Karantinadayım, sınava giremezsem ne olacak? İşte MEB'den gelen açıklama

Karantinadayım, sınava giremezsem ne olacak? İşte MEB'den gelen açıklama

Ulusal Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı talebelerin ve velilerin merak ettiği sualleri cevapladı.. Koronavirüs salgını nedeniyle karantinada olan talebelerin sıklıkla sorduğu sualler…

Bakanlığın açıklamasında, ikinci yarıyıl imtihan anekdotu olmayan talebeler için ikinci yarıyılın imtihanlarına katılıp katılmama hususunda talebelere seçim hakkı sunulacağı, isteyen talebeler için imtihan yapılacağı kaydolundu.

İkinci yarıyıl imtihanlarına katılmak istemeyen talebelerin yalnızca birinci yarıyıl anekdotlarının geçerli olacağı ve bu talebelere başka rastgele bir ölçme ve değerlendirme yapılmayacağı anlatılan açıklamada, "Buna göre velilerimizin, seçim ettikleri alternatifi 26 Mayıs 2021 tarihine kadar talebelerin kayıtlı bulunduğu mektep müdürlüğüne yazılı olarak ya da e-posta müracaatıyla bildirmeleri gerekmektedir." bilgisi paylaşıldı.

İlkokul 4. sınıf ve ortaokul talebelerinin ölçme ve değerlendirme uygulamalarına müteveccih yeni tertip etmenin öbür detayları şöyle:

"Seçmeli dersler dahil tam derslerden yalnızca bir imtihan anekdotu karneye yansıtılacak. İmtihanlar mektep civarında ve surat surata yapılacak. Talebelerin imtihanları 2020-2021 eğitim öğretim seneyi ikinci yarıyıl başından 26 Mart 2021 tarihine kadar işlenen mevzu ve kazanımları içerecek biçimde, 18 Haziran 2021 tarihine kadar tasarlanarak uygulanacak. Değişik bir şehirde bulunmaları vaziyetinde talebeler, imtihanlara bulundukları yerlerde aynı mektep cinsindeki mekteplerde girebilecekler. Bu kapsamda, mekteplerin zorunlu hazırlık ve tasarılamaları yapabilmeleri için talebe velileri, 26 Mayıs 2021 Çarşamba gününe kadar arzlarını bulundukları şehirdeki alakalı mektep müdürlüğüne bir arzuhal ile iletecek, talebelerin öğrenim gördüğü mektep müdürlüğünü de bu mevzuda bilgilendirecek."

Yurt dışında bulunan ve imtihanlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen talebeler ise bulunduğu yerin Türkiye Cumhuriyeti büyükelçiliği, başkonsolosluğu veya konsolosluğu eğitim müşavirliği ya da ataşeliğine müracaat etecek. Kendisinde veya beraber kaldığı aile fertlerinde rastgele bir kronik rahatsızlığı bulunan talebeler, mektep içinde uygun bir zamanda ve izole bir etrafta imtihana alınacak.

Yatılı bölge ortaokullarında kayıtlı olan ve eğitim öğretim sürecini uzaktan eğitim yoluyla takip eden talebelerin, imtihan tarihlerinin olduğu günlerde pansiyon kapasitesi, erişim koşulları ve hijyen şartları dikkate alınarak pansiyonda konaklayabilmeleri sağlanacak.

KARANTİNADAYIM, İMTİHANA GİREMEZSEM NE OLACAK?

"Sizde veya beraber kaldığınız aile fertlerinizde rastgele bir kronik rahatsızlık varsa, mektep içinde uygun bir zamanda ve izole bir etrafta imtihana alınacaksınız. Rastgele bir sebeple imtihanlara katılamazsanız alakalı ders hocasının tanımlayacağı tarihte imtihana alınacaksınız."