Kenan Karaman: "Hoca Fenerbahçe maçından önce beni çağırdı ve..."

Kenan Karaman: "Hoca Fenerbahçe maçından önce beni çağırdı ve..."

Kenan Karaman, Beşiktaş'ın Avusturya kampında Demirören Haber Ajansı’na DHA özel açıklamalarda bulundu.

Geçen sezon temennilerin çok yüksek olduğunu ancak Şampiyonlar Ligi’ndeki zafersizliğin ve sakatlıkların moral bozukluğuyla bir türli balansı sağlayamadıklarını söyleyen deneyimli futbolcu, kendi performansı için de taraftarların tepkisini banal karşıladığını belirtti.

Antrenmanların oldukça yoğun geçtiğini ifade eden Kenan Karaman, "İdmanlar oldukça yoğun geçiyor. Gerçekten baya sıkı çalışıyoruz. Tam ekip oldukça fit biçimde geldi kampa. öğretmen de oradan devam etti. Bizim fit olduğumuzu gördü. Daha çok kondisyon ağırlıklı idmanlar oluyor. Bir sonraki kampta da daha ayrıntılı çalışmalara geçeceğiz. Zati öğretmen sezon sonunda bizi tembihlemişti. Fit gelmemiz doğrultusunda bizi uyarmıştı. Ağır bir kamp yarıyılı oluyor. Herkes kendine iyi bakmış. Herkes hem tatilini yapmış hem de iyi çalışmış. Oldukça yüksek tempolu idmanlar yaptık. Hemen hemen herkes idmanları çok iyi çıkardı" diye konuştu

"YENİ GELENLERİN EKİBE İYİ ADAPTE OLMASINI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Ekip olarak çok iyi uyuştuklarını ifade eden Kenan Karaman, "Etraf gerçekten çok hoş, cümbüşlü. Ekip dostlarımızla, aramızda çok iyi uyuşuyoruz. Yeni gelen oyuncuların da ekibe iyi adapte olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Onlar da rahat bir biçimde kendilerini huzurlu sezsinler, ekibe en kısa yarıyılda iyi katkılar versinler diye aramıza alıyoruz. Yeni gelen dostlarımız olacak. Onları da bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kenan Karaman: Hoca Fenerbahçe maçından önce beni çağırdı ve...

"GEÇEN SEZON BİZDEN TEMENNİLER ÇOK YÜKSEKTİ MUVAFFAK OLAMAYINCA MORALLER BOZULDU"

Siyah-beyazlı takımda geçen yıl temennilerin oldukça yüksek olduğunu ancak kadersiz yarıyıllardan geçtiklerini belirten Kenan Karaman, "Geçen yıl temenniler baya yüksekti. Bizde kendi temennilerimizi yüksek yakaladık. Bunları muvaffak olamayınca tabi ki moraller baya bozuldu. Avrupa’da aldığımız neticeler ekibin moralini baya alt sürüklemişti. Azıcık namsızlık da oldu. Koronavirüs hadiseleri ve ilk haflarda yaşanan sakatlıklar oldu. Bir cinsli istediğimiz balansı sağlayamadık. Neredeyse bütün kadro olarak hiç sahaya çıkamadık. Ben de dahil çoğu oyuncunun başka mevkilerde görev alması gerekiyordu. Geçen sezon ekibe genç oyuncular kazandırdık ki, bu bir avantajdı. Ancak natürel ki Beşiktaş ’ın maksadı her zaman şampiyonluktur. Avrupa’da da iyi neticeler almaktır. Onları ne yazık ki muvaffak olamadık. Allahın İzniyle onu bu sezon karşılama edeceğiz" biçiminde konuştu.

"DUYGUSAL VE ZEKASAL BİR ÇÖKÜŞ VARDI"

