Katolik kilisesinde deprem! Alman kardinal cinsel istismar skandalları nedeniyle istifa etti

Katolik kilisesinde deprem! Alman kardinal cinsel istismar skandalları nedeniyle istifa etti

Katolik kilisesini saran cinsel taciz skandallarıyla alakalı olarak yaşanan şoke edici büyümeler sürüyor. Almanya'nın Münih Başpiskoposu Kardinal Marx, Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan…

Katolik Kilisesi'nin önde gelen adlarından Alman Kardinal Reinhard Marx, kilisenin taciz skandallarıyla gayrette zafersiz olduğu bahanesiyle Papa'ya istifasını sundu.

Almanya ve hatta Avrupa çapında Katolik Kilisesi'nin en ehemmiyetli pozisyonlarından biri olan Münih ve Freising Başpiskoposu olarak görev yapan Marx, Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco'ya gönderdiği mektupta taciz hadiselerini "facia" diye niteledi.

Marx, "Kilise temsilcilerinin işlediği cinsel taciz faciasının ortak mesullüğünü üstlenmek" ismine istifa kararı verdiğini açıkladı.

Kardinal Marx, başpiskoposluk görevinden istifa ederken kiliseye bağlı bir din adamı olarak kalmayı sürdüreceğini belirtti.

Kilisenin bu taciz skandallarıyla gayrette bir "çıkmaz yola girdiğini" belirten Marx, istifasının bu mevzuda yeni bir başlangıca vesile olmasını umduğunu söyledi.Katolik kilisesinde deprem Alman kardinal cinsel istismar skandalları nedeniyle istifa ettiMarx, taciz skandallarıyla yüzleşme mevzusunda bazı kilise temsilcilerinin direniş gösterdiği tenkidini de yaptı ve şöyle yazdı:

"Son 10 senede yapılan soruşturmalar, fertsel seviyede zafersizlikler ve idaresel yanılgılar olduğu kadar, aynı zamanda müessesesel ve sistematik bir zafersizlik olduğunu da gösteriyor. Son yarıyıldaki tartışmalar ve müzakereler ise Kilise'nin bazı temsilcilerinin bu mesullüğü ve kabahat ortaklığını kabul etmek istemediklerini gösterdi. Netice olarak, cinsel taciz iletişimli kriz mevzusunda her türlü reforma ve yeniliğe karşı çıkıyorlar."

'KİLİSEDE REFORM GEREKİYOR'

Katolik Kilisesi'nin bu mevzuda bir reforma lüzum dinlediğini söyleyen Marx, şu ifadeleri kullandı:

"Gözden kaçırılmaması gereken iki unsur var: Fertsel yanılgılar ve müessesesel zafersizlik. Bunlar Kilise'de farklılık ve reform gerektiriyor.

"Bizzat suskunluk, önemsememeler ve müessesenin prestijine fazla önem vermekten dolayı kabahatlilik ve mesullük dinliyorum."

Katolik Kilisesi'ndeki cinsel taciz faillerinin ancak 2002'den sonra ve özellikle de 2010'dan itibaren ortaya çıkmaya başladığını hatırlatan Marx, "Ancak bakış akıcısındaki bu metamorfoz hala tümüyle neticeye erişmedi" tenkidinde bulundu.

'MAĞDURLARA KARŞI KAYGISIZLIK EN BÜYÜK KABAHATİMİZ'

Marx, "Geçmişteki en büyük kabahatimiz şüphesiz, mağdurlara karşı bakımsızlık ve pervasızlığımızdı" dedi.

Katolik Kilisesi'nin Almanya'da bir kriz yarıyılından geçtiğini vurgulayan Marx, "Bu krizin sebepleri arasında bizim kişisel galibiyetsizliğimiz, bizim kabahatimiz de var" dedi.

67 yaşındaki Marx, "42 yıldır rahiplik, neredeyse 25 yıldır da piskoposluk yapıyorum. Piskoposlara dinlenen hürmetin ne kadar eksildiğini, hatta muhtemelen gelmiş geçmiş en düşük seviyeye indiğini görmekten acı sürüklüyorum" diye yazdı.

Münih Başpiskoposluğu'nun internet sitesine göre Kardinal Marx istifa mektubunu 21 Mayıs'ta yazdı ancak Papa istifayı kabul edip etmeme mevzusundaki kararını henüz açıklamadı.

Kardinal Marx, Alman Piskoposlar Konferansı başkanı olarak Katolik Kilisesi'nin Almanya liderliğini yaptığı yarıyılda, ülkede kilise yetkililerinin işlediği cinsel taciz kabahatleriyle alakalı bir araştırma yürütmüştü.Katolik kilisesinde deprem Alman kardinal cinsel istismar skandalları nedeniyle istifa ettiBu araştırmanın neticesinde 2018'de yayımlanan rapora göre, ülkede 1946-2014 seneleri arasında 1670 din adamının 3677 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu tanımlandı.

Geçen hafta da Papa, Köln kentindeki cinsel taciz skandallarının ele alınış şeklini araştırmak üzere bu kente bir kurul göndermişti.

Papa'nın kurul gönderme kararı, Köln'de kilise içindeki cinsel tacizlerle alakalı bir raporun ardından geldi.

Köln Başpiskoposluğu bünyesindeki tacizlerle alakalı rapor 1975-2018 arasında, çoğu 14 yaş altındaki 300'den fazla şahsın taciz mağduru olduğunu ortaya çıkarmıştı.