‘Kene’ operasyonu

‘Kene’ operasyonu

Emniyet Genel Müdürlüğü, 28 şehirde tefecilik kabahatini işledikleri tespit edilen 160 bireye müteveccih ‘Kene’ harekâtı başlattı. İşlemin İstanbul ayağında, kendilerini galerici, kuyumcu ve emlakçı

BİR işinsanı savcılığa müracaat eterek, kendisini galerici olarak tanıtan bir bireyden 300 bin lira aldığını, borcuna karşılık astronomik faiz istendiğini, borcunu ödeyemeyince 8 milyon liralık gayrimenkulüne el konulduğunu söyledi. Başka bir işinsanı da 250 bin lira borç aldığını, para aldığı bireylerin kendisine boş tahvil imza attırdığını, 2 gayrimenkulü ve fabrikasına el konulduğunu söyleyerek şikâyetçi oldu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Mali Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü takımları harekete geçti.

Yapılan araştırmaya göre, kendilerini galerici, kuyumcu ve emlakçı olarak tanıtan şahıslar tefecilik çetesi kurmuştu. Çete, iş insanlarına şantajla tahvil imza attırıyor, para ödeyemeyenleri alıkoyarak tehdit ediyordu. Polis, Ataşehir, Esenler, Ümraniye, Sancaktepe ve Gaziosmanpaşa’daki 15 adresi basarak 9 şahsı nezaretine aldı.

115 ŞAHIS TUTULDU

Yurt genelinde ise 28 şehirde tefecilik kabahatini işledikleri tespit edilen 160 bireye müteveccih yapılan ‘Kene’ işleminde 115 şahıs tutuldu. Yapılan aramalarda, 9 ruhsatsız av tüfeği, 1 otomatik silah, 4 ruhsatsız silah, 132 silah ve tüfeklere ait fişek, 195 çek/tahvil, 5 tapu belgesi, 12 noter vekâletnamesi ile çok rakamda ‘alacak-verecek’ anekdotlarının bulunduğu belge, başka bireylere ait 177 kredi kartı, 22 POS makineyi ve çok rakamda dijital materyal ele geçirildi.