‘Kartallı Beşiktaş’ logosu mahkemelik

‘Kartallı Beşiktaş’ logosu mahkemelik

Spor tarihçisi, ressam ve karikatürist Vala Somalı’nın iki çocuğu, babalarına ait ‘Kartallı Beşiktaş’ logosunu izinsiz kullandığı iddiasıyla Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü…

Haksız rekabetin önlenmesini isteyen iki servetçi, logonun kullanıldığı mahsullerin toplatılmasını istedi. Kartallı Beşiktaş logosu ilk olarak Vala Somalı’nın kendi çizimiyle, Türk Sporunda 75. Sene Beşiktaş Spor Tarihi adlı kitapta kullanıldı.

Logo daha sonra Beşiktaş’ın neredeyse tüm mahsullerinin üzerinde yer aldı. Beş sene evvel yaşamını kaybeden Vala Somalı’nın çocukları Yadigar Suzan Dönmez ile Hakan Somalı İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Duruşması’ne dava açarak, babalarına ait logonun ticarileştirildiğini ileri sürdü.

Kartallı logonun Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve derneğinin alışveriş sitesi olan ‘www.kartalyuvasi.com.tr’ de satılan nevresim ekibinden formaya kadar bir hayli perakende mahsulde kullanıldığını, kredi kartlarının üzerine basıldığını, kulübün logoyu kendilerine aitmiş gibi kullandığını öne süren Vala Somalı’nın çocukları, mahsullerdeki markaların ticaret sicilinden silinmesini, marka devrinin önlenmesini ve mahsullerin toplatılmasını istedi.

 

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara