Kaya ıslahı tamamlandı, Assos Antik Limanı'ndaki tesisler açıldı

Kaya ıslahı tamamlandı, Assos Antik Limanı'ndaki tesisler açıldı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Limanı'ndaki turistik kuruluşlar, 'afet bölgesi' duyurusuyla yamaçtaki büyük kayaların ıslah çalışmalarının ardından 15 ay sonra hizmete açıldı.

Assos Antik Liman'a inen yolun sol kısmındaki yamaçta yer alan kayalar ile taş parçaları zelzeleler ve doğa şartlarının tesiriyle düşmeye başladı. İlk olarak 2015 senesinde bir turistik kuruluşun çatısına, evvelki senelerde de yola düşen büyük kaya parçaları, AFAD yetkililerini harekete geçirdi. AFAD, bir seneye yakın süren analizlerinin ardından yaşanan riske ait bir rapor hazırladı ve alan 'afet bölgesi' bülten edildi. AFAD'ın raporu güzergahında Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihalesi yapılan kaya ıslahı için Assos Antik Limanı 2021'in Nisan ayında ziyaretçilere kapatıldı. 15 ay süresince kapalı kalan bölgede kaya ıslahı çalışmaları yapıldı. Çanakkale Troya Müzesi ile Assos Kazıları Başkanlığı arkeologları himayesindeki çalışmaların sona erdiği belirtildi.

Kaya ıslahı tamamlandı, Assos Antik Limanındaki tesisler açıldı

15 ay süresince kapalı kalan Assos Antik Limanı'ndaki otel, pansiyon, kamp, lokanta, büfe, çay bahçesi ve dondurmacıdan oluşan kuruluşlar, yine faaliyetine başladı.

Liman içerisinde turizm şirketçiliği yapan Muzaffer Özden, Kurban Bayramı ile yine şirketlerini açtıklarını ifade ederek, "Takribî 15 ay kapalı kaldık. Ama şu andan itibaren firmalarımız artık açıldı. Devlet büyüklerimizden bu zamanda bize destek oldukları için çok teşekkür ederiz. Umarım artık böyle bir süreç yaşanmaz. Şu anda yapılan çalışmalarla gönül rahatlığı ile konuk ağırlamaya devam edeceğiz. Herkesi bekleriz" dedi.

Assos Antik Liman'ın bağlı olduğu Behram köyü muhtarı Numan Türkay ise, "2021 seneyi Nisan ayında kaya ıslahı çalışmaları başladı. Bu çalışmalar bitirilerek Kurban Bayramı'nda tamamlandı ve faaliyete açıldı. Afet bölgesi kararı da kaldırıldı. Şu anda liman bölgesindeki turizm firmalarımız faaliyetine başlamıştır. Tüm davetlilerimizi bölgemize davet ediyorum" diye konuştu.