Kayıp 99 at olayında yeni detaylar! Veteriner işleri müdürüne 'ihmal' soruşturması

Kayıp 99 at olayında yeni detaylar! Veteriner işleri müdürüne 'ihmal' soruşturması

İstanbul Megakent Belediyesi'nin İBB, Hatay'ın Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 99 atın nerede olduğuna ait meçhullük devam ederken, iddialarla alakalı yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Atlara…

İBB Meclisi'nin 16 Ocak 2020 tarihli seansında alınan kararla Adalar'da atlı fayton taşımacılığı sonlandırıldı. Belediye, satın aldığı atları da sahiplendirdi. Türkiye'nin dört bir yanındaki belediyelere teslim edilen atlardan 100'ü, 2 parti halinde 13 Ağustos ve 18 Ağustos 2020 tarihlerinde, Dörtyol Belediyesi'ne hibe edildi. Kaybolmamaları için üzerlerinde yonga bulunan atlardan biri, taşınma sırasına can verdi. Aradan geçen vakit içinde hibe edilen 99 atın kaybolduğu öne sürüldü. Dörtyol Belediyesi Baytar İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız, savcılığa verdiği arzuhalde, "Her ne kadar 100 atın belge üzerinde Dörtyol Belediye Başkanı ve belediye memuru tarafından imza atılıp, teslim alındığı görülse de Baytar İşleri Müdürlüğümüz ve belediyemiz tarafından fiziki olarak teslim alınmamışlardır" dedi.

Cumhuriyet Başsavcılığı adli, Dörtyol Kaymakamlığı'nın yönergeleri güzergahında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ise yönetimsel soruşturma başlattı.

Kayıp <strong>99 at</strong> olayında yeni detaylar Veteriner işleri müdürüne ihmal soruşturması

'KAYBOLDU' İHBARI

Belediyede memur olarak çalışan ve daha evvel Dörtyol Başsavcılığı'nca değişik mevzuda 'kamu aleyhine zimmet' yargılamasıyla başlatılan soruşturmada tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen F.E.'nin yakını A.E. ile ortağı C.C., iddiaya göre, belediyeden kiraladıkları Dörtyol Atatürk At Çiftliği'nde para karşılığı bindirmek için atları belediye üzerinden arz ettirdikleri kaydolundu. Yapılan görüşmeler sonunda İstanbul'dan yola çıkan 100 at, Dörtyol ilçesine eriştikten sonra teslim alındı. Sevkiyat sırasında can verdiği görülen bir at, Dörtyol Hayvan Pazarı'nda gömüldü. 99 at ise Başkan Apaçık ve belediyede taşeron olarak çalışan U.A. ismine sahiplendirildi. Atlar, 10'arlı gruplar halinde çiftliğe götürüldü. Atlara para karşılığı binilen çiftlik, pandemi sebebiyle kapandı. Bir vakit sonra A.E. ve C.C., İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nü arayıp, atların kaçtığı ihbarında bulundu. Bölgeye gelen takımlar ise kapıları sarih olan ahırda tahlillerde bulunduktan sonra zabıt yakaladı.

BAYTAR İŞLERİ MÜDÜRÜNE YÖNETİMSEL SORUŞTURMA

Hadiseyle alakalı adli ve yönetimsel soruşturmalar sürerken, Dörtyol Belediyesi de Cumhuriyet Savcılığı'na arzuhalle bildirimde bulunan Baytar İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız hakkında vazifesinde bakımsızlığı olduğu bahanesiyle yönetimsel soruşturma açtı. Soruşturmaya, atlarla alakalı medyada arzuhal ve dokümanların yer alması da ilave edildi.