Kardeşi, ağabeyinden şikâyetçi oldu: Babama korona bulaştırdı

Kardeşi, ağabeyinden şikâyetçi oldu: Babama korona bulaştırdı

Ankara’da Yılmaz Balıkçıoğlu, 88 yaşındaki babadene COVID-19 hastalığını bulaştırdığını iddia ettiği abisinden şikâyetçi oldu ve hakkında ‘taksirle vefata neden olma’ suçundan soruşturma başlatılmasını

Ankara’da Ömer Balıkçıoğlu 66 21 Ocak tarihinde solunum enfeksiyonu semptomları göstermesine karşın, rastgele bir önlem almadan, 88 yaşındaki babası Ahmet Balıkçıoğlu ile beraber yaşadığı konutta kalmaya devam etti. Ahmet Balıkçıoğlu’nun kızı Nebahat Ç., değişik kardeşi Yılmaz Balıkçıoğlu’nu 51 27 Ocak günü arayarak babasının vaziyetinin iyi olmadığını, abileri Ömer Balıkçıoğlu’nun da rahatsızlığının ağırlaştığını ve ayrıca kendisinin de semptom göstermeye başladığını söyleyerek takviye istedi. Yılmaz Balıkçıoğlu, 28 Ocak’ta babası ve iki kardeşinin beraber yaşadığı konuta gitti. Sağlık Kurumunu arayarak, sağlık vazifelilerini çağırdı.

3’Ü DE POZİTİF ÇIKTI

Yapılan ilk müdahalenin ardından sağlık vazifelileri baba Balıkçıoğlu’nun sağlık kurumuna kaldırılmasına karar verdi. Yapılan testler neticeyi baba ve kızın COVID-19 hastalığına tutulduğu netleşti. Ömer Balıkçıoğlu’nun da aynı hastalığa tutulduğu 31 Ocak günü netlik kazandı ve sağlık kurumuna kaldırıldı. Yılmaz Balıkçıoğlu hem babası ve kız kardeşinin hem de abisinin sağlık kurumunda refakatçisi olarak kaldı. Baba Ahmet Balıkçıoğlu, 12 Nisan günü COVID-19 sebebiyle sağlık kurumunda yaşamını kaybederken, değişik hastalar Ömer Balıkçıoğlu ve kız kardeş Nebahat Ç. rehabilitasyonlarının ardından konutlarına döndü.

ABİNİN İFADESİ ALINACAK

Vefat vakasının ardından Yılmaz Balıkçıoğlu, hastalığı babadene bulaştıran şahsın abiyi Ömer Balıkçıoğlu olduğunu korunarak avukatı Batuhan Yılmaz aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç bülteninde bulundu. 6 Haziran tarihli şikâyet dilekçesinde, Ömer Balıkçıoğlu’nun, ‘bilinçli taksir suretiyle vefata sebebiyet vermek, bulaşıcı hastalıklara ait önlemlere ters davranma’ suçlarından cezalandırılması arz edildi. Şikâyet dilekçesinde, “Ömer Balıkçıoğlu’nun eyleminin bilinçli taksir suretiyle 88 yaşındaki baba Ahmet Balıkçıoğlu’nun vefatına neden olduğu açıktır” iddiasına yer verilerek, şu değerlendirme yapıldı: “Şikâyet edilenin COVID-19 semptomlarını gösterdiği bir yarıyılda babasının yanında kalmaya devam etmesi, önlem almaması suçun tek faili olduğunu kanıtlamaktadır. COVID-19 semptomları gösteren kuşkulunun zorunlu temkin alma ve özen mükellefliğini ihlal ederek 88 yaşındaki baba Ahmet Balıkçıoğlu ile ikametine devam etmesi ve neticesinde vefatına sebebiyet vermesi sebebiyle kuşkulu hakkındaki kaliteli taksirle öldürme suçundan soruşturma başlatılmasını arz ediyoruz.”

Şikâyet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında savcılık kuşkulu Ömer Balıkçıoğlu’nun ifadesinin alınmasını kararlaştırdı.