Kayyım apartmanı

Kayyım apartmanı

Ankara’daki Gelibolu Apartmanı’nda istifa eden idareyicinin koltuğuna kimse geçmek istemedi. Bina uysallarından biri “Apartmana idareyici atansın” diyerek dava açtı. Apartman idaresine kayyım…

Ankara Çankaya’daki 60 seneyi geride vazgeçen 22 daireli 5 katlı Gelibolu Apartmanı soğukkanlıları, 6-7 aydır diken üstünde. Aylık 300 lira vergi ödenen apartmanın idareyicisi Erdal S., geçen sene 2 Eylül’de ödentilerin zamanında ödenmemesi üzerine istifa etti. Parası ödenemeyince kapıcı da işi vazgeçti. Erdal S.’nin istifası sonrası apartmanda kimse idareyici olmak istemedi. Apartman uysalı Halil E.S., “Kış geliyor. Apartman idareyicisiz kaldı. Isıtma sisteminde mesele var. Kazanın tamir ettirilmesi gerekir. Çok ivedi apartmanımıza idareyici atansın” diyerek Ankara 9. Sulh Hukuk Duruşması’nin kapısını çaldı. Duruşma, 3 sene evvel kurulan Uludağ Site Yönetimi adlı işletmeyi, Gelibolu Apartmanı’na 25 Kasım’da kayyım olarak cetti. İdareyici firmanın aylık fiyatı ise 1000 TL olarak tanımlandı.

‘DİRENİŞ BAŞLATALIM’

Kayyım cetmesi sonrası ilk bir-iki ay işler bir miktarda kumpasa girdi. Vergiler, noksan da olsa toplandı. Bir Araya Gelen paradan, idare firmasının fiyatı alındıktan sonra, kalan paradan giderler karşılanmaya başlandı. En büyük gider kalemi olan doğalgaz için, ödeme yapıldıkça konutların ısınması sağlandı. Ancak, ambardaki doğalgaz bittiğinde konutları buz kesti. Birikmiş vergiler bir araya gelmediği için doğalgaz alınamadı. Özellikle geceleri soğuk daha da tesirli oldu. 22 dairden 8’i boşaldı. İmkânı olan başka konutlara geçti. Kiracı olan İranlı Ali Akbar S., havalar ısınana kadar 6 aylığına başka bir konut yakaladı. Bina içindeki çöplerin de bir araya gelmemesi ile bir kısım apartman uysalı, kayyıma karşı ortak hareket etme kararı aldı. Apartman uysallarından biri “Direniş başlatalım. Kimse vergiyi bankaya yatırmasın. Aramızdan biri toplasın. Doğalgaza yatıralım” teklifi getirdi.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK

Duruşma kararı ile soyulan kayyım, en az 6 ay misyon başında olacak. Bu müddetin sonunda kat maliklerinin, şayet kayyımdan hoşnut değillerse, tercih yapıp yeni bir idareyici tanımlamaları gerekir. Olur da hiç kimse idareyici olmayı kabul etmemeyi sürdürürse, kayyım olarak soyulan firma idarede olmaya devam edecek.

‘PROFESYONEL DEĞİLLER’

12 yıldır Gelibolu Apartmanı’nda oturan avukat Mert Asal, firma idaresine ilettiği meselelerin çözülmemesi üzerine meseleyi Cumhurbaşkanlığı’na taşıdı. CİMER’e yapılan müracaatta “İdare işletmeyi, ödemesi gereken Katma Değer Vergisi’yi bile bizden alıyor. Yeniden, paklik için bizden her ay 1000 lira alınıyor. Paklik firmasına ne kadar ödüyor belirli değil. Firma, şahsi bilgilerimizi yasaya ters olarak kullanıyor” dedi. CİMER müracaatının, savcılık ve Emniyet’e iletilmesini arz eden Asal şunları kaydoldu: “İdare işletmeyi, profesyonellikten de uzak. Firmanın Twitter hesabında, erotik hesaplar takip ediliyor. Yeniden anılan mecrada, çok rakamda FETÖ’cü hesabın da takip edildiğini tespit ettik.”
Firmanın üç kurucu ortağından biri olan avukat Can Güler “Henüz payımı devretmedim ama Haziran 2020’den beri firma ile alakam yok. Apartman soğukkanlıları ile ne cins meseleler yaşanmış öğrenmiyorum. Firmanın sosyal medya hesabını ise ben idaremiyorum. Kimin takip edildiğinden haberim yok. Ancak, dediğiniz hesapların takip edilmesi tuhaf natürel” diye konuştu.