Karadeniz'in yeni incisi

Karadeniz'in yeni incisi

Karadeniz’in üzerine inşa edilerek dünyada ilk 5’e giren Rize-Artvin Havalimanı dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in de katıldığı merasimle açıldı. Erdoğan “Bölgemiz büyük

ONUR VERİCİ ESER

“Ülkemizin onur verici eserleri arasındaki yerini alan Rize-Artvin Havalimanı’nın hayırlı olmasını diliyorum. Dünyada denizin üzerinde inşa edilen toplam 5 havalimanı bulunuyor. Bunun ikisi ülkemizdedir. Böylece ülkemizdeki toplam havalimanı rakamını 26’dan 57’ye çıkarttık. Sıfırdan yapmışçasına yenilediğimiz havalimanları da var. 5 senede 4.4 milyar liralık yatırımla bitirilen Rize-Artvin Havalimanı, gerçekten şeref verici bir eser oldu.

Ancak şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Bu uçaklar boş gidip kazançsa bu ne Rizeli’ye ne Artvinli’ye yakışır. Demek ki Rizeli, Artvinli hemşerilerim bu uçakları doldurmalı ki gidiş gelişler değişik devam etsin.

Karadenizin yeni incisi

BİR ŞEY DİYEYİM SANA...

Binaların giriş kapısından kulesine kadar tüm mimarisi bölgemizin özelliklerine uygun yapılmıştır. Türkiye’nin kalkınmada özellikle de havayolu erişiminde son 20 senede kat ettiği mesafesinin simgeyi olarak gördüğüm bu eser ne dağ ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir. Ülkemizin hudut noktasına kurduğumuz havalimanı pek çok alanda katkı sağlayacaktır. Bu topraklarda yaşayanlar ve sılayı rahim için ziyarete gelenler yanında bölgenin hoşluklarını görmek üzere Rize-Artvin bir uçak bileti mesafesidir. Sen orada ben burada, azıcık yakın olalım, dal ile asma gibi birbirine sarılalım. Bir şey diyeyim sana sevdan öldürdü beni rey kül oldum yana yana. Artık Rize’de, Artvin’de türküler ayrılık değil, kavuşmak üzerine söylenecek.

COŞKUYU GÖRÜYORSUNUZ

Son 20 senede Rize’ye 25 milyar yatırım yaptık. Halkıma sesleniyorum. Topluluğu görüyorsunuz, coşkuyu görüyorsunuz. Artık hiç kimsenin eğitim için sağlık, uyum tasayı için başka yerlere gitmesine gerek kalmadı. Hatta gurbette sıla özlemiyle yaşayan vatandaşlarımızın geri dönmesi için gereken her şeyi hazırladık. Bölgenin göç meselesinin çözümü mevzusunda gereksinim dinlenen imkânları sağlamış olduk.

Karadenizin yeni incisi

KARADENİZLİ’YE YAKIŞAN

Karadeniz insanının gayretliliği, azmi, yenilikçiliği bu imkânlarla toplandığında burada değil, bölgenin, tüm Türkiye’nin ufkunu kalemtıraş işler muvaffak olunacağına inanıyorum. Ülkemizin dört bir yanında emeğiyle, gayret ve marifetiyle kendi yaşamını kazanan kabına sığamayan Karadenizlilere yakışan budur. Baba ata topraklarını ihya etmek için harekete geçen her kardeşimizin yanında yer almayı sürdüreceğiz. Bölgemiz büyük ve güçlü Türkiye niyetimizin, 2053 vizyonumuzun aydınlık geleceğin lokomotiflerinden biri haline dönüşecektir.

Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma yolculuğu 2 yüzyıllık tarihi ile büyük bir zafer hikâyesidir. İçinde emperyal eforların sömürü kumpasına karşı verilen gayreti, ruhu barındırır. İşte ben karşımda sizleri böyle görüyorum. Bunu Karabağ’da, Libya’da Gabar, Cudi ve Bestler Deresi’nde tüm terör örgütlerine karşı kanıtladınız. Şehitlerimiz geldi ama biz öğreniyoruz ki şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda.”

YAŞ ÇAY KİLO ALIM MALİYETİ 7 LİRA

Cumhurbaşkanı Erdoğan küresel krizin ülkemize tesirlerini eksiltmek için çok doğrultulu program uygulandığını belirtirken çay alım maliyetini de açıkladı: “2022 seneyi yaş çay alım maliyetlerinin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçtiğimiz sene yaş çay alım maliyeti kgda 3.87 liraydı. Bu sene yaş çay alımlarında uygulanacak taban maliyeti yüzde 73’nam üzerinde çoğalışla 6.70 kuruşa, kgda 13 kuruş olan desteklemeyi de yüzde 130 artırarak 30 kuruşa çıkarıyoruz. Böylece üreticilerimiz çaylarını geçen seneye göre destekleme ile beraber ortalaması yüzde 75’e gelen çoğalışla kgı 7 liradan fabrikaya verebilecek. Yeni yaş çay alım maliyeti hayırlı olsun.”

KASVETLERİ YENİDEN BİZ ÇÖZECEĞİZ

Erdoğan konuşmasında “Ulusumuzun yüzyıllık geri kalmışlığının önemsememesinin devasını nasıl biz bulmuşsak bugünkü kasvetleri yeniden biz çözeceğiz” iletiyi verdi: “Tek taahhütleri Türkiye’yi her şeyiyle daha öncekine döndürmek, münakaşa ettirmek, emperyal kumpasa uydurmak olanlara fırsat vermeyeceğiz. Teneke hengamesinden öte ehemmiyeti olmayan patırtılarla gündeme gelmeye çalışanların asıl suratlarını en iyi siz öğreniyorsunuz.

İZİN VERMEYECEĞİZ

Yaşamın her alanında ülkenin çehresini, ulusun makus tarihini değiştirerek ülkeye çağ atlatmış olmanın huzuruyla sizlerin karşısındayız. Yetersizlerimiz, hatalarımız olmamış mıdır. Elbette olmuştur. Bunlar devede kulak örneğidir. Dünya ve bölgemiz ateş çemberinden geçerken biz ülkemizi en üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz.”

YABANCI HUSUMETİ GAYRETİ

Erdoğan “2023’e atfettiğimiz amaçlara erişmemizi yasaklama mücadelelerini birliktece izliyoruz” diyerek şöyle devam etti: “Palavra, kötüle, saptırmanın kol dolaştığı abuhavada ülkemizi geleceğine hazırlıyoruz. Küresel idare ve ekonomi sisteminin kökünden sarsıldığı yarıyılda, yatırım, istihdamla ülkemizi geliştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Uygarlığımız ve kültürümüzle taban tabana ters bir biçimde yabancı husumeti tohumlarını bünyemize ekmek için her türlü arsızlığı sergileyenlere karşın bu gayreti zafere eriştireceğiz.”

Karadenizin yeni incisi

ALİYEV: RESMEN BAĞLAŞIĞIZ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, açılışta daveti için Erdoğan’a teşekkür etti. Aliyev şunları söyledi: “Bu büyüme Türkiye’nin büyümesinin tezahürüdür. Türkiye’nin eforunu gösteren saldırılardır. Kardeş Türkiye günden güne kuvvetlenir, değişir. Bunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hisseyi büyüktür. Karabağ’ın inşası için kardeş Türkiye ile beraber çalışıyoruz. Hem arkadaşız hem kardeşiz hem artık resmen bağlaşığız. Bu bize atalarımızdan servettir. Uçakla kazançken hoş manzarayı izledim ve ‘Cennete benziyor’ dedim. Tabiatı büyük servet ama en büyük servet bu bölgenin insanlarıdır. Yaşasın Rize, yaşasın Türkiye, yaşasın Azerbaycan birliği.”

Karadenizin yeni incisi

DÜNYADA 5’İNCİ

* Rize-Artvin Havalimanı’nın esası 3 Nisan 2017’de atılmıştı.

* Mimar Sinan’ın 1558’de Süleymaniye Camisi’ndeki ‘ön yükleme’ tekniği kullanılarak deniz dolgusu yapılan havalimanı, Türkiye’de Ordu-Giresun’dan sonra 2’nci havalimanı. Japonya, Hong Kong ve Güney Kore’nin ardından da dünyanın 5’inci deniz üzerindeki havalimanı.

* 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde pistle 265 metreye 45 metre miktarlarında taksi yolu var. Kapalı alanı 47 bin 133 metrekare.

* Havalimanına sivil apronun yanı gizeme Türk Hava Güçleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için de 2 apron daha inşa edildi. Havalimanı 3 milyon metrekare alanıyla Türkiye’nin 783 bin 562 kilometrekare olan yüzölçümünü de değiştirdi.

* Senelik 3 milyon yolcu kapasitesine sahip.