Kendi küçük, kalbi kocaman

Kendi küçük, kalbi kocaman

Şahane baktığımı düşündüğüm köpeğim meğerse kalp hastasıymış. Hekim “Hayvan bu hale gelene kadar siz neredeydiniz” diye sorunca yanıt veremedim. Zamanında zorunlu hakimiyetleri yaptırılmayıp erken teşhis

Bobi ile 4.5 yıldır birlikteyiz. Onu sahiplendiğimde 4-5 yaşında demişlerdi. Özen gösterilmediği muhakkak ne beğenir diye sorduğumda ‘tuzlu fıstık’ diye yanıt vermişlerdi mesela, ödlek bir köpekti. Biz onu çok hoşlandık, o da bizi; alıştı, mutlu bir köpek oldu. Hep şahane baktığımızı düşündüm. Maması nitelikli, yürüyüşleri kumpaslı, kıyafetleri şık. Tatiller, dolaşmalar…
Derken birkaç hafta evvel öksürür gibi sesler çıkarmaya başladı. Evvel boğazına bir şey kaçtı sandım. Ama geçmedi. Ertesi gün daha da arkasıydı öksürükler, gece soluğu fenalaştı. Hiçbir yerde rahat edemiyor, inler gibi sesler çıkarıyordu. Ertesi sabah erkenden baytara gittik. Baytarımız kalple alakalı olabileceğini ve şipşak bir uzmanın görmesi gerektiğini söyledi. Bu arada her baytar kalp mevzusunda uzman olmak zorunda değil. Ama benim gibi kısmetliyseniz, sizi işin uzmanına yönlendirecektir.
Baytarımızın da teklifiyle İstanbul Alkent’teki Terapist Baytar Muayenehaneyi’nden Dr. Hadi Alihosseini’ye eriştik. Buluşmaları doluydu ama Bobi’nin gidişatını anlatınca acil hastalanarak kabul ettiler. Baytara gitmenin stresiyle kalbi ve soluğu daha da süratlenen Bobi’yi hemen oksijen odasına koydular. “Sıhhatli bir tetkik için soğukkanlılaşması gerekiyor” dendi. Üç saat kadar sonra hekimin odasındaydık.

Ciğerlerde ödem

Bobi tetkik masasına kondu, ayaklarına birtakım şeyler takıldı. Hekim elindeki aleti Bobi’nin kalbinin oralarda gezdirdi ve hop! Bobi’nin içinde ne varsa ekrana yansıdı. Sonra Dr. Hadi Bey bana dönüp “Hayvan bu hale gelene kadar siz neredeydiniz” dedi.
Meğerse kalbi kocaman olmuş.
1.5 santim olması gereken kalp kapakçığı 4.5 santime erişmiş.
Kalp gelişince akciğerlere baskı yapmış, ciğerler ödemle dolmuş…
Hemen müdahale edildi. Geceyi oksijen odasında geçirdi. Saat başı idrar söktürücü iğne yapılarak ödem boşaltıldı, ilaca başlandı. Ve Bobi ertesi gün azıcık kendine gelmiş halde bana teslim edildi. Artık hayat boyu kalp ilacı ve idrar söktürücü kullanacak.

Kendi küçük, kalbi kocaman
Kalp rahatsızlığı yaşayan Bobi’yi  Dr. Hadi Alihosseini  hayata döndürdü.

Erken teşhis hayat kurtarıyor

Bu hadise nasıl başıma geldi diye incelerken baktım ki tek değilim. Birkaç gün içinde tanıdığım dört bireyin eş şeyler yaşadığını bildim. Ve başka köpek sahipleri hayatasın diye Dr. Hadi Alihosseini ile tekerrür konuşmaya karar verdim.

* Köpeğin kalbinde problem olduğu nasıl anlaşılır?
Soluk soluğa kalması, öksürük ve erken yorulma en sarih bulgulardır. Sıcak havalarda daha tez fark edilir.

* Ufak köpeklerde yaygın mı?
Hayır, yalnızca 15 kilonun altındakilerde kapakçıkla, üzerindekilerde kalp adalesiyle alakalı rahatsızlıklar daha sık görülüyor.

* Özellikle melez türler tehlike altında diyebilir miyiz?
Bütün olarak böyle bir şey yok. Ama bazı türlerde birtakım hastalıklara karşı bir yatkınlık var. Mesela Cavalier türü genetik olarak kalp hastalığına yatkın. Bunun dışında firari imal de bu tip bir yatkınlığı sonraki jenerasyona taşıyor. Yurtdışında yetiştiriciler, hasta hayvanı kısırlaştırır ve üremesini maniler. Ama bizde buna dikkat edilmiyor.O surattan sahiplenilen yavrunun ya da erişkin her hayvanın ilk evvel ve kesinlikle kalp tetkikinden geçmesi gerekiyor.

* Bulgu yoksa da kalp tetkiki zorunlu mu?
Netlikle zorunlu. Cavalier türü köpeklerde 3, değişiklerinde 5 yaşında kesinlikle check-up yaptırılmalı. Kalp bedenin en ehemmiyetli ama iyileştirmeye de en sarih uzvu. Erken teşhis gerçekten de hayat kurtarıyor. Gereken dayanakları, tertip etmeleri yaparak kedilerde ömrü 3 bin, köpeklerde 5 bin 736 güne kadar uzatabiliyoruz. Aksi takdirde hayvan bize zati kalp hastası olmuş gidişatta geliyor.

* Kalp hastalığı kedilerde de görülüyor mu?
Köpeklerden çok daha sık görülüyor. Üç ila altı kediden biri kalp hastası. Dolayısıyla kalp tetkiki çok ehemmiyetli.

Soluğunu takip edin

* Köpek derin yatarken karnının bir dakika içinde kaç kere inip kalktığını sayın. Soluk rakamı 20-25’in üzerindeyse bir kardiyoloğa görünmesi koşul!
* BARF başka bir deyişle ham besleme son yarıyılda çok popüler. Ama Dr. Alihosseini, böyle beslenen köpeklerde kalp hastalığına sık tesadüftüklerini belirtiyor.