Kâbusa uyandı! Dakikalar içinde hesaplarını boşalttılar

Kâbusa uyandı! Dakikalar içinde hesaplarını boşalttılar

İslam Topal’ın mobil bankacılık hesabı bir gece yarısı uykuda olduğu sırada boşaltıldı. “Parolamı eşim bile öğrenmiyordu ama hesabı patlattılar” diyen Topal’ın şikâyeti üzerine Samet Altay ve Rüstem

Banka hesaplarına müteveccih siber kabahatler, son senelerde en çok mağduriyete yol açan kabahatler arasında başı sürüklüyor. Son hadise İstanbul’da yaşayan oto tamircisi İslam Topal’ın 54 başına geldi. İstanbul, Gaziantep ve Balıkesir üçgeninde dakikalar içinde yaşanan hadiseler zincirinin başında, Topal’ın mobil bankacılık hesabının ele geçirilmesi yer aldı. Dava dosyasına göre hadise 11 Ekim 2020 gece yarısı yaşandı. Eşi ve çocuğu ile yaşayan Topal, saat 03.00 gibi lavaboya gitmek üzere uyandı. Topal, uyanır uyanmaz gözü telefonuna ilişti. Topal, saatlerdir telefonunu eline almadığı halde, aygıtın ışığının sarih olduğunu fark etti. Özel bir bankaya ait mobil hesabından operasyon yapıldığını fark eden Topal hemen bankanın alıcı hizmetlerini aradı.

DAKİKALAR İÇİNDE ÇEKTİLER

Topal, telefonun değişik ucundaki bireye “Hesabımda kuşkulu harekâtlar yapıldığını düşünüyorum. Hakimiyet eder misiniz” dedi. Görevli, birkaç saniye içinde Topal’a olanları anlattı. Görevlinin her bilgi verişinde Topal’ın canı daha da bunaldı. Dosyaya göre dolandırıcılar Topal’ın internet bankacılığını ele geçirip paraları dakikalar içinde hesaplarına aktardı.

Kâbusa uyandı Dakikalar içinde hesaplarını boşalttılar

İlk olarak Topal’ın 1605 doları bozdurularak TL hesabına aktarılmış. TL hesabında bulunan 15 bin TL saat 02.18’de Aydın Germencik’te yaşayan Rüstem Mert’in 19 hesabına sevk edildi. Bu operasyondan 25 dakika sonra bu kere Topal’ın, kredi kartı avans hesabından kalan 10 bin TL bakiye çekilerek İzmir’de yaşayan Samet Altay’ın 22 hesabına aktarıldı. Rüstem Mert’in hesabına gelen paranın 9.500 lirası saat 02.23 ile 02.25 arası Gaziantep’teki ATM’den çekildi. 5.500 lira ise yine Aydın’da yaşadığı bilinen Murat V.’nin hesabına aktarıldı. Samet Altay’ın hesabına saat 02.43’te gelen para ise 02.50 ile 02.54 arası Ayvalık’ta çekildi.

Kâbusa uyandı Dakikalar içinde hesaplarını boşalttılar

10 SENEYE KADAR MAPUS ARZI

İslam Topal, vakanın olduğu günün sabahı doğrudan savcılığa müracaatta bulundu. Yürütülen soruşturma sonrası Rüstem Mert ile Samet Altay’ın izine erişildi. Samet Altay polis ifadesinde, hesabına gelen paradan haberinin olmadığını öne sürdü. Rüstem Mert ise Hürriyet’in sualleri üzerine, vakadan bir müddet evvel kimlik kartını kaybettiğini, birilerinin, kendi ismine hesap numarası açmış olabileceği cevabını verdi. Rüstem Mert, hesabına 5.500 lira yolladığı Murat V.’nin ise çocukluk dostu olduğunu belirterek “Ancak ne benim ne Murat’ın hadise ile alakası yok” dedi. Savcılık, iki şahıs hakkında 5 seneden 10 seneye kadar mapus istemi ile dava açtı. İstanbul 45. Asliye Ceza Duruşması’nde görülecek davanın ilk mahkemesi kasım ayında.

‘PAROLAMI EŞİM DAHİ ÖĞRENMEZ’

27 yıldır emekçi olarak çalıştığını emekli olmasına kısa bir müddet kaldığını belirten İslam Topal “O gün hesabımda emeklilik tazminatım da olabilirdi. Veya arabayı satma gayem vardı. O para da hesapta olabilirdi. Tüm paramı kaptırabilirdim. İnternet bankacılığı parolamı eşim bile öğrenmez. Ancak adamlar, ben yatarken hesabı patlattı, dakikalar içinde son kuruşuna kadar parayı aldı. Para transferleri yapılırken bana SMS de gelmedi” diye konuştu.

BANKAYA DA DAVA

CEZA davasının yanı gizeme, alakalı bankaya da tazminat davası açtıklarını belirten Av. Nihal Tavlan “Banka, internet bankacılığı sistemini alıcılarına sunuyor. Dolayısıyla bankanın, güvenliğe müteveccih tüm önlemleri alması gerekir. İnternet bankacılığında basmakalıp bankacılık harekâtlarına kıyasla bankaların ek mükelleflikleri de bulunuyor. Yargıtay’ın da emsal kararları var” dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Şoke eden saldırı! Kim düğmeye bastı... Dünya alarma geçti...Kiralama yöntemine yeşil ışık... Müteahhitlerin de gündeminde 'fren' varArtış mercek altında... Yumurta maliyetleri resmen kanatlandı!