Kentte koronavirüs vaka sayısı 3,5 kat arttı! Flaş kısıtlama kararı

Kentte koronavirüs vaka sayısı 3,5 kat arttı! Flaş kısıtlama kararı

Kahramanmaraş'ta hakimiyetli sıradanlaşma sürecine geçilmesinin ardından koronavirüs hadise rakamı 3,5 kat çoğalarak her 100 bin şahısta 32,90'dan 112,83'e yükseldi. Bu çoğalışla Sağlık Bakanlığı'nın…

2 Mart'ta başlayan hakimiyetli sıradanlaşma yarıyılında, orta tehlikeli şehirler arasında yer alan Kahramanmaraş, hadise rakamındaki süratli çoğalışla yüksek tehlikeli şehirler arasına girdi. Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs tehlike haritasını aktüellemesinin ardından İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı son genelgeyle kent, pazar günleri caddeye çıkma kısıtlaması uygulanacak şehirler arasına alındı. Genelge kapsamında pazartesi günü saat 05.00'e kadar sürecek olan caddeye çıkma kısıtlaması, dün saat 21.00 itibariyle başladı. 3 hafta sonra geri dönen kısıtlamalarla şehrin en yoğun sokak ve alanları boş kaldı. Özellikle kısıtlamanın kalktığı ilk pazar günü olan 7 Mart'ta yurttaşların banklarında oturduğu Demokrasi Meydanı'nda suskunluk dominanttı. Yoğunluğun en çok olduğu Tarihi Kapalı Çarşı da boş kaldı. Polis ekipleri de şehrin bazı noktalarında oluşturulan hakimiyet noktalarında teftişlerini sürdürüyor. Kısıtlamadan muaf olanlar dışında caddeye çıkanlara ceza yazılıyor.

HADİSELER HIZLA ARTTI

Öte yandan, 2 Mart'ta başlayan hakimiyetli sıradanlaşma süreciyle kentteki süratli hadise çoğalışı, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs tehlike haritasına da yansıdı. 20- 26 Şubat tarihli haritada 32,9 olan hadise rakamı 27 Mart- 2 Nisan haritasında takribî 3,5 kat çoğalarak 112,83'e yükseldi. Bu çoğalışın ardından kentte bir dizi kararlar alındı. Kahramanmaraş Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, şehirdeki restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı gibi yeme-içme yerleri ile dernek yereli, kahve, çay bahçesi gibi iş yerleri 07.00- 09.00 saatleri arasında yüzde 50'yi geçmemek koşuluyla alıcılarını kabul etmeye devam edecek ancak bundan sonra alıcıların HES kodu denetlemesi yapılacak.

NİKLAH TARİHİNİ DAHA EVVEL ALANLARA İZİN VERİLECEK

Nikah ve nikah töreni biçimindeki düğünler, en az üç gün evvelinden kaymakamlıklara, E-Devlet kapısından ya da İçişleri Bakanlığı e- müracaat sistemi üzerinden ya da doğrudan arzuhal ile bildirilmesi koşulu ile şahıs başına asgari 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı rakamı 100’ü geçmemek ve 1 saatle hudutlu olmak üzere yapılabilecek. Ancak 4 Nisan Pazar gününe daha evvelden gün alan çiftler, caddeye çıkma kısıtlamasından muaf yakalanarak nikah ve nikah töreni biçimindeki düğünlerini yapabilecek.