Kavurucu sıcak geliyor! Türkiye'de 5 gün sürebilir: Cuma günü 'dışarı çıkmayın' uyarısı

Kavurucu sıcak geliyor! Türkiye'de 5 gün sürebilir: Cuma günü 'dışarı çıkmayın' uyarısı

Prof. Dr. Orhan Şen, “İstanbul’da bugün 30 olan hava sıcaklığı cuma günü 35 derece olacak. Fransa’da 45.9 derece ölçüldü. Bu, rekorun da rekorudur. Sıcak hava, artık zelzele, su baskın baskını gibi bir

Avrupa sıcaklar sebebiyle kavruluyor. İspanya ve Portekiz’de 1027 bireyin sıcak hava dalgası sebebiyle yaşamını kaybettiği açıklandı. İngiltere Sağlık Güvenliği Müesseseyi inanılmaz hâl olarak kabul edilen dördüncü seviyede alarma geçerken, mektepler ve sağlık merkezleri kapatıldı. Fransa ise orman yangınları ile gayret etmeye çalışıyor. CNN Türk Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise Türkiye’deki son gidişatı Hürriyet’e değerlendirdi:

* Bir bölgede maksimum sıcaklıkların ortalamasından 5 derece daha yukarıyada sıcaklıklar olursa ve bu 5 gün ve daha fazla devam ederse sıcak hava dalgası olarak kabul edilir. Avrupa’da özellikle İspanya, Fransa ve Portekiz’de 5 dereceden de fazla, olağandan takribî 10 derece yükseklikte izledi. Son olarak bu dalga İngiltere’ye de atladı. İngiltere Gulf Stream denilen sıcak hava dalgası sebebiyle ılıman bir abuhavaya sahiptir. Buna rağmen İngiltere’de insan sıhhati için kırmızı alarm verildi. 2003 senesinde Avrupa’da 80 bin şahıs sıcak hava dalgasından can verdi. Türkiye’ye de 2010 senesinde sıcak hava dalgası geldi. Fransa’da 45.9 sıcaklık ölçüldü. Bu rekorun da rekorudur.

TANSİYON HEMEN DÜŞER

* Sıcak havada beden terleyerek beden ısısını regüle etmeye ve kendisini 37 derecede yakalamaya çalışır. Beden üstündeki ter kurumadan ikinci bir terleme olursa, tansiyon düşer ve bayılma alana kazanç.

ORMANLARA GİRİŞ YASAKLANMALI

Orman yangınlarında 3 meteorolojik etken var. Bunlar nem, sıcaklık ve esintidir. Cuma günü oluşacak sıcak hava dalgasıyla bu tehlike Türkiye’de de çoğalacaktır. Ormanlara girişin menedilmesi ve mangal yakılmasının menedilmesi gerekiyor. Çok minik şeylerden yangın çıkabilir.

CUMA GÜNÜNE DİKKAT

Sıcak hava dalgası Türkiye’de Marmara, Ege ve Akdeniz’e cuma günü gelecek. Ankara’da da 28 iken 32 derecelere çıkacak, Antalya’da 37 derece iken 40 dereceyi geçecek. İstanbul’da 2 veya 3 gün, Akdeniz’de ise takribî 5 gün sürmesi bekleniyor. Bir sıcak hava dalgası 10-15 gün kalmaz zati. Kaldığı takdirde zararı çok büyük olur. Tatile gidenler lütfen ‘Para verdik denize girmeyelim mi?’ diye düşünmesinler. Sabah 11.00 ile 16.00 saatleri arasında denize girmeyin. Sıhhatiniz daha ehemmiyetli. Şapkasız, gözlüksüz çıkmayın. Bol ve sarih renk kıyafetler giyin.

BOL SU İÇİN, PAMUKLU GİYİNİN

İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahi Eğitim Araştırma Sağlık Kurumu’nden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Kemal Kalkan ise şu ihtarlarda bulundu: “Sıcak havalarda bol su ve akışkan harcaması gerektiğini her zamanki gibi andırdırıyoruz. Ancak buradaki akışkandan maksadımız çay, kahve değil. Öncelikle su ve şayet bir şeker hastalığı mevzubahisi değilse sulu meyveler de harcanabilir. Yüksek ve düşük tansiyon hamleleri fazla sıcaklar ile tetiklenebiliyor ve bu da kalp krizlerine neden olabiliyor. Bedenin susuz kalmaması çok ehemmiyetli. Ayrıca pamuklu ve bol elbiseler giymek çok ehemmiyetli. Pamuklu kumaşlar sıcak havalarda sağlık için çok daha elzem.”

AVRUPA KAVRULUYOR

* FRANSA: Avrupa’da fazla sıcakların tetiklediği orman yangınları sürüyor. Dün Fransa’da esintinin aniden güzergah değiştirmesi üzerine itfaiyeciler, duman bulutu altında kalan meskenlerden binlerce şahsı tahliye etmek için uğraş verdi. Turistik Dune de Pilat bölgesinde yangın hakimiyet altına alınamadı. Sıcaklıklar 42 derecenin üzerine izlerken ülkenin güneybatısındaki iki büyük yangın 140 bin dönümden fazla alanı yok etti dahi.

* İSPANYA: Alevler suratından 3500 bireyin yerinden olduğu İspanya’da ise kuzeybatıdaki Zamora eyaletinde 69 yaşındaki bir çoban yangında yaşamını kaybetti. Aynı bölgede evvelki gün bir itfaiyeci can vermişti. Güneyden kuzeybatıdaki Galiçya’ya kadar devam eden 20 ayrı yangında 45 bin dönümlük arazi küle döndü.

* PORTEKİZ: Portekiz’de geçen perşembe 47 derece ile temmuz rekoru kırılırken, yangınlar iki bireyin vefatına yol açtı, takribî 60 şahıs da yaralandı. Ülkede 150 bin dönümlük arazi yok oldu.

* İNGİLTERE: Hafta içinde 41 derece sıcaklık rekoru kırılması bekleniyor. Yağışlı ve serin havasıyla ünlü ülkede daha evvel görülen azami sıcaklık 38.7 derece olmuştu. Fazla sıcaklar suratından meteoroloji ulusa “hayati tehlike bulunduğu” ihtarı yaptı.

YÜZDE 46’SI KURAK

Öte yandan dün Avrupa Kurulu’nda vazifeli analistler, Avrupa Birliğinin son sıcak hava dalgası suratından yarısının kuraklık tehlikeyi altında olduğunu açıkladı. Komitenin raporunda, AB topraklarının yüzde 46’sının kuraklıktan etkilendiği, mahsullerin su kıtlığından hasar gördüğü belirtildi.