'Kara kıta’ doysun diye...

'Kara kıta’ doysun diye...

Afet bölgelerinde desteğe lüzumu olan hayvanları kurtaran Merve Gülistan Aydın, şimdi de ‘Kalbimdeki Doğa’ projesiyle Afrika’ya el uzattı. Projenin emeli, açlık tehlikeyi olan köylerde tarım ve hayvancılık

Son senelerde zelzele, yangın gibi doğal facialarda bölgeye giderek desteğe lüzumu olan hayvanları kurtarmak için çalışmalar yürüten Merve Gülistan Aydın, ‘Kalbimdeki Doğa’ adlı proje için bir aydır Doğu Afrika ülkesi Malawi’de. Aydın, Dreams of Children Foundation Derneği’nin kurucusu Mahmut Ensari Caymaz ile beraber Afrika’da açlık riskiyle karşı karşıya olan bölgelerde ziraat eğitimi vererek köylerde sürdürülebilir tarım faaliyetleri oluşturmaya çalışıyor.

Kara kıta’ doysun diye...

TAKIM BİÇMEYİ ÖĞRETİYORLAR

Aydın, projeyi şöyle anlatıyor: “Ben projeye dostum Mahmut Ensari’nin davetiyle geldim. Burada insanlara balık vermek yerine balık yakalamayı öğretmek ve kalıcı bir fayda sağlamak çok ehemmiyetli. Bütün de bu emelle ‘Kalbimdeki Doğa’ projesini başlattık. Bu projeyle 2-3 köyün yararlanabileceği ortak noktalardaki arazilere meyve bahçeleri kurup olabildiğince fazla şahsın bu tarım faaliyetlerine katılmasını emelledik. Ensari zati daha evvel süt keçisi projesi başlatmıştı. Bu bölgede de süt keçisi projesini ilave ederek ailelere süt ve süt mahsullerini sağlayabilecekleri bir kaynak kazandırmış olduk. Aynı zamanda keçiler doğum yaptıkça aileler elindeki fazla keçiyi satıp ekonomik kazanç sağlayabiliyor.”

Kara kıta’ doysun diye...

BİNLERCE BİREY FİDAN BAĞIŞLIYOR

Projeyi sosyal medyadan duyurduklarını belirten Aydın, “Bağışçıların takviyesiyle 2 değişik köye 1200 adet fidan dikimi reelleştirdik. Mango, limon, guava ve portakal fidanlarından oluşan bu bahçedeki her fidanının üzerine bağışçısının adını yazarak, fidanı diktiğimiz çocukla resmini ilettik. Bu onları çok daha fazla duygulandırmış olmalı ki şu an binlerce birey fidan bağışı için gizeme bekliyor” diyor. Takribî 6 yıldır Afrika’da çalışmalar yürüten Mahmut Ensari Caymaz da köyde yapılanları “Burada hem köy ulusuna tarım eğitimleri verdik hem çocukların kendi seviyelerinde kavrayabilecekleri botanik eğitimler reelleştirdik hem de ekolojik mektebimizin noksanlarını bitirip peyzaj çalışmaları yaptık” laflarıyla anlatıyor.

Gözden KaçmasınKanlı abidelerKanlı abidelerHaberi Görüntüle