Kayıp eşyalar şaşırttı! Otobüste gelinlik unutan da var

Kayıp eşyalar şaşırttı! Otobüste gelinlik unutan da var

ESHOT Genel Müdürlüğü Kayıp Eşya Ofisi, belediye otobüslerinde kaybolan eşyaların bir araya geldiği nokta olarak hizmet veriyor. Her gün onlarca kayıp eşyanın teslim edildiği ofiste; gelinlik, takma

Belediye otobüslerinde kaybolan eşyalar, bulan şahıs tarafından İzmir Megakent Belediyesine bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü Kayıp Eşya Ofisine teslim ediliyor. Ofise gelen kayıp eşyalar, zabıt karşılığında teslim alınıp dolaplara yerleştiriliyor ve sahipleri tarafından alınması bekleniyor. Cüzdan ve elektronik eşyalar ise internet üzerinden yayınlanıyor ve bu biçimde sahiplerinin bulunması sağlanıyor. 1 sene süresince saklanan eşyalar sahipleri tarafından teslim alınmadığı zaman ise takviye kuruluşlarına affediliyor. Takma diş, koltuk değneği gibi birbirinden garip eşyalar ofise teslim edilirken, geçen hafta kaybolan ve sahibinin hala erişmediği gelinlik ise dikkat çekti.

MUHTARLARA KADAR ULAŞILIYOR

Büro mesulü Turgay Oğuz, ofisteki işleyişi şu laflarla anlattı: “Buraya yalnızca belediye otobüslerinde kaybolan eşyalar kazanç. Otobüste kaybolan eşyaları sürücü de bulabiliyor, yurttaş da sürücüye teslim edebiliyor. Bazen güvenlik veya paklik personelimiz de bulabiliyor ama sonuçta beş bölgeden gelen kayıp eşyaları zabıt karşılığında teslim alıyoruz. Eşyası kaybolan yurttaşlarımız ofisimize gelebilir ya da telefon üzerinden bize erişip eşyasını ne zaman, hangi hatta kaybettiğini ve eşyası ile alakalı özellikleri anlatarak teslim alabilir. İnternet sitemizde yalnızca kayıp cüzdan ve elektronik eşyaları yayınlıyoruz ve sitede ismini gören yurttaşımız gelip eşyasını alıyor. Ayrıca bir yurttaşın kayıp cüzdanının içinde kimliği varsa T.C. kimlik numaralarına bakıp adresine erişiyoruz. Bağlı bulunduğu muhtarlığa bilgi verip kayıp eşyanın bulunduğunu söylüyoruz. Cüzdan, kimlik kayıplarında bireyin kendisinin ya da birinci dereceden yakınının bizzat gelmesi gerekiyor.”

Kayıp eşyalar şaşırttı Otobüste gelinlik unutan da var

“BU YILIN EN GARİP KAYIP EŞYASI GELİNLİK OLDU”

Genelde çanta, şarj makineyi, cüzdan, gözlük, ceket, şemsiye gibi eşyaların unutulduğunu belirten Oğuz, “Mektepler sarihken talebelerimiz genelde kitap, defter gibi eşyalarını unutuyor. Özellikle fotoğraf dosyaları çok fazla unutuluyor. Talebelerimiz eşyalarının üzerine adlarını ve mekteplerini yazarsa daha kolay erişilir. Bu yılın en garip kayıp eşyası ise gelinlik oldu. Gelinlik bir hafta evvel kaybolmuş ancak henüz arayan olmadı. Gelinliğin sahibinin öncelikle bizi araması gerekli. Aradığında kendisine gelinliği eriştirebiliriz. Beni bugüne dek en çok afallatan kayıp eşya ise takma diş olmuştu. O takma dişi almaya gelen olmadı ve takviye kuruluşuna da veremeyeceğimiz için 1 senenin sonunda tahrip ettik. Öte yandan manili yurttaşların yürüteçleri, koltuk değnekleri, unutulan garip eşyalar arasında yer alıyor” dedi.

“BEN DE GEÇEN HAFTA ŞEMSİYEMİ KAYBETTİM”

Kayıp eşyalar geldikçe bir an evvel sahibine eriştirmek istediğini, kendisinin de eşyalarını kaybetmemek için uğraş verdiğini belirten Oğuz, “Ancak ben de bazen otobüste eşya kaybedebiliyorum. Geçen günlerde otobüste şemsiyemi kaybettim ama henüz bulamadım. Kayıp eşya şayet sürücüye erişirse o eşyanın bize gelmemesi muhtemel değil. Yurttaşlarımız bu mevzuda müsterih olsun. Benim şemsiyem demek ki ben otobüsten indikten sonra başka biri tarafından alındı ve bu surattan sürücüye erişmedi” diye konuştu.