Kendi küçük, etkisi büyük! Herkes neden Yılan Adası'nın peşinde?

Kendi küçük, etkisi büyük! Herkes neden Yılan Adası'nın peşinde?

Ukrayna'ya ait Yılan İsmesı'yla alakalı haberler savaşın başladığı ilk günlerde karşımıza çıkmıştı. Kritik konumdaki bu minik isme 78 gündür haberlere mevzu olmaya devam ediyor. Peki Rusya'nın almayı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin hemen başlangıcından itibaren, Yılan İsmesına, savaşta hayati ve neredeyse efsanevi bir statü verildi. Karadeniz'deki bu dikkat çekici kayalık çıkıntı, Rusya tarafından ele geçirildi ve stratejik bedele sahip bir savaş alanı haline geldi.

Rusya, Ukrayna'nın adayı geri almak için özel güçler, savaş uçakları, helikopterler ve insansız hava vasıtaları da dahil olmak üzere başarısız bir teşebbüste vahim kayıplar yaşadığını iddia ediyor. Ukrayna ise kendi ismine yaptığı açıklamalarda Rusya’nın adadaki tesislere ve teknelere saldırmakla sınırladığı mevzusunda ısrar ediyor.

İngiltere savunma bakanlığı istihbaratı da yılan İsmesı’nda savaşın bitmediğini ve Rusya'nın sürekli olarak sarihte kalan garnizonunu kuvvetlendirmeye çalıştığını söyledi.Kendi küçük, etkisi büyük Herkes neden Yılan Adasının peşindeUkrayna'nın paylaştığı bir uydu görüntüsü... Yılan İsmesı'nda vurulan bir Rus helikopteri

MİNİK AMA ÇOK EHEMMİYETLİ

Yılan veya Zmiinyi de sınan bu isme, bir kilometrekarenin dahi olmayan minik yüzölçümüyle Batı Karadeniz'in hakimiyeti açısından oldukça ehemmiyetli bir mevzi.

Ukrayna ordusu, "Rus birlikleri Yılan İsmesı'nı işgal etmeyi muvaffak olur ve uzun erimli hava savunma sistemlerini kurarsa, Karadeniz'in kuzeybatı kesiminde ve Ukrayna'nın güneyinde denizi, karayı ve havayı hakimiyet edecekler" açıklamasında bulunmuştu.

Bu sebeple Rusya'nın amiral gemisi Moskova, savaşın başlamasından saatler sonra oraya yelken açarak adadaki Ukraynalı askerlere teslim olmalarını söyledi:

"Kan dökülmesini ve gereksiz zayiatı önlemek için silahlarınızı vazgeçmenizi ve teslim olmanızı öneririm. Aksi takdirde, bombalayacağız"

O ASKERLER EFSANE OLDU

Rus subayının bu uyarısı karşısında "Rus savaş gemisi ortadan kaybolsun" diyen Ukraynalı asker ve dostları ise savaşın birer sembolü haline geldiler.

İsme Rusya tarafından ele geçirildi, ancak haftalar sonra Moskova gemisi battı.

İngiltere, Moskova'yı kaybetmenin, Rusya'nın adaya giden tedarik gemilerinin artık asgari gözetmeye sahip olduğu anlamına geldiğini söylüyor. Ancak Rusya buradaki konumunu sağlamlaştırabilirse Karadeniz'in büyük bir kısmına hâkim olabilecek.Kendi küçük, etkisi büyük Herkes neden Yılan Adasının peşindeSavaşın hemen başında Yılan İsmesı'nı cesurca savunan askerler şimdiden efsane oldu ve artık kendilerine özel pulları dahi var

UKRAYNA, KOMŞULARI VE NATO'YA TEHDİT

Adadaki kuvvetlendirilmiş bir Rus varlığı, Ukrayna için ekonomik olduğu kadar stratejik olarak da trajedi anlamına gelebilir. Ukrayna hayati hububat ihracatını askıya alarak Odessa'daki limanını zati kapatmak zorunda kalmıştı.

Şimdi ise adanın ikinci bir cephe olarak da kullanılabileceğinden korkuluyor. Ukraynalı uzmanlar "Ruslar uzun erimli hava savunma sistemleri kurmayı muvaffak olursa, o zaman Ukrayna'nın kıyı şeridine erişebilecek filolarını savunabilecekler." incelemelerini yapmaya çoktan başladılar.

