Kazı çalışmalarında ortaya çıktı! 'Ocak' olarak kullanmışlar

Kazı çalışmalarında ortaya çıktı! 'Ocak' olarak kullanmışlar

Mersin’in Mezitli ilçesinde, tarihi 3 bin 500 sene evveline katlanan Soli Pompeiopolis Antik Kenti kazı alanında, 245- 315 senelerinde yaşayan astroloji biliminin kurucusu, matematikçi, bilim adamı Aratos’un

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Kısmı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında, 14 karakter takımla Mezitli ilçesinde kazı çalışmaları sürüyor. Eylül ayının ortasında bitirilecek olan kazıda, 245- 315 senelerinde yaşayan astroloji biliminin kurucusu, matematikçi, bilim adamı Aratos’un abide kabri gün suratına çıkarılmaya çalışılıyor. Kazılarda abide kabirdeki dromosunda ise hummalı bir çalışma sürüyor.

Kazı çalışmalarında ortaya çıktı Ocak olarak kullanmışlar

Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, Mersinin dip tarihini veren 3 bin 500 senelik Soli Pompeiopolis Antik Kentinde kazı çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "2001 senesinde başlayan Soli Pompeipolis kazılarında alan olarak şu anda 19uncu asrın gezginlerince Aratos'un kabri olarak işaretlenen abidesel yapıyı kazıyoruz. Bu yapının temel özelliklerini ortaya çıkarıp arkeolojik çalışmasını tamamlayarak daha sonra onarım çalışlarını yapıp, etraf tertip etmesini bitirip ziyarete açmayı tasarlıyoruz. Yapının özelliği dairesel bir tasarıya sahip, rotunda olarak adlandırılıyor. Bir abide kabir olarak yapıldığı düşünülüyor ama biz bunu arkeolojik olarak ortaya çıkarmaya çalışıyoruz" dedi.

Kazı çalışmalarında ortaya çıktı Ocak olarak kullanmışlar

Prof. Dr. Remzi Yağcı, abide kabrin şimdiden bölgeye hareketlilik kazandırdığını ifade ederek, "Bölgeye turistik bir hareketlilik getireceği belli, fakat öncelikle arkeolojik kazısının bitmesi ve restore edilmesi gerekiyor. Bu da azıcık sabırlı bir çalışmadır. Yapı bölge arkeolojisine bir hareketlilik, yenilik getirdi. Tam özellikleri ile ortaya çıkarmaya çalışıyoruz ama ikinci bir kere kullanıldığını görüyoruz, mesela kireç ocağı olarak kullanıldığını da ortaya çıkardık. Şu anda da antik çağda genellikle tümülüs veya toprak altındaki kabirlerde, kabir odasına girişi sağlayan dar ve uzun geçit, kordior olarak öğrenilen dromasında da çalışmalarımız ilerliyor" diye konuştu.