Geçtiğimiz sezon gösterdiği performansla taraftarlardan tepki gören Kenan Karaman, temenni yüksek olduğu için gösterilen tepkinin de banal olduğunu dile getirdi. Avrupa Şampiyonası sebebiyle geçen sezon ekiple beraber kamp yarıyılı geçiremediğine dikkat toplayan 28 yaşındaki kanat oyuncusu, "Geçtiğimiz sezon Beşiktaş’ta bütün bir kamp yarıyılı geçiremedim. Avrupa Şampiyonası vardı. Onun da tesiri vardı. Ulusal ekiple Avrupa Şampiyonası makûs geçince hem duygusal hem de zekasal olarak bir çöküş vardı bende. Sonrasında ekipte de iyi gitmeyince bu ister istemez benim performansıma da yansıdı. Burada taraftarların tepkisi gayet banal. Zira, Beşiktaş’ta oynuyorsun. Temenniler var. Forvet oynadığın zaman insanlar gol bekliyor. Gol atamayınca da natürel ki tenkitler olacak. Ben gerçekten tüm kariyerim boyuncu kendime çok iyi bakmışımdır. Hep ekstra çalışmalar yaptım. Kendime güvenim her zaman ebedîdir. Son haftalarda da taraftarla bir samimiyet oldu. Sezonu öyle kapattığım için de çok mutluyum. Allahın İzniyle bu sezon iyi bir kamp yarıyılı geçirip, daha başka bir performans göstereceğime inanıyorum." dedi.

"SANTRFORDA Türkiye Elektrik Kurumu BAŞINA OYNAMAK ALIŞTIĞIM BİR POZİSYON DEĞİLDİ"

Sezon başlarında ileri uçta türkiye elektrik kurumu başına görev yaptığı belirten Kenan Karaman, şöyle konuştu:

"Önde türkiye elektrik kurumu başına oynamak, alıştığım bir pozisyon değildi. Onun da tesiri oldu tabi. Ancak öğretmen öyle görev verdi. Ben her görevi en iyi biçimde bitirmeye çalışıyorum. Ulusal ekipte daha çok sağ tarafta oynadım. Ancak sol açıta da görev almıştım. Bunun da tesiri olmuştur ancak yalnızca buna bağlamak doğru olmaz."

"ÖĞRETMEN FENERBAHÇE MAÇINDAN EVVEL BENİ ÇAĞIRDI VE SAĞ KANAT İÇİN BANA GÜVENDİĞİNİ SÖYLEDİ"

Geçtiğimiz sezonun son haftalarında kanat bek olarak görev yapan Kenan Karaman, bu bölgede oynamasının kendi kariyer gelişimi için iyi olduğunu söyledi. Son maçlarda iyi performans sergilediğini belirten Karaman, şu ifadeleri kullandı:

"O pozisyonu bütün sağ bek olarak değerlendirmek yanlış olur. Basmakalıp bir sağ bek değil. Daha evvel sarihte oynadığım pozisyonların değişik bir stili diyebilirim. Zira hem ofansif hem de defansif olarak görev yapıyorsunuz. Benim usuma yoktu böyle bir pozisyon. Ancak öğretmen Fenerbahçe maçından evvel beni odasına çağırdı. Orada aramızda bir konuşma geçti. Benim orada oynayabileceğimi düşündü. Bana güvendi ve orada oynamak ister misin diye sordu. Bende tabi ki böyle ehemmiyetli bir derbi maçta, ’elimden geleni yaparım’ dedim. Benim için yeni pozisyon olsa dahi en iyi biçimde değerlendirmeye çalıştım. Gerçekten Fenerbahçe karşılaşması da dahil son maçlarda iyi bir performans sergilediğimi düşünüyorum. Benim için de iyi oldu. Gelişimim için yeni pozisyonlar keşfetmek gelişimim için hoş bir şey. Onun için ben orada oynamam gibisinden bir tutumum olmadı."

Kenan Karaman: Hoca Fenerbahçe maçından önce beni çağırdı ve...

"3-4-3 DAHA BEREKETLİ BU SİSTEMİ OYNAYACAĞIZ"

Öğretmen 3’lü sistemde beni orada düşünüyor. Kanat bek olarak geçiyor o pozisyon. Öğretmenimin görev vermesi halinde son maçlarda olduğu gibi Beşiktaş’ı en iyi biçimde temsil edeceğim. Ben Almanya ’da, Bundesliga’da daha evvel oynamıştım orada. O sistemi kullanan öğretmenler vardı. Türkiye’de çok fazla görünmeyen bir sistem. Bazı ekipler yeni yeni sınamaya çalışıyor. Gerçekten güç bir sistem.  Güç demek istediğim şey sistemin ayrıntıları. Herkesin ne yapacağını öğrenmesi gerekiyor. Öğretmenimizin geldiği yarıyılda bu sistemi hemen uygulaması ve bununla beraber hemen iyi neticeler almamız beni sarihçesi donakalttı. Şimdi zamanımız olduğu için daha ayrıntılı çalışıyoruz. Kim nereye gidecek, kimin nerede baskı yapması gerekiyor. Birisi önde baskı yapınca değişiklerinin nasıl pozisyon alması gerekiyor gerçekten ayrıntılı bir çalışma oluyor. Bu bizi, bu sisteme daha bağlı kılacaktır. Daha bereketli bu sistemi oynayacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

