Karadeniz yaylalarında 'aşı' mesaisi! Kapı kapı dolaştılar

Karadeniz yaylalarında 'aşı' mesaisi! Kapı kapı dolaştılar

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, koronavirüs salgını sebebiyle evvelki senelere göre milletin daha çok alaka gösterdiği yaylalarda, aşı seferberliği başlatıldı. Trabzon’un Haçka Yaylası’na çıkan…

Karadeniz Bölgesi'nde yaz aylarında yaylalara göç ananeyi, bu sene de devam etti. Koronavirüs salgını sebebiyle milletin evvelki senelere göre daha çok alaka gösterdiği yaylalar doldu. Trabzon Şehir Sağlık Müdürlüğü takımları, yaylalarda aşı seferberliği başlattı. Düzköy ilçesinde deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikteki Haçka Yaylası’na çıkan dolaşıcı sağlık takımları, cami hoparlörlerinden aşı çağrısında bulundu. Haçkalı Öğretmen Baba Camii'ne gelenler ise aşılandı. Yayla konutlarını gezen takımlar da aşılama yaptı.

‘TAKIMLARIMIZ KAPI KAPI DOLAŞIYOR'

Yaylalara göç edenlerin erişim ihtimallerinin kısıtlı olduğunu belirten Düzköy Devlet Sağlık Kurumu Başhekimi İsmail Kara, “Yaylaya göç eden yurttaşlarımıza erişebilmek ismine yaylalarda dolaşıcı mobil takımlar kurduk. Bunun yanı gizeme yatalak ve gelme ihtimali olmayanlar için takımlarımız kapı kapı gezmeye devam ediyor. Her noktada yurttaşlarımıza erişmeye çalışıyoruz. Yaylalara göç eden yurttaşlarımızın erişim ihtimalleri kısıtlı oluyor. Hayvancılık için ya da sıcak havalardan sıkılıp yaylalara bir hayli şahıs göç etti. Buralara gelenler genellikle aşı olmayı erteliyorlar. Belirli aksaklıklar oluşabiliyor. Bu noktalara kadar aşılama yapmak için geldik" dedi.

Karadeniz yaylalarında aşı mesaisi Kapı kapı dolaştılar

‘MERKEZE GİTMEK ZORUNDA KALMADIK’

Yaylada yaşayan Mahmut Aktürk ise “Sağlık ocaklarına, sağlık kurumulara kadar gitmemize gerek kalmıyor. Devletimiz bu salgından kurtulabilmemiz için kapımıza kadar geldi. Bir daha merkeze gitmek zorunda kalmadık" diye konuştu. 

‘CAMİDEN ANONSU DUYDUK’

Camiden dinlediği anonsla aşı olmaya geldiğini belirten Hacer Aktürk de “Biz ilk aşımızı merkezde olduk. İkinci aşımızın müddeti gelmişti. Camiden anonsu duyduk ve buraya geldik, aşımızı olduk. Şimdi yayladaki konutumuza döneceğiz” dedi.

Karadeniz yaylalarında aşı mesaisi Kapı kapı dolaştılar


Havva Yılmaz ise “Aşının, yurttaşın ayağına kadar gelmesi büyük nimet. Biz yaylaya göç ettik. Yaylaya kadar aşının geleceğini hiç varsayım etmiyorduk. Buradan aşı olmak için merkeze gitmek güç oluyor. Hava koşulları ve uzun yol, çoğu zaman merkeze inmemize mani oluyordu. Şimdi kapımıza kadar geldiler ve bize aşı yaptılar. Allah herkesten razı olsun” diye konuştu.