı yollarla satıldığını tespit etti. Savcılığın tutma kararı çıkartmasının ardından takımlar, kuşkulu hemşire Nardane Balcı'yı 16 Haziran sabahı evine tertip edilen harekâtla nezaretine aldı.

İLAÇLARIN SATIŞINDAN KOMİTE ALMIŞ

Yapılan çalışmada Balcı'nın, sistemlerini sarih vazgeçen 15 hekim ismine mevzubahisi ilaçlar için arz oluşturduğu, daha sonra da sağlık kurumunun eczanesine gidip başka bir hemşirenin ismini ve imzasını kullanarak ilaçları aldığı ortaya çıktı. Balcı'nın, ilaçları kabahat ortakları Levent Erdenliğ 45 ile Cem Bora'ya 35 verdiği, bu bireylerin de yasa dışı yollardan satış yaptığı saptandı. Ayrıca Balcı'nın, kanser rehabilitasyonu görmeyen hastalar ismine de ilaç arz ettiği, bu operasyonlar karşılığında da 500 ile bin 500 lira komite aldığı öne sürüldü.

"PARASAL VAZİYETİM İYİ DEĞİLDİ"

Hastane misyonlusunun şikayeti üzerine Sağlık Bakanlığı'ndan müfettiş görevlendirildiği, yapılan analizin ardından Nardane Balcı'nın bir aile sıhhati merkezine sevk edildiği bilindi. Ayrıca Balcı'nın kabahat ortakları Erdenliğ ile Bora'nın da bir vakit evvel nezaretine alınıp, 'uyuşturucu ticareti' kabahatinden hapsedildiği belirtildi. Balcı, emniyetteki ifadesinde, "Parasal vaziyetim iyi değildi. O surattan yaptım" dedi.

Emniyetteki harekâtlarının ardından adliyeye sevk edilen Nardane Balcı, çıkarıldığı egemenlikçe hapsedildi.