"SAĞ TARAFA GEÇMEMLE HEM BENİM HEM ROSİER’İN PERFORMANSI ARTTI"

Rosier ile aralarındaki rekabetin ekibe pozitif yansıyacağını ifade eden Kenan Karaman, "Ben bunu çok pozitif, pozitif görüyorum. Ondan evvel Rosier’in o pozisyonda pek seçeneği yoktu. Benim de orada iyi bir performans sergilemem Rosier ile ikimizi bir rekabete çekecektir. Rekabet her zaman ekip içinde çok iyidir. Hem benim hem de Rosier’in performansı çoğalır. Bu rekabetin ikimizi de çok pozitif etkileyeceğine, ikimizin de orada iyi performans vereceğine inanıyorum" dedi.

"BEŞİKTAŞ’TA HAYALLERİM VAR. BİRİNCİSİ ŞAMPİYON OLMAK"

Yeni sezonda kendisine gol ya da asist maksadı koymadığı dile getiren Kenan Karaman amacının geçen sezondan daha iyi olmak olduğunu söyledi. Kenan Karaman laflarını şöyle sürdürdü:

”Kafamda bir sayı tanımlamadım. Ancak öncelikle geçen yıldan daha iyi olmak istiyorum. Bu formayı giydiğim her maçta gerçekten çok iftiharlıyım. Benim de Beşiktaş’ta hayallerim var. Birincisi şampiyon olmak, Beşiktaş ile bunu yaşamak. Bu yıl buna çok odaklandım. Bu yıl kendimi ona göre hazırladım. Hem kamp evveli hem de şimdi kampta çok konsantreyim. Niyetim öncelikle bu."

"3 BÜYÜK EKİPTEN DE ÖNERİ ALDIM"

3 Büyük ekipten öneri aldığını söyleyen Kenan Karaman, "Avrupa Şampiyonası’nda görev aldığım yarıyılda 3 Büyük ekipten de öneri aldım. Ancak bana en sıcak davranan, en çok ilgilenen Beşiktaş’tı. En hoş hissi bana Beşiktaş verdi. Benim de seçimim gerçekten çok kolay oldu. Beşiktaş’ı seçim ettim ve allahın izniyle bu seçimimle hayallerimi de asıllaştırırım" ifadelerini kullandı."ALLAHIN İZNİYLE ULUSAL FORMAYI YİNE GİYERİM"

Tekerrürden ulusal ekibe dönmeyi kastettiğini de belirten Kenan Karaman, "Son 2 kampta, ulusal ekibe çağırılmadım. 4 yıl süresince hep gittim ancak son 2 kamp olmadı. Kuntz öğretmen ile en son Riva’da idman sonrasında görüşmüştük. Hoş bir sohbetimiz oldu. O da takımıyla beraber bizleri takip ediyor. Beşiktaş’ta iyi bir performans gösterip, allahın izniyle ulusal formayı tekerrürden giyerim" diye konuştu.

"3-0 YENİLDİĞİMİZ MAÇTAN SONRA BİZİ TRİBÜNLERE ÇAĞIRDILAR, ORADA ÇOK DUYGULANDIM"

Gelecek sezon için taraftarlara iletiyi sorulan Kenan Karaman, laflarını şöyle noktaladı:

"Taraftarlarımız geçen yıl bizi fantastik biçimde iyi destek ver. Makûs oynadığımız maçlarda dahi fantastik biçimde arkamızda durdular. Çok iyi anımsıyorum, Kasımpaşa’ya iç sahada 3-0 yenildiğimiz maçtan sonra bizi tribünlere çağırdılar. Orada çok duygulandım ve ben gerçekten çok düşündürdü. O surattan kendimi o kadar odakladım ki bu yıl taraftarlarımıza hoş şeyler yaşatmak istiyoruz. Beşiktaş taraftarı her zaman ekibinin artta. İyi bir performans gösterip, onlarla birlikte allahın izniyle hoş bir sezon geçireceğiz."