Kasabanın sırrı! Saldırıdan bir ay sonra otomobilin camına iliştirilen not...

Kasabanın sırrı! Saldırıdan bir ay sonra otomobilin camına iliştirilen not...

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal’ın bulunduğu bağ evine geçen temmuzda silahla ateş açıldı. Olaydan takribî 1 ay sonra Başkan Çatal’ın arabasının sırçasına iliştirilen anekdotta, saldırganların…

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesi Belediye Başkanı Milliyetçi Hareket Partisi’li Abdullah Çatal, geçen sene 25 Temmuz akşamı babasının bağ evine gitti. Gece yarısına doğru Abdullah Çatal bağ evinin kapısında oturduğu sırada kimliği meçhul bireyler tarafından ateş açıldı. Yaralanan kimsenin olmadığı atakta, 5 el ateş açıldığı tespit edildi.

Polis, saldırganların kimliğini tespit etmeye çalışırken tuhaf bir büyüme oldu. Belediye Başkanı Abdullah Çatal, 16 Ağustos 2020’de arabasının ön sırçasındaki sileceklere iliştirilmiş bir zarf buldu. Zarfın içindeki anekdotta silahlı atağa ait detaylar şu biçimde yazılmıştı: “Başkan günah keçisi arıyorlar. Sana bunu yapan Midyat’tan gelen başkanın sürücüyü daha önceki belediye başkanını şoförüne hedefliyor. Bu olaydan ilçe başkanının, Güven’in, Ahmet Oral’ın, Muttullah, Memiş, Başaran’ın haberi var. Bunlar tasarı yaptı. Silah Ahmet Oral’ın alkol aldıkları bahçenin kenarındaki 2 ağacın birinin altına defineli. Ben günah keçisi değilim.”

Türkiye Elektrik Kurumu TUTUKLU DA TAHLİYE EDİLDİ

Abdullah Çatal’ın anekdotu polis ile paylaşmasının ardından duruşma kararı ile belirtilen bahçede kazı yapıldı. Gerçekten de atakta kullanılan silah bulunmuştu. Bunun üzerine evinin bahçesinde silah bulunan A.O. nezaretine alındı, tutuklandı. Taşköprü’de bir eczanede çalışan A.O. 25 Temmuz 2020 gecesi silahlı atağın olduğu saatlerde çalıştığı eczanede olduğuna dair kamera kayıtlarını savcılığa sundu. 25 gün sonra cezaevinden tahliye edildi. Silahlı atağın esrarı 11 aydır çözülemedi, dava açılmadı.

KUŞKULULAR ORTALIKTA DOLAŞIYOR

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal soruşturmanın titiz bir biçimde yürütülmediğini öne sürerek Hürriyet’e şunları söyledi: “Ortada 4 kuşkulu var hepsi ortalıkta dolaşıyor. Soruşturmada 11 aydır yol kat edilemedi. Otomobilime vazgeçilen anekdotta adı geçenlerin hepsi daha önceki belediye başkanın etrafındaki insanlar. Bunu söylerken bu olayda daha önceki belediye başkanımızın dahli vardır demiyorum. Aksine, en küçük bilgisi bile yoktur. Bu bireyler, belediye ile ilişkileri kesildiği için içkiliyken böyle bir atakta bulunmuş olabilirler. Ortalıkta gezen rivayetler de bu biçimde. Ancak hali hazırda ortada bir dava yok. Cezaevine giren A.O., gece yarısı eczanede olduğunu kamera ile kanıt etmiş, tahliye olmuş. Ancak kimse nöbetçi eczane olmamasına karşın o saatte eczanede ne arıyordun diye sormamış. Aktif bir soruşturma sürdürülerek olayın aydınlatılmasını bekliyorum.”