Kendinizi bu neşeden mahrum bırakmayın!

Kendinizi bu neşeden mahrum bırakmayın!

Mevsim itibariyle caddeler yavru kedilerle dolu. Çoğu insan için asıl bir mutluluk kaynağı olan yavru kedilerin bakımı hiç güç değil; en ehemmiyetli lüzumları mama, pak bir kum ve bolca sevgi... 2 aylıktan

Temmuz 94’tü, Datça’daydık. Bir sabah yavru kedi çığlıklarıyla uyandık. Sesi takip edince iki kedi yavrusu buldum. 1 haftalık dahi yoktular; gözleri açılmamıştı. Hemen İstanbul’dan baytarlar arandı, neler yapılması gerektiği bilindi, kedi biberonu getirildi. Ve ben tatilimin kalanını sütanne olarak geçirdim. Daha sonra ömürleri süresince aynı yastıkta uyuyacağım Çavdar ve Susam beni gerçekten anneleri sandı. Şahane kedilerdi.

‘Annesini arayın’

Peki, sizin de karşınıza bir bebek kedi çıkarsa ne yapmalısınız? Levent Baytar Polikliniği’nden baytar hekim Yeter Tezcan’a müracaat ettik.

* Öncelikle bir annesi var mı diye etrafınıza bakının. Natürel hayvan, yuvası olabilecek yerlerden uzakta karşınıza çıktıysa ya da günlerdir sesini dinliyorduysanız, o zaman müdahil olma zamanı gelmiş demektir. İlk yapılması gereken de bir baytara göstermek.

* Üzerinde siyah, ufak, susam şeklinde yürüyen ya da zıplayan şeyler görürseniz korkmayın; pire onlar. Bebek kedilere uygun pire spreyleriyle bunlardan kurtulabilirsiniz. Enseye damlatılan dış asalak aşıları ancak 10’uncu haftadan sonra kullanılabiliyor.

* Bazen de birkaç aylık olmuş, cılız ama karnı şiş kedi yavrularıyla karşılaşabilirsiniz. Ne hoş karnı doymuş diye düşünmeyin. O ilginç şişlik genelde asalak kaynaklı oluyor. Şayet ciddi bir hastalığı yoksa baytar hekimin vereceği iç asalak ilacıyla kısa zamanda sıhhatine kavuşacaktır.

* Aşı yarıyılı 1.5 aylık olduktan sonra başlar. Baytar hekiminiz sizi yönlendirecektir.

* Elbette reel bakım konuta gelince başlıyor. Gözleri açılmamış, kulakları dikleşmemiş, doğru düzgün ayakta duramayacak kadar küçükse sizin beslemeniz gerek. Biberonla süt içirmelisiniz ama inek sütü değil. Artık baytarlarda ve evcil hayvan dükkânlarında hem biberon hem de kedi sütü tozu satılıyor. Üzerindeki orana göre suyla karıştırıp hazırlayabiliyorsunuz. Bulamıyorsanız keçi sütünü suyla karıştırıp verin.
O da yoksa gene suyla karıştırılıp hazırlanan bebek mamaları da bir seçenek.

* Besleme aralığı iki saatte bir olmalı. Gerçi acıkınca tekerrür haykırmaya başlar ama acıkmasını beklerseniz şekeri düşebilir. Biberonun ucunu sütün rahat damlayacağı kadar delin ve beslerken kediyi dik bir konumda tutun. Yutma refleksi yavaş büyüyor, boğulmasın.

* Hava 30 derece dahi olsa yavruları sıcak yakalamaya özen gösterin.

* Henüz kendini yalayamadığı için pakliğini de siz yapmalısınız. Gözlerini, kulaklarını ve burnunu nemlendirilmiş ve bunalmış pamuk veya bezle zarifçe silebilirsiniz. Tuvaletini yaptırdıktan sonra da altını arının. Zira bebek kedilerde mantar çok görülür.

Kendinizi bu neşeden mahrum bırakmayın

Yazın dahi kedi yavrularını sıcak yakalamaya özen göstermek gerekir.

‘Tuvalet işi kolay’

* Gelelim tuvalet mevzusuna...
Basmakalıpta anneleri 3 haftalık olana kadar, altlarını yalayarak çiş-kaka yaptırır. Siz de parmağınızla ya da ılık suyla ıslatılmış bir pamuk veya yumuşak bir bezle, narince, bastırmadan genital bölgeyi dairesel hareketlerle ovuşturun. En rahat pozisyon kediyi bacakları alt sarkacak biçimde avcunuza alıp öteki elinizle operasyonu yapmak. 10-40 saniye kadar sonra, şayet doğru yapıyorsanız çiş yapacaktır. Kaka için de poposunu azıcık ovuşturarak bağırsaklarını harekete geçirebilirsiniz. Kaka ilk başta koyu sarı ve akışkan halde olur, kaygılanmayın.

* 3 haftalıkken tuvaletlerini kendileri yapmaya başlarlar. Kediye tuvalet eğitimi vermek dünyanın en kolay işidir. İçgüdüsel olarak ne yapacaklarını öğrenirler. Sizin tek yapmanız gereken koliye kumu koyup karnı doymuş kediyi içine vazgeçmektir. Ama basmakalıpta eşinmeyi annelerinden görerek bildikleri için ilk hareketi sizin yapmanız ve ön patilerini hafifçe kuma sürtmeniz zorunlu esini verecektir.

* 1 ayın sonunda dişleri de çıkmaya başlar ve hafif katı mamaya geçebilir. Haşlanmış ve ufak doğranmış tavuk eti ya da ıslak hazır bebek kedi maması yiyebilir.