Kayıp ABD askerleri için ilk resmi açıklama! Rusya kapıyı kapattı...

Kayıp ABD askerleri için ilk resmi açıklama! Rusya kapıyı kapattı...

Ukrayna'daki çatışmalar sırasında kaybolan 2 Amerika Birleşik Devletleri askeri için resmi açıklama Rusya'dan geldi. Kremlin sözcüsü Peskov, Amerika Birleşik Devletlerili askerlerin Rus askerlerinin

Ukrayna'nın Harkiv kentinde ortadan kaybolan ve günlerdir aranan Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin Rusya'nın elinde olduğu netleşti.

Ukrayna saflarında savaşan Amerika Birleşik Devletleri yurttaşı 39 yaşındaki Robert Drueke ve 27 yaşındaki Andy Huynh Harkiv'deki bir çatışma sırasında atılan el bombasının çıkardığı siste kayboldular ve bir daha bulunamadılar.
Amerika Birleşik Devletlerili yetkililer mevzuya ait açıklama yapmaktan sakınırken 2 gün evvel Rusya Devlet televizyonu kayıp askerlerin görüntülerini yayınladı.

Kayıp ABD askerleri için ilk resmi açıklama Rusya kapıyı kapattı...
Robert Drueke Rus televizyonundan annesine ileti gönderdi

Büroya eş bir odada görüntülenen Amerika Birleşik Devletlerili asker Robert Drueke buradan annesine ileti yollayarak "Anne, yalnızca yaşamda olduğumu öğrenmeni istiyorum. En kısa zamanda konutta olmayı umuyorum. Benim için köpeğimiz Diesel'i beğen. Seni beğeniyorum" dedi.

RUSYA'DAN İLK RESMİ AÇIKLAMA: ASKERLER ELİMİZDE

Amerika Birleşik Devletleri görüntülere karşın videoların doğrulanmadığını belirterek askerlerin Rusya'nın elinde olduğuna dair ispat olmadığını öne sürdü. Ancak beklenen resmi açıklama Rusya'dan geldi.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov kayıp Amerika Birleşik Devletleri askerlerin hapsedildiğini ve resmi soruşturma altında olduğunu açıkladı.

PESKOV: KABAHAT İŞLEDİKLERİ KESİN

Ellerindeki askerlerin gönüllü değil paralı asker olduğunu iddia eden lafçı, "Bu askerler Ukrayna topraklarında yasadışı faaliyetlerde bulundular. Askeri personelimize yapılan hamlelere karıştılar.” dedi.

Beynelmilel yetkililerin 'Cenevre kontratı' çağrısına da değinen Peskov, Amerika Birleşik Devletlerili askerler için "Kesin olan tek şey kabahat işledikleri" dedi ve ilave etti;

"Bu askerler Ukrayna Ordusu'ndan değiller dolayısıyla Cenevre Kontratı'ne dahil olamazlar. İşledikleri kabahatlerin soruşturulması gerekli"

Peskov, Amerika Birleşik Devletlerili askerlerin şu an nerede yakalandığını ya da nerede suçlanacağını açıklamadı.

Kayıp ABD askerleri için ilk resmi açıklama Rusya kapıyı kapattı...
Rusya'nın elindeki Amerika Birleşik Devletleri askerleri: 39 yaşındaki Robert Drueke ve 27 yaşındaki Andy Huynh

TAKIMDAN AYRILIP TESLİM OLDULAR

Ukrayna'dan yapılan açıklamada askerlerin çatışma sırasında kaybolduğu belirtilirken, Rus televizyonu askerlerin çatışma sırasında bölgeden ufalayarak Rus devriyesine teslim olduklarını iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri'DEN VATANDAŞLARINA PEŞ PEŞE UYARI: UKARAYNA'YA GİTMEYİN

Pentagon Sözcüsü John Kirby en son yaptığı açıklamada iki Amerika Birleşik Devletleri yurttaşının Ukrayna'da kaybolduğunu doğrulayamadıklarını belirterek, "İddia doğruysa onları bulmak için her şeyi yapacağız. Bir savaş alanından laf ediyoruz. Şayet Ukrayna'ya destek vermek istiyorsanız bunun daha tehlikesiz yolları var" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden da Ukrayna'ya giden yurttaşlarını uyararak, "Kayıp askerlerin şuan nerede olduklarını öğrenmiyoruz. Ama tekrarlamak istiyorum: Amerikalılar Ukrayna'ya gitmemeli." ifadelerini kullanmıştı.

RUSYA KAPIYI KAPATTI!

Cenevre Kontratı'nin uygulanmaması askerlerin 'Savaş Tutsağı' statüsünde değerlendirilemeyeceği anlamına geliyor.

Rusya, Ukrayna saflarında savaşırken tutsak aldığı iki İngiliz askerini geçtiğimiz günlerde tertip edilen bir duruşma ile ile vefat cezasına çarptırmıştı. İngiltere yurttaşlarının iadesi için diplomatik gayretlerini sürdürürken eş bir kararın Amerika Birleşik Devletleri askerleri için de gelip gelmeyeceği merak mevzusu oldu.

Rusya hem İngiliz hem de Amerika Birleşik Devletlerili askerler için 'Cenevre Kontratı'nin uygulanamayacağını belirterek yasal yolların önünü kapattı.

Batı medyasında yer alan tahlillere göre Rusya bu saldırısı ile Ukrayna'ya ağır silah takviyeyi yapan iki ülkeyi kendi yurttaşları ile baskı altına almaya çalışıyor.