Karadeniz’de ABD, Suriye’de Rusya ile tatbikat

Karadeniz’de ABD, Suriye’de Rusya ile tatbikat

Türk Silahlı Güçleri Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya ile eğitim faaliyetlerini sürdürdü. Karadeniz’e geçen Amerikan sahil güvenlik gemisi Hamilton ile helikopterli iniş eğitimi yapıldı.…

RUSYA ile Ukrayna arasındaki kriz devam ederken Türkiye, Karadeniz’de Amerika Birleşik Devletleri ile ortak tatbikat yaptı. Karadeniz’de Amerika Birleşik Devletleri ile askeri işbirliği yapan Türkiye, güneyde de Suriye içinde Rusya Silahlı Güçleri iki ayrı ortak tatbikat hakikatleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri FİLOSU DUYURDU

Türk Deniz Güçleri’ne ait Turgutreis fırkateyni ile Amerikan USCGC Hamilton sahil güvenlik gemisinin Karadeniz’de ortak tatbikat yaptığını Hamilton’ın bağlı olduğu 6’ncı Filo duyurdu. 6’ncı Filo Basın Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, iki gemi evvelki gün Karadeniz’de bir dizi deniz geçiş ve karşılıklı deniz helikopterleriyle indirme tatbikatı yaptı. Turgutreis fırkateyninden Bell UH-1 Iroquois helikopteri USCGC Hamilton’ın güvertesine, Amerika Birleşik Devletleri Sahil Güvenlik MH-65 Dolphin helikopteri de Turgutreis’in güvertesine indi.

GEMİYE İNİŞ EĞİTİMİ

Her iki geminin geçiş ve helikopter indirme tatbikatlarıyla yeteneklerini daha da kuvvetlendirdiği ifade edildi. USCGC Hamilton’ın komutanı Kaptan Timothy Cronin de, “Türk Deniz Güçleri’ne bağlı fırkateynle beraber çalışmak bizim için büyük bir iftihardı. Türk bahriyelisi, denize tehlikesiz ve emniyetli ulaşımı sağlamaya adanmış profesyonel denizcilerdir. Denizcilik etrafında ortaklığımızı ve ortak çıkarlarımızı kuvvetlendirmek için daha fazla eş faaliyetler yapmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

BÜYÜKELÇİDEN DE İLETİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield de tatbikatı memnuniyetle karşıladıklarının vurgulayarak, “Amerika Birleşik Devletleri sahil güvenlik gemisinin Karadeniz’e dönmesinden memnunuz. Amerika Birleşik Devletleri ve Türk güçleri arasındaki işbirliği, bölgedeki ortak güvenlik çıkarlarımızı daha ileriye taşıma ve beraber çalışma becerimizi geliştiriyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye, NATO bağlaşıkları olarak beraber olmaya devam edecek” ifadesini kullandı. Legend sınıfından olan 127 metre uzunluğundaki Hamilton gemisi, çarşamba günü Karadeniz’e geçiş yapmıştı. Ukrayna krizinin tutuştuğu günlerde bölgeye gemi geçirme tasarıyı yapan Amerika Birleşik Devletleri, son anda bu kararından bırakmış, Rusya da Ukrayna hududundaki askerlerini sürüklemeye başlamıştı. Krizin düşme meyli gösterdiği bir yarıyılda Hamilton Karadeniz’e geçerken Rusya’nın da Karadeniz’de füze sınaması yaptığı açıklanmıştı.

RUS ASKERİYLE SURİYE’DE EN UZUN DEVRİYE

Karadeniz’de Amerika Birleşik Devletleri ile tatbikat yapan Türkiye, güney hududundaki Suriye’de de Rusya ile askeri işbirliğini sürdürüyor. Suriye’nin kuzeyinde 150’den fazla ortak devriye yapan Türk ve Rus askerleri dün Haseke bölgesine bağlı Kamışlı ve ortamında şimdiye kadarki en uzun devriyeyi yaptı. Suriye’nin kuzeydoğusundaki ortak devriyenin mesafesi 100 kmyi buldu.
Karadeniz’de ABD, Suriye’de Rusya ile tatbikat
Türk Silahlı Güçleri Türk Silahlı Kuvvetleri ile Rusya Silahlı Güçleri’ne ait 10 vasıtalık zırhlı personel taşıyıcının katıldığı ortak devriyede 60 kadar asker misyon aldı. Ortak devriyenin oldukça uzun sürdüğü ve rota süresince 10 ayrı mesken ünitesinden geçtiği belirtildi. Zırhlı “Kirpi”lerin özel olarak tel örgülerle çevrelenmiş olması dikkat çekti. İki ülke askeri vasıtalarının oluşturduğu kafile ortak devriye süresince havadan Rusya’ya ait bir taarruz helikopteri tarafından izlendi. Rus Sputnik sitesindeki habere göre Rus askeri kafilesinin komutanı Albay Andrey Titov, “Bu devriyenin özelliği, rota uzunluğu oldu. Daha fazla mesken üniteyi devriye kapsamına alındı. Görev olağan geçti, donanım verilen vazifeyle başa çıktı. Çoğu meskenlerde insanlar kafileyi memnuniyetle karşıladı” dedi.

Öte yandan İdlib’de de M-4 karayolunda Türk ve Rus askerleri radikal unsurlardan gelebilecek muhtemel atak senaryolarına karşı ortak bir tatbikat tertip etti.