Kastamonu Bozkurt'ta meydana gelen sel felaketinde onlarca kişi yaşamını yitirmişti! İşte Emniyet'in raporu...

Kastamonu Bozkurt'ta meydana gelen sel felaketinde onlarca kişi yaşamını yitirmişti! İşte Emniyet'in raporu...

Türkiye'nin tarihindeki en büyük sel facialarından birinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'na bağlı Afet Kriminal Analiz Üniteyi tarafından

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 11 Ağustos 2021 tarihinde alana gelen sel faciasında 65 birey hayatını yitirdi, 8 birey kayboldu, onlarca bina hasar gördü. Türkiye’nin en büyük sel afetlerinden birini yaşayan Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 3 ay süresince çalışma yapan Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı Olay Yeri Analiz Şube Müdürlüğüne bağlı Afet Kriminal Analiz Üniteyi AKİ, sel bölgesinin sanki röntgenini çekti.

Sel bölgesinde kimliklendirme ve afetin ebadı ile alakalı çalışmalar yapan AKİ tarafından selin sebeplerinin belirlenmesi için rapor hazırlandı. Hazırlanan raporda selin sebepleri ve büyüklüğü ortaya konuldu. Alanında uzman 25 şahsiyet takım ise Bozkurt’u, selden evvelsi ve sonrası biçiminde fotoğrafladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı Olay Yeri Analiz Şube Müdürlüğüne bağlı Afet Kriminal Analiz Üniteleri, tarafından hazırlanan rapora göre selin sebepleri ise şu biçimde sıralandı:

Kastamonu Bozkurtta meydana gelen sel felaketinde onlarca kişi yaşamını yitirmişti İşte Emniyetin raporu...

‘METRE KAREYE 453 KGA VARAN YAĞIŞ DÜŞTÜ’

11 Ağustos'taki selden evvel üç gün süresince bölgede yaşanan yoğun yağış trajedinin başlamasına neden olduğu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün bilgilerine göre, 10 Ağustos'tan itibaren Bozkurt'ta metre kareye 161 kg yağış düştüğü bildirilmiştir. Bozkurt'u çevreleyen dağlardaki köylere ise metre kareye 453 kga varan yağış ölçüsünden dolayı Bozkurt'un bulunduğu Küre Dağları'nın vadilerinden akan yağmur sularının Ezine Çayı'na erişerek debisini yükselttiği bilindi.

DARALTILAN NEHİR ALANINA BİNA YAPILMIŞ

Bozkurt ilçesinin içinden geçen Ezine Çayı, geçmişte geniş vadi tabanına yayılırken, özellikle 2000'li senelerden sonra çayın yatağı daraltıldığı, daha evvel ‘S’ çizerek Karadeniz'e dökülen çayın, daha sonra oluşturulan yapay kanaldan düz bir hattan denize indiği görüldü. Ezine Çayı'nın yatağının daraltılmasıyla elde edilen araziye süreç içerisinde çok katlı betonarme toplu evler yapıldığı, hali hazırda inşaatı süren binaların olması dikkat toplamakla beraber sel faciasında ilk olarak nehir yatağına yakın olan binaları su bastığı görüldü.

Kastamonu Bozkurtta meydana gelen sel felaketinde onlarca kişi yaşamını yitirmişti İşte Emniyetin raporu...

‘TOMRUKLAR TAHRİBE NEDEN OLDU’

Raporda, şifahen alınan bilgilere göre ise selin Bozkurt'un bulunduğu vadide ilçenin güney istikametinde Ezine Çayı'na yakın kurulan tomruk deposunu da yerle bir ettiği, selin önüne kattığı tomrukların Ezine Çayı üzerindeki köprülerin tıkanmasına neden olduğu, bu vaziyet selin şiddetini çoğaldırdığı, tıkanan köprüde biriken sel sularının, çaydan taşarak ilçe merkezi istikametine doğru aktığı ve ayrıca binalara çarpan tomrukların tahribe neden olduğu bilindiği belirtildi.

Kastamonu Bozkurtta meydana gelen sel felaketinde onlarca kişi yaşamını yitirmişti İşte Emniyetin raporu...

KÖPRÜLERİN TIKANMASI TAŞMASINA SEBEP OLMUŞ

Ezine Çayı üzerinde bulunan köprülerin kemerli yapı yerine düz bir yapıda inşa edilmesi, trajedinin etkisini çoğaldıran bir öbür etmen olduğu, sel sırasında demirden yapılan yaya üst geçidinin çökmesi sebebiyle arkasındaki tomruklarla beraber önündeki beton köprünün tıkanmasına sebep olduğu, tomrukların birikmesi ve syatıl geçişinin engellenmesiyle beraber biriken sel sularının taşarak ilçe istikameti doğrusunda yayıldığı ifade edildi.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Kastamonu'daki selden yeni görüntü! Bozkurt'ta selin ilk anlarıdaha fazla video içinKastamonu'daki selden yeni görüntü! Bozkurt'ta selin ilk anları