Karadeniz'deki keşifler Türkiye'nin yıllık doğal gaz faturasını 6 milyar dolar azaltabilir

Karadeniz'deki keşifler Türkiye'nin yıllık doğal gaz faturasını 6 milyar dolar azaltabilir

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Başkanı Yaşar Arslan "Keşfedilen yeni rezerv Türkiye'nin 3 senelik doğal gaz arzına karşılık geliyor. Yapılacak yeni sondaj çalışmalarıyla bölgede yeni…

Türkiye'nin Karadeniz'de Tuna-1 ve Amasra-1 kuyularında keşfettiği doğal gaz sahalarında senede 20 milyar metreküp imal yapılmasıyla ithalat faturasının senelik 5-6 milyar dolar eksileceği hipotez ediliyor.

Türkiye, geçen sene Fatih sondaj gemisiyle Sakarya Gaz Sahası'nda Tuna-1 kuyusunda keşfettiği 405 milyar metreküplük gaz rezerviyle tarihi rekora imza attı.
Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu bulgunun ardından bölgede ilk gaz imaline 2023'te başlanacağı duyuruldu. Fatih gemisi öncelikle Türkali-1 tespit kuyusunda, daha sonra da Türkali-2 tespit kuyusunda sondajlarını asıllaştırdı.

Fatih sondaj gemisi bu iki kuyunun ardından yeni bulgular için Kuzey Sakarya Gaz Sahası'ndaki Amasra-1 kuyusunda sondajını bitirdi ve şu anda üçüncü tespit kuyusu olan Türkali-3'te çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, Kanuni gemisi ise Türkali-2'de kuyu bitirme testlerine devam ediyor.

Bu çalışmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'deki Kuzey Sakarya Gaz Sahası'nda bulunan Amasra-1'de 135 milyar metreküplük yeni bir gaz rezervinin tespit edildiğini açıkladı. Bu bulguyla, Türkiye'nin Tuna-1 ve Amasra-1 kuyularında keşfettiği rezerv ölçüyü 540 milyar metreküpe ulaştı.

Uzmanlara göre bu bulgular, Türkiye'nin doğal gaz ithalat faturasını ehemmiyetli miktarda düşürecek ve sektörde ehemmiyetli yatırımların önünü kalemtıraş.


"YAPILACAK YENİ SONDAJ ÇALIŞMALARIYLA BÖLGEDE YENİ TABAKALAR KEŞFEDİLEBİLİR"

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı değerlendirmede, geçen sene dünyada reelleştirilen en büyük 10 bulgunun toplam rezerv kıymetinin 3,2 trilyon metreküp olduğunu belirtti.

Arslan, geçen seneki bulgunun derin denizlerdeki en büyük gaz rezerv bulguyu olduğunu andırdırarak, "2020'de Türkiye'nin yanı gizeme Birleşik Arap Emirlikleri 2,3 trilyon metreküp, Rusya ise 220 milyar metreküp gaz keşfetti." bilgisini paylaştı.

Geçen sene 48,2 milyar metreküp gaz harcayan Türkiye'nin son yarıyılda yoğunlaştırdığı sismik arama faaliyetleri ve keşfettiği gaz sahalarıyla gelecek senelerde dünyada imal anlamında da üst sıralarda yer alabileceğine işaret eden Arslan, şunları kaydoldu:

"Geçen sene 405 milyar metreküplük gaz keşfedilen Sakarya Gaz Sahası'ndan senelik 15 milyar metreküp etrafında doğal gaz üretilmesi halinde Türkiye'nin doğal gaz ithalatı yüzde 30'un üzerinde eksilecek. Yerli kaynaklarla ev harcayıcısının takribî 25 senelik gereksinimi karşılanabilecek. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı'mız, Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp doğal gaz keşfedildiğini açıkladı. Keşfedilen rezerv, Türkiye'nin 3 senelik doğal gaz arzına karşılık geliyor. Yapılacak yeni sondaj çalışmalarıyla bölgede yeni tabakalar keşfedilebilir. 2023 ve sonrasında Amasra-1 sahasında üretilecek olan doğal gazla ev sektörünün 8-9 senelik doğal gaz arzı karşılanabilecektir. Amasra-1 ve Tuna-1 kuyularından senelik 20 milyar metreküp etrafında doğal gaz üretilmesi gidişatında Türkiye’nin senelik doğal gaz ithalat faturası takribî 5-6 milyar dolar eksilecektir."


Arslan, Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervlerinin kara terminallerine çıkarılması için Filyos Limanı'nda inşa edilen doğal gaz terminalinin takribî 780 milyon lira yatırımla firmaya alınmasının tasarlandığını anlatarak "Deniz altından takribî 150 km uzunluğundaki hatla karaya erişen doğal gaz bu bölgeden sisteme iletilecek. Bu yatırımın, Zonguldak ve bölgesi için de ehemmiyetli bir ekonomik hareketlilik getireceğini düşünüyorum." diye konuştu.

"DENİZLERDEKİ GAZ BULGUYU ARTAN ARZI KARŞILAMADA EHEMMİYETLİ ROL OYNAYACAK"

Norveç merkezli bağımsız enerji araştırma kuruluşu Rystad Energy Upstream Araştırma ve Analist Üniteyi Başkan Yardımcısı Palzor Shenga da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının geçen seneki gaz bulgusunu "reyin değiştirici" olarak nitelendirdi ve Türkiye'nin derin denizlerdeki gaz bulgularının artan arzı karşılamada ehemmiyetli rol oynayacağını vurguladı.

Türkiye'nin mevcut imaliyle bugünkü doğal gaz lüzumunun yüzde 1'ini karşıladığını kaydolan Shenga, şu değerlendirmede bulundu:

"Doğal gaz tüketiminin ehemmiyetli bir kısmı Rusya, İran ve Azerbaycan'dan ithal ediliyor. Bizim varsayımlarımıza göre, Türkiye'nin gaz keşfettiği sahalardaki eşik imal maliyeti ithal edilen doğal gaz maliyetine göre çok daha rekabetçi. Dolayısıyla, bu bulgular ülkenin ithalat maliyetlerini ciddi miktarda düşürecek ve gaz sektöründe ehemmiyetli yatırımları da tetikleyecek. Natürel Türkiye'nin enerjide öz yeterliliğini sağlaması için önünde uzun bir yol var ama ülkenin düşük maliyetli gaz bulgularıyla bulduğu yeni umut daha yoğun bir arama ve saha geliştirme programı uygulamasının da önünü açacaktır."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara