Kayseri Valisi'nden Ramazan ayı için koronavirüs uyarısı

Kayseri Valisi'nden Ramazan ayı için koronavirüs uyarısı

Kayseri'de salgında hakimiyetli banal yaşama dönüş sonrası, 100 bin popülasyonda görülen hadise rakamı, 196,07'den 315,94'e yükseldi. Ramazan ayı için ihtarda bulunan Kayseri Valisi Şehmus Günaydın,…

Vali Şehmus Günaydın, "Olayların çoğalmasında en büyük neden, apartmanlardaki gün oturmaları. Bayanlar mantı için toplandıklarında hadise rakamı çoğalıyor; zira uzun zaman kapalı alanda oturuyorlar. Haliyle bu da tehlikeyi artırıyor" dedi.

Vali Şehmus Günaydın, Sağlık Bakanlığı'nın tehlike haritasında, kentte 100 bin popülasyonda görülen koronavirüs hadise rakamının 196,07'den 315,94'e yükselmesiyle alakalı DHA'ya açıklama yaptı. Vali Günaydın, hadise rakamlarının çoğaldığını ancak beraber hareket edilerek, bu sürecin aşacağını söyledi. Günaydın, "Dünyada pik yarıyılları oluyor. Bir Hayli Avrupa ülkesinde uzun süreli kapanmalar oluyor. Japonya'da dahil tam iş yerleri kapanıyor. Bütün kapanma sağlanıyor. Biz ülkemizde çok şükür, bu noktaya gelmeden, yurttaşlarımızın mücadelesiyle bu süreci daha az kısıtlama ile geçireceğiz" dedi.

'ZİYARETLERİNİ DURDURUN, DİYORUZ'

Vali Günaydın, hadise rakamlarının çoğalma sebepleri arasında, ilk sırada konut ziyaretlerinin olduğunu söyleyerek, "Gerekmedikçe bir ziyarete gitmezsek davetli kabul etmezsek hadise rakamlarımızda çok ciddi düşüş olacağını söyleyebilirim. Apartmanlarda toplanmalar çok oluyor, günler oluyor. Hadise çoğalışı sebebi yalnızca bu mu? Yalnızca bu değil; ama olayların çoğalmasındaki en büyük neden, apartmanlardaki gün oturmalarıdır. Gitmeyeceğiz ve dolaşmayacağız. Bir yeri, bir dükkanını kapatmıyoruz. Yalnızca 'Ziyaretlerini durdurun' diyoruz. Konut ziyaretlerini kısıtladığımız zaman hadise düşüşlerini görüyoruz. Geçmişte de bunu gördük. Onun için bu ziyaretleri tekerrür kısıtlayalım. Davetli kabul etmeyelim" diye konuştu.

'MANTI İÇİN TOPLANDIKLARINDA OLAYLAR ÇOĞALIYOR'

Bayanların mantı hazırlamak için toplandığına dikkat toplayan Günaydın, "Bayanlar mantı için toplandıklarında çok yoğun biçimde hadise rakamı çoğalıyor; zira uzun zaman kapalı alanda oturuyorlar. Haliyle bu da tehlikeyi artırıyor. Bunun yanında yanaşan ramazan ayımızda teravihleri özgür vazgeçiyoruz. Teravihler kılınacak ama yurttaşlarımızdan özellikle şunu rica ediyorum; iftar yemeklerinde aileler birden fazla aile ile olmaktan sakınsın. Toplu iftar yemekleri lütfen yapmayın; zira birkaç aile toplandığı zaman iftar açarken, maskeyi indirdiğiniz için çok tehlikeli bir civar oluşacak" dedi.

Vali Günaydın, aşı çalışmalarının iyi gittiğini de dile getirerek, "Cemiyetsel bağışıklık açısından önümüzdeki 2 ay çok ehemmiyetlidir. Haziranın başı haysiyetiyle Kayseri'deki cemiyetsel bağışıklık oranının yüzde 60'ın üzerine çıkacağını düşüyoruz. Bu yüzdeye çıktığımız zaman allahın izniyle olayların yükselişi vakayı ile karşılaşmayacağız" diye konuştu.