Kâbus gibi! Çekirgeler Muş Ovası'na doğru ilerliyor, halk tedirgin...

Kâbus gibi! Çekirgeler Muş Ovası'na doğru ilerliyor, halk tedirgin...

Muş'ta geçen sene görülen çalı çekirgeleri, bu sene de yüksek kesimlerde yurttaşların ve çiftçinin kâbusu oldu. Yol ve toprak yüzeyleri kaplayarak Muş Ovası'na doğru ilerleyen çekirge sürüleri…

Muş'ta geçen sene görülen çalı çekirgeleri, bu sene de yüksek kesimlerde araziyi kapladı. Özellikle sarp ve dağlık kesimlerin yanı gizeme kent merkezi, Hasköy ve Korkut ilçeleri ile 11 köy ve takribî 30 mezranın bulunduğu Üçevler Grup köy yolunda görülen çekirge sürüleri, üreticileri kaygı veriyor.

Üçevler Grup köy yolu ile toprak yüzeylerini sanki kaplayarak şehrin ovasına doğru ilerleyen çalı çekirgeleriyle karşılaşan yurttaşlar, büyük bir fobi yaşıyor. Bölgeyi kaplayan çekirgelerin meraları yiyip tamamladığını söyleyen Ağıllı Köyü imamı Yakup Ekici, “Çekirgeler bu bölgeyi istila etmiş gidişatta. Meraları yiye yiye kocaman bir hale gelmişler. Bu çekirgelerin istikameti de şehrin ovasına doğru. Allahın İzniyle ovaya erişmezler. Zira burada mera vazgeçmediler. Allahın İzniyle devletimiz bunun için bir tedbir alır" dedi.

Kâbus gibi Çekirgeler Muş Ovasına doğru ilerliyor, halk tedirgin...İLAÇLAMA ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Tarım ve Orman Şehir Müdürü Mehmet Aydın, çekirgelerin istilaya dönüşmemesi noktasında başlatılan ilaçlama ve yuvalarının yok edilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Çekirgelerin bölgenin natürel bir hasarlısı olduğunu belirten Aydın, “Devamlı olarak çabamız devam etmektedir. Devlet ve yurttaş işbirliğiyle yapılan bir gayret biçimidir. İlacını bakanlığımızdan temin etmekteyiz. Alet ve makinasını şehir müdürlüğü olarak yeniden biz pak etmekteyiz. Çiftçilerimizden yalnızca iş eforu olarak biz faydalanıyoruz. En çok çekirgenin görüldüğü alan Korkut ve Hasköy ilçemiz ile şehir merkezimizdir. Flu, Malazgirt ve Varto İlçesi'nde çok şükür çekirgenin hasarlısı yoktur" diye konuştu.

Kâbus gibi Çekirgeler Muş Ovasına doğru ilerliyor, halk tedirgin...

Çekirgelerin hakimiyetleri altında olduğunu ifade eden Aydın, ilkbahar mevsimiyle beraber başlattıkları gayretin sürdüğünü kaydoldu. Çekirge yuvalarını yıkım ettiklerini kaydolan Aydın, şunları söyledi:
“Yuvası yarım metre karedir. Yarım metre kareye yaptığımız minik bir müdahale ile çekirgenin binlerce dönüm alana yayılmasını yasaklamaktayız. Çalı çekirgesi, ovaya inmeyen bir çekirgedir. Genellikle geven alanlarında, ormanlık alanlarda olur. Onlarla da gayret ediyoruz. Erişebildiğimiz her noktaya çiftçilerimizle birlikte devamlı olarak gayret halindeyiz. Allahın İzniyle çiftçilerimize bir hasar vermeden Allah'ın izniyle yasaklamış olacağız."