'Karaman Kayagülü'nün yeni popülasyonu bulundu! Dikkat: Koparmanın cezası çok büyük

'Karaman Kayagülü'nün yeni popülasyonu bulundu! Dikkat: Koparmanın cezası çok büyük

Karaman'da 24 sene evvel 'Karaman Kayagülü' olarak literatüre giren, hudutlu ve kıraç bölgede bulunabilen endemik nebatın yeni popülasyonu, Başyayla ilçesi Büyükkarapınar köyü dağlık bölgesinde…

Parantezi ilçesi ve Çakırdağı bölgesinde 1997'de analistler tarafından iki popülasyonu bulunan 'Karaman Kayagülü'nün Aethionema Karamanicum yeni popülasyonu, 24 sene sonra Başyayla ilçesine bağlı Büyükkarapınar köyü dağlık bölgesinde tespit edildi. Hudutlu ve kıraç bölgelerde bulunan, ekolojik rekabet açısından yoksul olan bu cinsin yeni popülasyonu, 1700 yükseltili bölgede, biyoloji uzmanı Prof. Dr. Haydar Öztaş ile eşi Prof. Dr. Fulya Öztaş tarafından bulundu.

Karaman Kayagülünün yeni popülasyonu bulundu Dikkat: Koparmanın cezası çok büyük

HUDUTLU BÖLGELERDE GÖRÜLEBİLİYOR

'Aethionema Karamanicum'un ender görülebilecek, endemik nebat olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Öğretim Abonesi ve biyoloji ve etraf eğitimcisi Prof. Dr. Fulya Öztaş, "'Karaman Kayagülü'nün görüldüğü alan oldukça hudutlu, ekolojik olarak ve rekabet bakımından yoksul bir bölge. Kalsiyumlu, kireç taşı ve kalkerli toprakların olduğu yerde gelişiyor. 'Kayagülü'nü, geçen sene Karaman’ın Başyayla ilçesi Büyükkarapınar köyü dağlık bölgelerinde 1700 metrede eşim Prof. Dr. Haydar Öztaş ile birlikte tespit ettik. Teşhis çalışmalarını TÜBİTAK Botanik Dergisi'nin uzun seneler editörlüğünü yapmış Prof. Dr. Ahmet Duran’ın yardımlarıyla bu cinsin teşhisi ve atamayı yapıldı. 'Karaman Kayagülü’nü 1 sene içinde muhakkak yarıyıllarda gidip izledik. Faize yarıyılından tohum yarıyılına kadar nebatın gelişimini takip ettik. Yeşil vadi manzarasına sahip olan Büyükkarapınar köyü etrafında bu popülasyonun olması hem ülkemiz ekonomisine ve kültürüne katkı sağlayacağına inanıyoruz. Baharın gelişiyle ve yazın başlamasıyla kısa müddette çiçek açıp bitiyor ama o hoş pembe renkleri insanı cezbediyor. Doğaseverlerin, koruma altına alınmış olan 'Karaman Kayagülü’nü görmelerini isterim. Takribî 30 yerde görülebiliyor ancak bu bahsettiğimiz 'Karamanicum' cinsi Karaman’ın hudutlu bölgelerinde görülebiliyor" diye konuştu.

Karaman Kayagülünün yeni popülasyonu bulundu Dikkat: Koparmanın cezası çok büyük

KOPARANIN CEZASI 80 BİN 465 LİRA

'Aethionema Karamanicum’un, bölgedeki varlığının korunması emeliyle Ermenek Orman Müdürlüğü’nce korunma altına alınması çalışmaları başlatıldı. 'Karaman Kayagülü'nü koparan veya hasar verene ise 80 bin 465 lira para cezası uygulanacağı belirtildi.