Kariyerini bıraktı köyüne gitti! 4 ülkeye ihraç ediyor, talebe yetişemiyor

Kariyerini bıraktı köyüne gitti! 4 ülkeye ihraç ediyor, talebe yetişemiyor

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinde 15 senelik bankacılık kariyerini vazgeçerek köyüne sera kuran 38 yaşındaki teşebbüsçü Gökhan Uçar, ürettiği çilekleri 4 ülkeye ihraç ediyor.

Özel bir bankada 15 sene emek verdiği bankacılık işini yoğun iş temposundan dolayı vazgeçen Uçar, ailesiyle birlikte dolaşmaya gittiği Antalya ve Mersin'de topraksız üretilen çilek yetiştiriciliğine merak sardı. Uçar, mühendis dostlarının da takviyesiyle Şerefoğlu Mahallesi'nde bulunan arazisine topraksız ve katlı çilek serası kurmaya karar verdi.

Çağdaş sistemle 11 dönümlük alana 235 bin çilek fidesi eken Uçar, dostlarının da yardımlarıyla çilek yetiştirmeye başladı.

Serasında ürettiği çilekleri 5 ay gibi kısa vakitte tedarikçi şirketler aracılığıyla Bulgaristan, Romanya, Kuveyt ve Katar gibi ülkelere ihraç eden Uçar, stresli şehir hayatından uzaklaşmanın ve imal yapmanın sevincini çıkarıyor.

Uçar, Anadolu Ajansı muhabirine, Kahramanmaraş'ın abuhavasının çilek yetirilmesine uygun olduğunu ve mahsullerinin rağbet görmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi.

SENELİK 150 TON ÇİLEK HASAT ETMEYİ BEKLİYOR

Kurmuş olduğu serada 20 şahsın çalıştığını belirten Uçar, "Şu ana kadar 30 ton mahsul aldık. Sene sonuna kadar temennimiz 150 ton. Bunun daha da aşırısı olabiliyor. Genellikle bir fide, yarım kg veya bir kg arasında mahsul veriyor. 235 bin fidemiz olduğundan dolayı bizim de temennimiz 150 ton olacak Allahın İzniyle." dedi.

Üretilen çilekleri tedarikçi şirketler aracılığıyla Bulgaristan, Romanya ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ettiğini anlatan Uçar, mahsullerinin yarar kadar niteliğinin de hoş olduğunu söyledi.

YOĞUN ÇİLEK ARZINI KARŞILAMAYA ÇALIŞIYOR

İç ve dış piyasadan yoğun arz olduğunu belirten Uçar, şunları kaydoldu:

"Şu anda çilek verdiğimiz tüm pastaneler bizleri arayarak tekerrürden çilek istiyor. Ankara, Kırşehir Kayseri, Adana ve Gaziantep gibi yöremizdeki bir çok şehirden arzlar çok fazla. Bölgenin en büyük pastaneleriyle çalışıyoruz. Arzlara yetişemediğimizden dolayı seramızı geliştirmeyi tasarıladık. Bu yıl sonunda 5 buçuk dönüm daha çoğaldırarak 16 buçuk dönüme tekabül eden bir imal ağımız olacak. Çilek imalinde senelik 200 tonu geçmek istiyoruz."