Yılan İsmesı’nın hakimiyeti aynı zamanda Rus birliklerine, Moldova'nın Ukrayna'nın bitişiğinde ve Odessa'dan çok uzak olmayan Rus hakimiyeti altındaki ayrılıkçı bölgesi Transdinyester'e girme şansı verecek.

Yılan İsmesı, Batı'nın NATO ittifakının bir parçası olan Romanya kıyılarından sadece 45 kilometre uzaklıkta…

Kendi küçük, etkisi büyük Herkes neden Yılan Adasının peşinde Savaş tüm şiddetiyle sürüyor: Kiev'in batısındaki Zavalivka köyünde can veren bir Rus askerinin cesedini taşıyan Ukraynalı vazifeliler

İngiliz donanma analisti Jonathan Bentham, adada kurulacak bir Rus S-400 hava füze sisteminin "büyük bir reyin değiştirici" olacağına inanıyor. Romanyalı tarihçi Dorin Dobrincu ise Rusya bir füze sistemi konuşlandırabilseydi, sadece Odessa tehdit altına girmekle kalmaz, aynı zamanda NATO'nun güney kanadı da riske girerdi, diye ihtarda bulunuyor ve "Bu, Rumen hükümeti ve ulusu için olduğu kadar tüm ittifak için de çok ehemmiyetli. Rusya, topraklarımızın doğusundaki şehirleri ve askeri kapasiteyi yok etme kapasitesine sahip olacaktır." sözlerini kullanıyor

NATO, TEHDİDİ CİDDİYE ALIYOR

NATO, savaşın başlangıcından itibaren Romanya'nın sınırlarını kuvvetlendirdi ve buraya Belçika ve Fransız güçleri gönderdi.

Ancak Romanya için de bunun büyük ekonomik riskleri var. Yılan İsmesı, Romanya'nın Ukrayna sınırını tanımlayan Tuna Nehri'nin ağzına yakın bir yerde bulunuyor. Romanya'nın Karadeniz limanı Köstence de artık sadece Odesa'ya yelken açamayan konteyner gemilerini alıyor.

Rus askeri-siyasi analist Alexander Mihaylov, Yılan İsmesı’ndaki birliklerin kuzeybatı Karadeniz'e ve güneydoğu Avrupa'ya açılan kapı olan Tuna deltasına giden trafiği hakimiyet edebilecek bir konumda olabileceğini söyledi.

Kendi küçük, etkisi büyük Herkes neden Yılan Adasının peşinde İsme, haritalarda göze dahi çarpmayacak kadar minik

Mihaylov Rus medyasına verdiği beyanatta, "Askeri bir üs veya askeri altyapı varsa, akarsuya giren ve çıkan gemileri yasaklamak olası olacaktır" dedi.

YILAN İSMESI’NIN TARİHİ

Tarihsel olarak, Yılan İsmesı, 1948'de onu bir radar üssü olarak kullanan Sovyetler Birliği'ne vazgeçilinceye kadar Romanya topraklarıydı. Romanya 1989 senesine kadar Sovyet Birliği’nin etkisi altına girerken, Bükreş bu yeni tertip etmeyi kabul etti.

Ukrayna komünizmin çöküşüyle ve Sovyetler’in dağılmasıyla beraber adada ​​hakimiyeti ele geçirdi ve sonunda 2009'da Uluslararası Adalet Divanı adanın toprak sınırlarını çizerek adanın yakınındaki Karadeniz kıta sahanlığının neredeyse %80'ini Romanya'ya ve geri kalanını Ukrayna'ya verdi.

Yılan İsmesı, Karadeniz'in bu kısmı hidrokarbon kaynakları açısından zengin olduğu için sadece stratejik olarak ehemmiyetli olmakla kalmıyor.

Kendi küçük, etkisi büyük Herkes neden Yılan Adasının peşinde Rusya'nın son maksadı Moldova'daki Rus ayrılıkçıların bölgesi  Transdinyester'e girmek mi?

Mevcut Lahey kararı, her iki ülkenin de adadan kaynaklı petrol ve gaz rezervlerine sahip olduğu anlamına geliyor.

Bu sebeplerle çok az kıymeti olan minik bir kaya istifi gibi görünen isme, Rusya savaşının mukadderatını tanımlayabilecek ehemmiyetli bir unsur haline geliyor...